منبع آب مناسب ساختمان

منبع آب خانگی

منبع آب مناسب ساختمان

منبع آب خانگی - مخزن آب مناسب آپارتمان

بهترین راه حل برای مقابله با مشکل کاهش فشار آب مخصوصا در طبقات بالای آپارتمان خرید منبع آب خانگی با یک حجم مناسب است. با وجود این مخزن حتی در مواقعی که آب ساختمان به طور کامل قطع می‌شود می‌توان با مشکل عدم وجود آب مقابله کرد. بعد از خرید مخزن آب به کمک پمپ اب میتوانیم اب را به بالاترین محل لوله کشی ساختمان برسانیم.

پرفروش ترین مخازن آب ساختمان

امروزه به دلیل افزایش مصرف آب و کاهش منابع آن، بسیاری از هموطنان با مشکل کم آبی و فشار کم آب در آپارتمان مواجه هستند. لازم به ذکر است طی این یک سال اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا و تاکید بر رعایت کامل نظافت شخصی بیش از پیش دچار کم آبی شده‌ایم. مخصوصا اگر ساکن طبقات بالای آپارتمان باشید بیش از دیگران با مشکل کمبود فشار آب دسته و پنجه نرم می‌کنید. ما در این مقاله یک راه‌حل اساسی برای حل مشکل افت فشار آب در آپارتمان که استفاده از منبع آب خانگی است پیشنهاد می‌دهیم.

گاهی اوقات مشکل افت فشار آب، تنها مربوط به یک یا چند شیر آب مانند دوش حمام و … است. در این صورت برای حل مشکل باید اقدام به حذف جرم در شیر آب نمایید. اما در صورتی که مشکل کم آبی به تمام شیرهای آب خانه مربوط شود باید از طریق روش دیگری نسبت به حل آن اقدام کنید.

مشکل کم آبی در حدی بزرگ است که معمولا برنامه شما برای زندگی روزمره را به هم می‌ریزد و در کارهایتان اختلال ایجاد می‌کند. پس باید به بهترین شکل ممکن حل شود. در واقع باید یک منبع آب خانگی تهیه شود. چگونگی نصب مخزن آب اتیلن

اشکال و انواع مخازن آب خانگی پلی اتیلن

مخازن آب پلی اتیلن در اشکال و ابعاد مختلفی تولید می شوند که نوع مناسب را بر اساس محل قرار گرفتن تانکر اتتخاب می شود.

مخزن آب پلی اتیلن خانگی و ویژگی بارز آن

مناطقی که دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی هستند، در برخی از ماه‌های سال که خیل عظیم مسافران راهی آنجا می‌شوند با مشکل کم آبی یا حتی قطعی آب به مدت یک یا چند روز مواجه خواهند شد. در این صورت بهترین راه حل ذخیره آب است. ذخیره آب بایستی در مخازنی با جنس و کیفیت مناسب صورت بگیرد. یکی از بهترین این موارد که بهداشتی نیز است مخزن آب پلی اتیلن است. البته اگر احتمال می‌دهید که ممکن است برق منطقه نیز قطع شود بهتر است بخشی از آب را در مخزنی نگهداری کنید که در ارتفاع حداقل ۵ متری قرار دارد. بدین ترتیب می‌توانید حتی در صورت قطعی برق که پمپ نیز از کار می‌افتد فشار آب کافی داشته باشید. به هر حال شما به یک منبع آب خانگی نیاز دارید.

مهم‌ترین ویژگی که یک منبع آب پلی اتیلن باید از آن برخوردار باشد، استاندارد بودن است. دقت کنید تنها در صورتی که مخزن خریداری شده توسط شما یک مخزن استاندارد باشد می‌تواند سلامت آب و بهداشتی بودن آن را تضمین کند. چون این آب قرار است مورد مصرف خوراکی هم قرار بگیرد پس باید کاملا سالم و بهداشتی باشد تا سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر نیندازد. لازم به ذکر است برخی از مخازن هستند که نور خورشید را به داخل خود عبور می‌دهند و موجب رشد جلبک در آب می‌شوند. خوشبختانه مخزن پلی اتیلن سه لایه، ضد جلبک و بهداشتی هستند.

مخزن ذخیره آب یک ابزار نگهداری است که باید نشان سیب سلامت را از سازمان غذا و دارو دریافت کند تا از هر جهت قابل اطمینان باشد. این سازمان در زمینه تایید سلامت وسایلی که در جهت حفظ و نگهداری و حمل آب آشامیدنی و انواع خوراکی‌ها به کار می‌روند فعالیت می‌کند. گواهی سیب سلامت نشان می‌دهد منبع آب خانگی مورد استفاده با آب آشامیدنی سازگاری دارد و آن را بدون اینکه دچار تغییر و تحول کند به مدت طولانی نگه می‌دارد. مخزن پلی اتیلن نشان سیب سلامت را دارد و از این جهت کاملا قابل اطمینان است. از دیگر گواهینامه های تایید بهداشتی بودن مخزن برای ذخیره آب، تاییده استاندارد و تاییدیه سازمان آب و فاضلاب است.

انتخاب مخزن آب مناسب برای آپارتمان، خانه یا ویلا

خرید مخزن پلی اتیلن و پمپ از قواعد خاصی پیروی می‌کند. در واقع برای خرید این دو وسیله بایستی به چند عامل مختلف دقت کنید و بعد از انجام یک سری محاسبات ساده اقدام به خرید نمایید. در واقع ابتدا باید به محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان بپردازید. مثلا اینکه قرار است چند خانواده از آب ذخیره شده در مخزن استفاده کنند و یا اینکه پمپ نصب شده بر آن قرار است آب را تا طبقه چندم پمپاژ نماید و به دست مصرف‌کننده برساند. در کل آنچه اهمیت دارد اینکه با توجه به افزایش جمعیت و رشد شهرنشینی و مشکل کم آبی خرید یک مخزن ذخیره برای هر آپارتمانی ضروری است. مخزن پلی اتیلن می‌توانند بهترین گزینه برای حل مشکل کاهش فشارآب باشند.

قیمت مخزن آب خانگی

برخی از افراد هستند که به قیمت منبع آب خانگی اهمیت می‌دهند. لازم به ذکر است قیمت مخزن آب برای آپارتمان چندان بالا نیست. در واقع این قیمت از حدود ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و رو به بالا می‌رود. این در حالی است که شاید با تنها با یک میلیون تومان بتوانید یک مخزن ۵۰۰ لیتری خریداری کنید و مشکل کمبود آب خود را برای همیشه حل نمایید.

اندازه‌گیری فشار آب برای اطمینان از لزوم خرید منبع آب خانگی

در صورتی که نسبت به لزوم خرید منبع آب خانگی شک دارید. بایستی فشار آب واحد خود را اندازه‌گیری کنید. این اندازه‌گیری باید در بازه‌های زمانی مختلف صورت بگیرد. لازم است بدانید علاوه بر اینکه فشار کم آب می‌تواند به شیرآلات و تجهیزات آبرسانی ساختمان و وسایلی مانند لباس‌شویی و ماشین ظرف‌شویی آسیب برساند، فشار بیش از حد نیز آثار مخربی را به دنبال دارد. معمولاً برای اندازه‌گیری فشار آب از ابزاری به نام گیج یا فشارسنج استفاده می‌شود. این وسیله را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها خریداری کنید و با نصب آن در نزدیک‌ترین شیر آب به کنتور خود، عدد مربوط به فشار آب خانه خود را به دست آورید.

دقت کنید که فشار آب خانه باید بین ۲ تا ۵ بار (‌Bar) باشد. همان طور که اگر فشار آب کم باشد باید از مخزن ذخیره آب بهره ببرید، در صورت فشار زیاد هم باید از شیر فشارشکن استفاده کنید. لازم به ذکر است راه‌های دیگری برای سنجش فشار وجود دارد اما بهترین آنها استفاده از همین ابزار گیج است.

نشانه‌های کاهش فشار آب در آپارتمان

ممکن است با دیدن کاهش حجم آبی که از دوش حمام خارج می‌شود تصور کنید دچار افت فشار آب در منزل شده‌اید. اما در چنین شرایطی ابتدا بایستی سوراخ‌های دوش حمام را جرم‌زدایی کنید. این جرم که معمولا سراخ‌های دوش را می‌پوشاند و موجب خروج آب به سختی از آن می‌شود همان رسوبات آهکی موجود در آب لوله‌کشی است. برای حل این مشکل تنها کافی است با یک سوزن سوراخ‌ها را باز کنید و کله دوش را چند دقیقه در محلول سرکه سفید و آب بگذارید تا کاملا تمیز شود. حال اگر آب همواره به سختی و به مقدار کم از دوش خارج می‌شود متوجه خواهید شد که مشکل از دوش نیست بلکه از فشار آب ساختمان است و قطعا به یک منبع آب خانگی نیاز دارید.

از دیگر نشانه‌های کاهش فشار آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرض کنید در حمام هستید و به سرتان شامپو زده‌اید و قصد دارید شیر آب حمام را باز کنید تا کف‌ها را بشویید اما هیچ آبی از دوش حمام نمی‌ریزد.
  • فرض کنید در حمام هستید و قصد دارید دوش آب گرم بگیرید اما آب سرد است و هر چه تحمل می‌کنید گرم نمی‌شود. در واقع فشار آب در حدی نیست که پکیج دیواری روشن شود. البته در این شرایط نیز باید به جرم‌زدایی پکیج بپردازید. هر چند این اقدام تنها در صورتی که مدت زمان طولانی از نصب پکیج می‌گذرد لازم است. وگرنه قطعا مشکل ربطی به پکیج ندارد و به دلیل افت فشار آب اتفاق افتاده است.
  • فرض کنید همواره باید زمان استحمام را به نیمه‌های شب موکول کنید.
  • فرض کنید برای پر شدن مخزن آب ماشین لباسشویی باید زمان طولانی منتظر بمانید.
  • فرض کنید ماشین ظرف‌شوییتان مدام اخطار کمبود آب می‌دهد.

تمام اینها نشانه‌های کاهش فشار آب ساختمان است و راه‌حل آن یک منبع اب خانگی است. راهنمای خرید و نصب پمپ آب خانگی

دلایل افت فشار آب در خانه

یکی از مهم‌ترین دلایل افت فشار ‌آب، عدم توسعه صحیح زیرساخت‌های شبکه آبرسانی مخصوصا در مناطق شهری پرجمعیت است. البته این مشکل بیشتر در فصول گرم سال که علاوه بر کمبود آب با افزایش مصرف آن مواجه هستیم اتفاق می‌افتد. گاهی مشکل جدی‌تر می‌شود و قطعی آب در ساعاتی از شبانه روز را به دنبال دارد.

البته نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید اینکه مشکل فشار آب و یا قطعی مداوم آن، افزایش مقدار مصرف آب در زمان‌های اوج مصرف است. مثلا معمولا بیشترین مصرف آب در ایران در ماه‌های گرم سال اتفاق می‌افتد. لازم است بدانید زمان اوج مصرف نیز حدودا دو ساعت قبل از ظهر است.

راه حل مشکل کاهش فشار آب در طبقات بالای آپارتمان

حتی اگر ساکن طبقه چهارم به بالا هستید در صورتی که کنتور آب جداگانه دارید به راحتی می توانید یک مخزن آب خانگی حدودا ۲۰۰ تا ۵۰۰ لیتری و یک پمپ نیم یا یک اسب بخار خریداری کنید و با نصب این دو در پیلوت یا اتاق تاسیسات ساختمان مشکل بی‌آبی خود را برای همیشه حل نمایید.

حال اگر لوله‌کشی واحدهای ساختمان شما به هم مرتبط باشد و کنتور جداگانه نداشته باشید باید تمام واحدها با هم همکاری کرده و نسبت به تهیه مخزن ذخیره آب و پمپ مربوط به آن اقدام نمایند. حال اگر برای تامین هزینه‌ها مخصوصا توسط طبقات اول و دوم که مشکلی با فشار آب ندارند همکاری کافی به عمل نیامد می‌توانید در محل ورود آب به واحد خود، از طریق رایزر، لوله‌های آب رفت و برگشت به پشت بام نصب کنید. همچنین می‌توانید یک لوله بای پس تعبیه کنید. از طریق لوله رفت به پشت بام می‌توانید منبع آب پشت بام را پر نمایید. نصب تانکر آب روی پشت بام به روشی که بیان شد مشکل شما را حل می‌کند.

معمولا فشار آب در نیمه‌های شب برای پر کردن منبع آب خانگی مناسب‌تر است. اکنون باید در محل مناسبی در کنار مخزن، یک پمپ نصب کنید تا آب خروجی از مخزن به کمک پمپ به لوله برگشت از پشت‌بام وارد شده و به شیر‌ آب‌های واحد شما برسد. بدین ترتیب می‌توانید بدون اینکه مجبور به همکاری با دیگر ساکنین ساختمان شوید نسبت به خرید مخزن آب و حل مشکل بی‌آبی در واحد خود اقدامات مناسب را انجام دهید.

این در حالی است که ساکنین واحدهای سوم و چهارم می‌توانند به صورت مشترک اقدام به خرید مخزن ذخیره آب و پمپ کنند و اقداماتی را که در بالا گفت شد انجام دهند. تنها نکته‌ای که اهمیت دارد اینکه حجم مخزن باید بزرگتر و پمپ آن قوی‌تر باشد. در هر صورت باید حدود ۵۰۰ لیتر آب برای هر واحد در نظر گرفته شود. دیگر روش های افزایش و حفظ فشار آب ساختمان

مخزن آب خانگی پلی اتیلن راه حل مناسبی برای رفع کمبود آب در آپارتمان، ساختمان و ویلا

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و عدم توسعه صحیح زیرساخت‌های شبکه آبرسانی در برخی از مناطق کشور، برخی از هموطنان همواره با مشکل کم آبی و افت فشار آب و قطعی کامل آب در ساعاتی از شبانه روز مواجه هستند. یکی از بهترین اقداماتی که در این زمینه می‌توان انجام داد خرید منبع آب خانگی است. البته همواره باید منبعی تهیه شود که از علامت سیب سلامت برخوردار باشد تا سلامت آبی را که در خود نگه می‌دارد تضمین کند.

اگر با مشکل فضای کافی برای نگهداری مخزن مواجه هستید و یا اینکه راه‌روها و درب‌های آپارتمان شما عرض کمی دارند، می‌توانید از مخزن آسان رو (مکعبی عمودی) استفاده کنید. این دسته از مخازن عرض بسیار کمی نسبت به دیگر مخازن دارند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای شما هستند.