نوشته شده در

لیست تمامی روش‌ها برای جلوگیری از یخ زدن مخزن آب

استفاده از مخزن آب یکی از روش‌های بسیار عالی نگهداری آب برای آبیاری و آشامیدن و … است. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای تانکرهای آب به وجود بیاید، این است که در فصل زمستان دچار یخ‌زدگی شود. ایمن نگه‌داشتن و حفاظت از مخزن آب از اهمیت بالایی برخوردار است. اما کدام مخازن آب مقاومت کمتری در مقابل یخ زدن دارد؟ باید بگوییم که منبع های فلزی نسبت به پلی اتیلن بیشتر دچار یخ‌زدگی و انبساط می‌شوند و اگر عایق‌بندی نشوند، دچار آسیب جدی می‌شوند. بهتر است تانکرها و مخازن آب قبل از فرا‌رسیدن زمستان کاملاً آماده شوند تا از یخ‌زدگی آب جلوگیری شود. در این مقاله قصد داریم تا راه‌های مختلف جلوگیری از یخ زدن منبع آب را بررسی کنیم.

جلوگیری از یخ زدن مخزن آب در زمستان

اگر در مناطق سردسیری ایران زندگی می‌کنید یا در جایی هستید که دمای محیط در زمستان به زیر صفر می‌رسد، باید قبل از خرید منبع آب و پر کردن آب به نکات جلوگیری از یخ زدن منبع آب توجه کنید. بهترین جنس برای خریدن مخزن آب، جنس پلی‌اتیلن است. در ادامه راه‌های جلوگیری از یخ زدن مخزن آب را برای شما می‌گوییم.
  • جلوگیری از یخ زدن مخزن آب با عایق‌بندی کردن مخزن آب

یکی از ارزان‌ترین و بهترین راه‌ها برای جلوگیری از یخ زدن مخزن آب، عایق‌بندی کردن آن است. به‌طورکلی عایق‌بندی کردن به معنای پوشاندن بخش‌های مختلف تانکر با پتوهای مخصوص از جنس پشمی، فایبرگلاس، الیاف و … است. میزان عایق‌بندی مخزن به آب‌وهوای محل زندگی شما بستگی دارد. برای عایق‌بندی مخازن کافی است تا تنها پتوها را به‌طور درست بر روی مخزن جایگذاری کنید تا به‌طور کامل از یخ زدن منبع آب جلوگیری شود. نصب عایق کار بسیار ساده‌ای است. توجه داشته باشید که بخش زیرین مخزن نیازی به عایق‌بندی ندارد. پتوها را با یک تسمه و طناب به دور مخزن محکم نمایید. علاوه بر مخزن، لوله‌های مخزن را نیز بپوشانید تا به‌طور کامل از یخ زدن آب جلوگیری شود. عایق‌بندی کردن مخزن آب  
  • جلوگیری از یخ زدن منبع آب با بررسی لوله‌های اتصال به مخزن و جلوگیری از نشتی آن

یکی دیگر از عواملی که موجب یخ زدن تانکر آب می‌شود، نشتی لوله‌های متصل به تانکر است. هرگونه نشتی از لوله موجب شده تا حرارت کل مخزن اتلاف شود و منجر به یخ زدن تدریجی آب شود؛ بنابراین بهتر است که هر چند وقت یکبار ارزیابی حرفه‌ای از تانکر و لوله‌ها انجام شود و هرگونه نشتی مربوط به آن شناسایی و سریعا رفع شود. این روش نیز از مؤثرترین روش‌های جلوگیری از یخ زدن مخزن آب می‌باشد.
  • استفاده از سیستم گرمایش آب دشمن یخ زدن تانکر آب

یکی دیگر از روش‌هایی که امروزه رواج پیدا کرده است، استفاده از سیستم گرمایش آب در مخزن‌ها است. عملکرد این سیستم بدین گونه است که دمای آب را بیشتر از حد انجماد نگه می‌دارد و از یخ زدن آب جلوگیری می‌کند. این سیستم برقی همانند یک بخاری‌برقی غوطه‌ور در آب بوده که بر دیواره‌های مخزن نصب‌شده و دمای آب را افزایش می‌دهد.
  • استفاده از مخازن فوم دار برای جلوگیری از یخ زدن مخزن آب

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از یخ زدن منبع آب، استفاده از مخازن فوم دار است. این مخازن نسبت به دیگر مخزن‌ها، تبادل گرمایی کمتری دارند. وجود لایه‌های فوم، انتقال حرارت از دیواره مخزن به خارج را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همین امر موجب شده تا آب درون مخزن تا مدت‌زمان طولانی در دمای ثابتی قرار گیرد. مخزن فوم دار
  • قرار دادن مخازن در زیر خاک برای یخ نزدن منبع آب

یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از یخ زدن مخزن آب، قرار دادن مخازن در زیر خاک است. تنها مخازنی را می‌توان در زیر خاک قرارداد که به‌عنوان مخازن دفنی شناخته‌شده‌اند. اگر قصد دارید تا مخازن معمولی را زیر خاک دفن کنید، باید آن را درون اتاقک یا دیوارهایی قرار دهید، در غیر این صورت مخازن دچار شکستگی می‌شوند. قرار دادن مخازن در زیر خاک
  • استفاده نکردن از مخزن‌هایی به شکل مربع و مستطیل

یکی دیگر از عواملی که بر روی یخ زدن تانکر آب تاثیر می‌گذارد، شکل مخزن است. یخ زدن مخازنی که ابعاد بزرگ‌تری دارند، طولانی است. همچنین مخازنی که به شکل گرد و دایره‌ای هستند نیز دیرتر از مخازن مستطیلی شکل دچار یخ‌زدگی می‌شوند. سطح مخازن گرد نیز کوچک‌تر بوده و فضای کوچک‌تری برای از دست دادن گرما دارند.
  • استفاده از مخازن سه لایه برای جلوگیری از یخ زدن منبع آب

مخزن‌هایی که سه لایه دارند، لایه وسط آن‌ها رنگ مشکی دارد و از ورود نور به داخل مخزن جلوگیری می‌کند. همچنین گرمای درون مخزن را به‌طور کامل حفظ می‌کند و محافظ سرما و گرما است. جلوگیری از یخ زدن مخزن آب بسیار راحت‌تر از زمانی است که با مخزن یخ‌زده روبرو می‌شوید. استفاده از این مخازن سه لایه احتمال یخ‌زدگی را تا جای ممکن پایین می‌آورد. مخزن سه لایه
  • استفاده از مخازنی با حجم بالا

به‌طورکلی هرچه حجم منبع بیشتر باشد، آب درون آن دیرتر شروع به یخ زدن می‌کند. همچنین برای یخ نزدن آب درون منبع، بهتر است که آب را به‌طور مکرر خالی و پر کنید؛ زیرا با این کار آب دائماً در حال گردش شده و جریان پیدا می‌کند. همچنین گرم‌تر بودن آب ورودی نسبت به آب درون تانکر موجب شده تا از یخ زدن تانکر آب جلوگیری شود.

آب در چه دمایی یخ می‌زند؟

همه روش‌های بالا از یخ زدن آب در منبع جلوگیری می‌کند. به‌طورکلی برای اطمینان از یخ نزدن آب درون تانکرها، چندین روش را به‌طور هم‌زمان انجام دهید تا دیگر به هیچ‌وجه تانکرها دچار یخ‌زدگی نشوند. معمولاً مخازن پلی‌اتیلن مقاومت بالایی در برابر سرما دارند و هرچه دما بیشتر شود، مقاومت مکانیکی پلی‌اتیلن نیز کاهش پیدا می‌کند. اصولاً تا دمای ۶۰ درجه این مخازن مقاومت مطلوبی را از خود نشان می‌دهند. به‌طورکلی آب در دمای صفر درجه شروع به انجماد می‌کند. هرچه دما کمتر و زیر صفر باشد، این روند سریع‌تر طی شده و در مدت‌زمان کوتاه‌تری تمام آب درون مخزن شروع به یخ زدن می‌کند. مخازن فوم دار نیز در برابر دما مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و می‌توانند تا دمای ۱۰۰ درجه نیز مقاومت داشته باشند.

عوامل تأثیرگذار بر طول عمر مخازن آب

طول عمر هر کدام از مخازن آب با توجه به جنسی که دارند، متفاوت است. معمولاً مخازن پلی‌اتیلن ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می‌کنند. البته با رسیدگی مداوم و نگهداری کاملاً مناسب این طول عمر تا ۲۵ سال نیز افزایش می‌یابد. طول عمر مخازن آب به عوامل متعددی همچون نوع آب ذخیره‌شده در مخزن، کیفیت مواد اولیه در تولید مخزن، نور خورشید، آب‌وهوای منطقه، نظافت و بررسی مخزن، دما و رطوبت و … بستگی دارد. به همه این موارد باید در کنار کیفیت مخازن، قبل از خرید توجه داشت. پس از خرید مخازن نیز می‌توان با رسیدگی و رعایت نکات ضروری تا حدودی طول عمر مخازن را افزایش داد. اگر مخزن آب شما در معرض خورشید قرار گرفته است، بهتر است که از سایبان‌های مخصوصی استفاده شود.

آیا یخ زدن مخازن آب موجب آسیب رسیدن به خود مخزن می‌شود؟

معمولاً یخ زدن آب درون مخزن موجب آسیب رسیدن به مخزن می‌شود و اگر مخزن جنس خوبی نداشته باشد،دچار شکستگی و ترک برداشتن می‌شود؛ اما اگر از مخازن چندلایه و باکیفیتی استفاده شود، به‌ندرت دچار یخ‌زدگی می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله در خصوص جلوگیری از یخ زدن منبع آب صحبت کردیم. یکی از روش‌های مؤثر نگهداری از آب، استفاده از تانکرهای بزرگ است. برای جلوگیری از یخ زدن آب در فصل زمستان بهتر است که از تانکرهای چند لایه و با سطح بزرگ استفاده شود. همچنین تانکرهای گرد و دایره‌ای شکل نسبت به تانکرهای مستطیلی، احتمال یخ زدن آب را کاهش می‌دهند. مؤثرترین روش برای جلوگیری از یخ زدن مخزن آب، استفاده از عایق‌هایی در اطراف مخازن است. برای خرید مناسب‌ترین منبع آب با توجه به شرایط خود، به سایت مخزن مارکت مراجعه کنید.     
0/5 (0 نظر)