نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

مخزن آب آتش نشانی

مخزن آب

مخزن آب آتش نشانی

مخزن آب آتش نشانی جزء ملزومات اصلی سیستم آبرسانی و آتش نشانی است.

امروزه سیستم کنترل آتش سوزی برای تمامی ساختمان های مسکونی، واحد های تجاری، کارخانجات، کارگاه ها و غیره الزامی می باشد؛ بنابراین تهیه مخزن مناسب برای آتش نشانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر اساس اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در آپارتمان ها جهت راه اندازی سامانه های اطفای حریق نصب مخزن آب آتش نشانی ضروری و بسیار مهم می باشد.

 کلیه ی واحدهای صنعتی و ساختمانی که به این تاسیسات مجهز شده اند نیاز به تهیه یک یا چند عدد مخزن آب آتش نشانی دارند. در مخزن مارکت محصولات گوناگونی از انواع مخازن فلزی ، بتنی ، پلاستیکی (پلی اتیلنی و فایبرگلس) و غیره موجود می باشند که در حال حاضر مخازن فلزی و بتنی در حال منسوخ شدن هستند و توجه همه به سمت مخازن پلاستیکی می باشد.

علت این توجه، مزایای بسیار زیاد مخازن پلاستیکی نسبت به سایر مخازن می باشد. در ادامه به مقایسه مخازن آب پلی اتیلن با مخازن فایبرگلس جهت ذخیره آب آتشنشانی خواهیم پرداخت

کارکرد مخزن آب آتش نشانی

کارکرد مخزن آتش نشانی بسیار راحت و آسان است تنها کافی است یک ورودی منبع آب را به مسیر آب ورودی از کنتور متصل کنید و خروجی منبع آب را به ورودی سیستم لوله کشی اطفاء حریق متصل کرده تا سیستم کار خود را آغاز کند.

مخزن ذخیره آتش نشانی باید حداقل آب مورد نیاز، ۵۰% تمام جعبه های آتش نشانی(شیلنگ قرقره ها) را به مدت ۱۵ دقیقه فراهم کند.

برخی سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق که دارای آب پاش یا اسپرینکلر هستند باید در آن ها حجم منبع آب به گونه ای انتخاب شود تا حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آب مورد استفاده و نیاز اسپرینکلر را تامین کند.

ویژگی مخزن آب آتش نشانی

این مخزن از ویژگی های مهمی برخوردار است که در این جا تنها به بیان چند مورد از آن ها می پردازیم:

 1. نصب آسان
 2. سهولت در حمل و نقل و جابجایی
 3. مقاوم و ضد خوردگی
 4. امکان نصب به صورت پیش ساخته
 5. امکان ساخت در محل پروژه
 6. عدم نیاز به هزینه های نگهداری
 7. ضد جلبک و آنتی باکتریال
 8. مقاوم در برابر خوردگی باکتریایی

انواع مخزن آب آتش نشانی

مخزن آتش نشانی در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شود ولی از نظر شکل ظاهری می توان آن ها را به دو دسته ی افقی و عمودی تقسیم کرد.

یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین مخازن آب آتش نشانی، مخزن آب آتش نشانی آنتی باکتریال است.

بهتر است که از مخازن سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال و ضد جلبک برای مکان هایی که یک منبع آب نیاز  نوشیدن و اطفاء حریق را برطرف می کند، استفاده شود؛ همچنین بهتر است برای مکان هایی که از منبع آب تنها برای اطفاء حریق استفاده می کنند از مخزن آنتی باکتریال استفاده شود زیرا از جلبک زدن و گرفتگی لوله ها و اتصالات جلوگیری می کند.

مخزن آتش نشانی پلی اتیلن و فایبر گلاس و استیل

مخازن پلی اتیلن از انعطاف پذیری بیشتر و قیمت کمتری نسبت به مخازن فایبرگلاس برخوردار هستند و در حجم های زیر ۳۰۰۰۰ لیتر عمدتاً مخازن پلی اتیلن توصیه می شوند؛

در عوض امکان تولید مخازن پلی اتیلن در حجم های زیاد دشوار بوده و هزینه تمام شده آن نیز زیاد خواهد بود

در این حالت مخازن فایبرگلاس پنلی پیشنهاد می شوند ضمن اینکه این مخازن را می توان با باز کردن پنل ها به یک مکان دیگری انتقال داد و یا اقدام به کاهش و یا افزایش حجم مخزن آب کرد.

مخازن فایبرگلس پنلی که با نام مخازن کامپوزی نیز شناخته می شوند نیازمند زیر سازی می باشند که همین

 زیر سازی هزینه قابل توجهی دارد در حالی که مخازن پلی اتیلنی تنها نیازمند  یک سطح صاف و بدون پستی و بلندی می باشند  این سطح می تواند بتنی ، موزاییکی و یا حتی خاکی ( بدون وجود سنگ) باشد.

در صورتی که در محل نصب مخزن آتش نشانی احتمال بروز حریق وجود داشته باشد هیچ یک از مخازن پلاستیکی (پلی اتیلنی) مناسب نیستند و معمولاً از مخازن استیل استفاده می شود.

 قیمت مخازن استیل بسیار بیشتر از مخازن پلی اتیلنی است از این رو تنها در صورتی که هیچ راه حلی برای نصب مخزن پلی اتیلنی یا فایبرگلاس وجود نداشته باشد مخازن استیل پیشنهاد می شوند.

مخزن آب

حال به طور کلی به بررسی مزایای هرکدام از این مخازن می پردازیم:

مزایا مخزن آب گالوانیزه آتش نشانی

 1. مقاوم در برابر ضربه
 2. مقاوم در برابر حرارت بالا
 3. مقاوم در برابر خوردگی
 4. ابعاد مختلف
 5. دارای اتصالات فلزی قابل نصب

مزایا مخزن آب پلی اتیلن آتش نشانی

 1. مقرون به صرفه بودن نسبت به دیگر مخازن آتش نشانی
 2. از شکل زیبایی بهتری نسبت به دیگر مخازن برخوردار است
 3. وزن کم و درنتیجه حمل و نقل آسان
 4. آسیب پذیری زیاد در مقایسه با مخازن فلزی

مزایا مخزن آب فایبر گلاس آتش نشانی

 1. به دلیل داشتن سطح صیقلی امکان رشد باکتری و جلبک وجود ندارد
 2. مقاوم و مستحکم بودن به دلیل ساختار سه بعدی رزین پلی استر و الیاف شیشه و چسبندگی بالای الیاف به رزین
 3. قابلیت تحمل حرارت بالا ۷۰ الی ۱۰۰ درحه سانتی گراد

حجم مخزن آب آتش نشانی

حجم منبع ذخیره آب آتش نشانی در شهر ها و محلات  بسته به پارمترهای گوناگون کمی متفاوت است

 به همین دلیل پیش از خرید منبع آب آتش نشانی برای ساختمان و یا کارگاه خود از اداره آتش نشانی در مورد میزان حجم مورد نیاز، اطلاع دقیق را کسب نمایید.

ضخامت ورق مخزن آب آتش نشانی

ضخامت ورق مخزن آب با توجه به آزمایشاتی که روی آب انجام می شود باید انتخاب شود ولی یکی از مزایای گاوانیزه گرم این است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد.

نصب مخزن آب آتش نشانی

بهترین مکان برای نصب مخزن آتش نشانی پشت بام می باشد؛ زیرا در صورت قطع برق و خاموش شدن پمپ آب جریان آب قطع نشود.

در برخی موارد که مخزن آب آتش نشانی را در اتاق های تاسیسات و یا زیر زمین که هیچ نوری وجود ندارد قرار می دهند بهتر است از مخزن آب تک لایه استفاده کنیم

ولی این مورد را باید در نظر داشت که قرار دادن مخزن  آتش نشانی در زیر زمین و اتاق تاسیسات کار اصولی نمی باشد زیرا در زمان قطع برق پمپ آب از کار می افتد و جریان آب قطع می شود که این مرودی بسیار مهمی در مبحث اطفاء حریق است.

به طور کلی روش های مختلفی برای نصب مخزن آب آتش نشانی وجود دارد که باید با توجه به مکان نصب و مساحتی که مورد نیاز می باشد منبع آب را نصب کنید.

در این جا به دو مورد از روش های نصب منبع آب آتش فشان می پردازیم:

 1. نصب مخزن آب بر روی زمین: این روش رایج ترین روش نصب تانکر آب می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته اصلی که در استفاده از این روش وجود دارد، تراز بودن سطحی می باشد که قرار است تانکر آب بر روی آن نصب شود؛ بنابراین قبل از انجام مراحل نصب بهتر می باشد که از تراز و هموار و یکنواخت بودن سطح مورد نظر اطمینان داشته باشید.

 1. نصب مخزن آب به صورت هوایی: در برخی از مناطق مخازن آب را در ارتفاعات بسیار بلندی نصب می کنند که برای این روش بایستی فنداسیون مناسبی و ایمنی را طراحی کرد.

 فشار آب در این روش بسیار زیاد می باشد زیرا که ارتفاع تاثیر مثبتی بر روی فشار آب خواهد داشت. به ازای هر ۱۰ متر اختلاف ارتفاع ۱ بار یا ۱۴٫۵ پی اس آی فشار ایجاد می شود.

توجه به نکاتی که در نصب مخزن های آب می باشد بسیار ضروری و از الزامات می باشد به طوری که هر فرد با تجربه در این زمینه به خوبی از این نکات آگاهی دارد و می داند که بایستی از این نکات پیروی کند.

 از آن جایی که نصب منابع آب یک کار تخصصی بوده، توصیه می شود که بهترین و با کیفیت ترین منبع آب را جهت استفاده و نصب خریداری نمایید.

 یکی از بهترین مدل های منبع های آب، منبع آب پلی اتیلن می باشد که با داشتن مقاومت بسیار بالا و هم چنین نصب راحت می تواند گزینه بسیار ایده آلی برای خرید شما باشد.

 شما می توانید فیلترهای مورد نظر خود را در ورودی آب به منبع نصب کنید که در این صورت تعویض و تمیز کردن فیلترها نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

نکات مهم نصب مخزن آب آتش نشانی

 1. جلوگیری از یخ زدن پمپ آب در فصول سرد سال
 2. بازدید مرتب و پیوسته از منبع آب و تاسیسات
 3. در صورت نیاز با توجه به ابعاد مخزن آب برای آن پایه در نظر بگیرید
 4. قطر فیتینگ و لوله خروجی از مخزن باید برابر یا بیشتر از ورودی پمپ آب باشد
 5. بهتر است پمپ و منبع آب را در یک مکان سرپوشیده و یا بسته به دور از نور خورشید قرار دهید
 6. مخزن آب را در مکانی به دور از جریان الکتریسیته قرار دهید.
 7. قبل از نصب منبع آب باید مکان نصب را مشخص کنید که این مکان باید متناسب با ابعاد و اندازه مخزن خریداری شده باشد
 8. در نصب تانکر آب سعی کنید طبق اصول و استاندارد ها عمل نمایید تا بتوانید از گارانتی و ضمانت نامه ی مخزن آب خریداری شده بهره مند شوید.

فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

Q=50*N

Q= حجم کل مخزن آب

N= تعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان که به مخزن آب وصل هستند

۵۰= میزان دبی فرضی موتور پمپاژ است که باید به جای آن دبی موتور خود را قرار داد

دیدگاهتان را بنویسید