نوشته شده در

۴ نکته مهم در هنگام نصب مخزن آب در پشت بام

نصب مخزن آب در پشت بامامروزه یکی از دغدغه‌هایی که بیشتر ساکنین آپارتمان‌ها دارند، فشار پایین آب و قطعی مکرر برق در فصول گرم سال است. مخزن‌های آب گاهی پاسخگوی این فشار پایین و قطعی برق نیستند و لازم است که به صورت صحیح و در جایی نصب شوند که بتوانند این افت فشار را کنترل کنند. معمولا برای رفع این مشکل مخزن‌های آب را در پشت‌ بام یا موتورخانه نصب می‌کنند. اما با توجه به محدودیت‌هایی که در آپارتمان و منازل مسکونی وجود دارد، تعیین می‌شود که نصب مخزن می‌تواند در پشت بام صورت بگیرد یا موتورخانه. به طور کلی برای رفع مشکل افت فشار و به خصوص قطعی برق، بهتر است که نصب منبع آب در پشت بام صورت گیرد. زیرا در این صورت نیروی گرانش و فشار ثقلی به جریان می‌افتد و قطعی برق کاهش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص نحوه نصب مخازن آب در پشت بام و‌ نکاتی که باید در هنگام نصب رعایت کنید، صحبت کنیم. پس اگر شما هم می‌خواهید که در خصوص نصب تانکر آب در پشت بام اطلاعاتی را کسب کنید، تا انتهای این مقاله از مخزن مارکت همراه ما باشید.

ضرورت نصب مخازن آب در پشت بام

امروزه نصب مخزن آب در پشت بام جزو مسائل مهم به شمار می‌رود.  در تابستان‌های گرم معمولا افت فشار آب یا قطعی مکرر برق اتفاق می‌افتد. همه این اتفاقات ممکن است که زندگی عادی افراد را مختل کند و حتی خساراتی را به افراد وارد کند. تصور کنید که قطعی مکرر برق به دستگاه‌های برقی منازل همچون تلویزیون، یخچال و … آسیب برساند و موجب خرابی آن‌ها شود. بنابراین باید یک راهکار واقعی و درست برای این مشکلات ارائه شود. مهم‌ترین راه برای رفع مشکل قطعی برق و افت فشار آب، نصب تانکر آب در پشت بام است. باید توجه کنید که در وهله اول پشت بام شما بتواند وزن تانکر را تحمل کند. برای دانستن اینکه وزن متحمل برای پشت بام شما چقدر است، کافی است تا میزان وزن برف در پشت بام را معادل سازی کنید. معمولا برای ساختمان‌های مختلف پیش بینی می‌شود که یک پشت بام می‌تواند حدود ۵۰۰ کیلوگرم برف را تحمل کند ( البته این مقدار در ساختمان‌های مختلف کمی فرق دارد ). بنابراین حجم مخزن با آبی که پشت بام شما نیز می‌تواند تحمل کند هم باید در همین حدود باشد. با این معادله به راحتی می‌توانید وزن قابل تحمل پشت بام را محاسبه کرده و به‌ راحتی تانکر مورد نظر را به پشت بام منتقل کنید. اما در هنگام نصب منبع آب در پشت بام باید نکات دیگری را رعایت کنید که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.  

4 نکته مهم در هنگام نصب مخزن آب در پشت بام

  • بررسی فشار آب در ساعات مختلف روز

اولین و مهم‌ترین نکته در هنگام نصب منبع آب در پشت بام این است که در ابتدا فشار آب در ساختمان را در ساعات پرمصرف بررسی کنید. به طور مثال اگر فشار آب در برخی ساعات انقدر کم باشد که قابلیت آبگیری به مخزن وجود نداشته باشد، نصب مخازن در پشت بام کار درستی نیست. در این صورت بهتر است که مخازن در طبقات پایین و یا موتورخانه قرار گیرد. پس باید فشار آب در ساختمان کنترل شود. گاهی شرایطی پیش می‌آید که تنها راه برای نصب مخزن پشت بام است، در این صورت از یک مخزن کوچک و یک پمپ با توان پایین استفاده کرده و آن را در همکف قرار دهید و تاسیسات اصلی و پرکن را در پشت بام نصب کنید. فشار آب
  • توجه به ابعاد و اندازه مخازن

یکی دیگر از نکات مهمی که در هنگام نصب مخازن آب باید به آن توجه شود، حجم و ابعاد مخزن است. به طور مثال افرادی بودند که مخازن خود را خریداری کرده ولی در هنگام نصب آن بر روی پشت بام متوجه شدند که این مخازن برای پشت بامشان بزرگ است. یا در هنگام نصب متوجه شدند که فضای کافی برای انتقال مخازن از راه پله وجود ندارد. بنابراین توصیه می‌شود که ابتدا ابعاد پشت بام را اندازه گیری کرده و متناسب با آن مخزن متناسبی را خریداری نمایید.
  • حجم و‌ وزن قابل تحمل پشت‌بام

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، هر پشت بام تحمل یک حجم و وزنی دارد. اگر مخزنی را انتخاب کنید که از تحمل پشت بام بیشتر باشد، ممکن است که بعدها برای دیوار و کل ساختمان مشکل ایجاد شود. پس ابتدا وزن و حجم قابل تحمل پشت بام را از مهندسان سازه و عمران بپرسید و سپس مخزنی متناسب با پشت بام در آن نصب کنید. نکته مهم این است که مخازن آب باید در جایی نصب شوند که زیر آن ستون وجود داشته باشد.
  • بررسی نقطه مناسب برای نصب مخزن آب در پشت بام

گاهی با نصب مخزن در پشت بام ممکن است که برای ایزوگام یا بافت پشت بام مشکل اساسی ایجاد شود. برای رفع این مشکل می‌توانید مخازن آب را بر روی یک پایه فلزی مناسب قرار دهید که با ایزوگام تماس نداشته باشد. همچنین در صورت استفاده از پمپ، بهتر است که از لرزه گیر هم استفاده کنید تا به اتصالات ساختمان خسارت وارد نکند.

مزایای استفاده از مخازن آب در پشت بام

نصب تانکر آب در پشت بام نسبت به دیگر مناطق دارای مزایایی است. برخی از این مزایا شامل موارد زیر هستند:
  1. کاهش سر و صدا : معمولا کار کردن پمپ آب در مناطق شهری سر و صدا و آلودگی صوتی را به دنبال دارد. با نصب منبع آب در پشت بام  این سر و صدا تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
  2. کاهش هزینه: معمولا با پر شدن مخازن آب در ساعاتی که فشار آب مناسب است و  استفاده از آن در زمان پیک مصرف هزینه‌های مصرفی را کاهش می‌دهد، زیرا افراد دیگر هزینه‌های بالایی را بابت خرید پمپ صرف نمی‌کنند.
  3. کاهش قطعی برق: از مهم‌ترین مزایای استفاده از مخازن آب در پشت بام، کاهش قطعی برق است. با این روش دیگر نیازی به پمپ‌های آب نیست و برق و آب ساختمان از طریق نیروی گرانش و نیروی ثقل تامین می‌شود.
 

نحوه انتقال مخازن آب به پشت بام

  • از طریق پله‌ها: از روش‌های معمول برای انتقال مخازن آب به پشت بام، از طریق پله‌ها است. در صورتی می‌توان از پله‌ها استفاده کرد که ابعاد مخزن کوچک باشد و متناسب با ابعاد راه پله باشد. در غیر این صورت باید روش دیگری را امتحان کرد.انتقال مخازن آب به پشت بام از طریق پله‌ها
  • از طریق طناب: یکی دیگر از راه‌های انتقال مخازن به پشت بام، از طریق طناب است. مخزن باید به طور کامل با طناب مهار شود تا در هنگام بالا کشیدن سقوط نکند. در این روش هم باید مخزن، حجم و ابعاد نسبتا کوچکی را داشته باشد که بتوان از طریق طناب آن را به پشت بام  انتقال داد.انتقال مخازن آب به پشت بام از طریق طناب
  • از طریق جرثقیل: یکی دیگر از راه‌های انتقال مخازن، از طریق بالابر و جرثقیل است که مخصوص مخازن بزرگ می‌باشد. مخازنی که از پله‌ها عبور نکند و نتوان با طناب آن را جا به جا کرد، باید با استفاده از جرثقیل یا بالابر آن را جا به جا کرد.انتقال مخازن آب به پشت بام از طریق جرثقیل

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص نصب مخزن آب در پشت بام صحبت کردیم. یکی از مهم‌ترین دلایل نصب مخزن آب در پشت بام، قطعی مکرر برق و افت فشار آب است. در این هنگام لازم است که مخزن در سطح بالایی همچون پشت بام قرار گیرد تا نیروی گرانش بر آن غلبه کند. همچنین نکات مهمی را در خصوص نصب مخازن در پشت بام که یکی از روش های افزایش فشار آب در ساختمان است گفتیم که با رعایت کردن آن دیگر خساراتی به مخزن و حتی ساختمان وارد نمی‌شود. اگر شما هم نکات یا تجربه دیگری از نصب تانکر آب در پشت بام دارید، با ما در مخزن مارکت در میان بگذارید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش های حل مشکل فشار آب در ساختمان می توانید مقاله روش های افزایش فشار آب ساختمان را مطالعه کنید.
0/5 (0 نظر)