نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

نصب (مخزن آب ، منبع آب ، تانکر آب ) برای یک واحد مسکونی

می خواهم فقط برای واحد آپارتمانی خودم مخزن و پمپ نصب کنم:

به دلیل زندگی در طبقه چهارم و یا طبقات آخر مشکل قطعی و افت فشار آب دارم . چگونه برای واحد مسکونی خودم به تنهایی یک مخزن نصب کنم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا به کلیاتی از مساله به شرح ذیل می پردازیم

نصب مخزن برای یک واحد ویلایی :

برای ساختمانهای ویلایی واقع در مراکز توریستی مانند شمال کشور پیشنهاد می کنیم حتمی به ازای هر نفر ۱۵۰ لیتر حجم ذخیره مد نظر داشته باشید. بنابراین برای یک خانواده ۵ نفره پیشنهاد می کنیم ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ لیتر حجم ذخیره لحاظ فرمایید. مثلا در مناطقی که به صورت فصلی دچار تراکم مسافر می شود زیرساختهای شهری و روستایی خصوص در حوزه آبررسانی پاسخگو نبوده و دچار قطعی آب برای ساعات طولانی می شوند و بهتر است مصرف ۲۴ ساعت را ذخیره داشته باشید. معمولا ورودی سه چهارم اینچ و خروجی نیز یک اینچ است. برای واحدهای ویلایی که فقط مشکل افت فشار آب برای ساعاتی از روز هستند پیشنهاد می گردد به ازای هر نفر ۵۰ لیتر و یک واحد مسکونی ۵ نفره ۲۵۰ لیتر در نظر داشته باشید. در این ساختمانها مخازن تحت فشار ۲۴ لیتری و پمپ یک اسب نیز بعد از مخزن ذخیره نصب می شوند.

نصب برای یک واحد آپارتمانی :

کنتور تفکیک شده: در این حالت در پیلوت و یا اتاق تاسیسات برای هر واحد بسته به تعداد نفرات و متراژ واحد مخزن و پمپ نصب می گردد. مثلا مخارن دخیره ۵۰۰ لیتری و پمپ یک اسب شعاعی و منبع تحت فشار ۲۴ لیتری و یا مخازن ۲۵۰ لیتری و پمپ نیم اسب شعاعی و منبع تحت فشار ۲۴ لیتری کنتور مشاع : سیستم مخزن و پمپ بسته به تعداد واحد و متراژ آنها در نظر گرفته می شود. مثلا برای یک مجنمع ۴ واحدی با واحدهای ۱۰۰ متری یک مخزن ۱۰۰۰ لیتزی و یک مخزن تحت فشار ۶۰ تا ۱۰۰ لیتری می تواند کافی باشد. اگر می خواهید فقط برای واحد آپارتمانی خودتان مخزن و پمپ نصب کنید باید دید که سیستم آبررسانی ساختمان چگونه است. اگر کنتورها تفکیک شده است مانند توضیح بالا عمل می شود ولی اگر کنتور مشاع است باید بعد از کنتور مخزن پلی اتیلن ، پمپ و مخزن تحت فشار نصب گردد. در مواردی ممکن است با عدم همکاری سایر ساکنین برای تامین هزینه مواجه شویم و یا سیستم آبررسانی به دلیل نقص در سیستم و تنظیمات و یا ضعیف بودن پمپ آب کافی به واحد مورد نظر نرسد. در این موارد چه باید کرد؟ اکثر این واحدها مسکونی طبقات بالا و یا بالاترین طبقات هستند. راه حل: حتی اگر فقط نیمه شبها آب به پشت بام برسد فقط کافی است یک مخزن۲۵۰ لیتری و یا ۵۰۰ و یا ۱۰۰۰ لیتری ( هر نفر ۱۵۰ لیتر ) و یک پمپ نیم اسب و یک ست کنترل برای این منظور در نظر گرفت. برای لوله کشی هم کافی است از لوله های منعطف و مسیر رایزر استفاده نمود و مثلا پمپ را در پشت بام یا حتی در ارتفاع بالا در سرویس بهداشتی نصب نمود. از نزدیکترین نقطه به ورودی آب ساختمان از آن خروجی را دریافت کرد و به سمت مخزن هدایت کرده و سپس خروجی مخزن را به پمپ متصل نمود و در ورودی آب واحد یک شیریکطرفه نصب کرد و فقط یک لوله به پشت بام برد که هم به ورودی و هم خروجی مخزن وصل شود. در این حالت یک شیریکطرفه نیز بعد از خروجی مخزن باید نصب کرد. البته راه حل اول عملکرد بهتری خواهد داشت. راه حل دوم بیشتر برای شرایطی مساعد است که فقط در برخی ساعات محدود ( پیک مصرف ) آب با فشار کافی به واحد نمی رسد.
دیدگاهتان را بنویسید