نوشته شده در

۸ باور نادرست در مورد مخزن آب پلی اتیلن‌ (پلاستیکی)

مخزن آب پلی اتیلن‌ (پلاستیکی)امروزه که با بحران کم آبی مواجه هستیم بیشترین استفاده را از مخازن پلی‌اتیلن یا پلاستیکی داریم. این نوع مخازن به دلیل ویژگی‌های قابل توجهی که دارند در صنعت مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرد. برخی از این ویژگی‌ها شامل  سبک بودن، قابلیت حمل‌ونقل‌ آسان، قابلیت تعمیر شدن در صورت خرابی، قیمت مناسب و اقتصادی و … است. همه این موارد موجب شده تا امروزه مخزن‌های آب پلی‌اتیلن جایگزین مخزن‌های استیل و گالوانیزه قدیمی شوند. اگرچه چندین باور نادرست در مورد مخزن آب پلی‌اتیلن وجود دارد، اما به هر حال امروزه مهم‌ترین و پرکاربردترین مخازن آب به‌شمار می‌روند. در ادامه به بررسی ۸ باور نادرست در مورد مخزن آب پلاستیکی می‌پردازیم.  

باور غلط اول؛ کوتاه‌بودن طول عمر مخزن‌های پلی‌اتیلن

به‌ طور کلی طول عمر یک مخزن پلاستیکی یا گالوانیزه بین ۱۵ تا ۲۰ سال است. در صورت رعایت و رسیدگی بیشتر به این مخازن طول عمر آن تا ۳۰ سال هم می‌رسد. بنابراین اولین باور از ۸ باور نادرست در مورد مخزن آب پلی‌اتیلن، کوتاه‌بودن طول عمر آن است که کاملا غلط است. طول عمر مخازن پلی‌اتیلنی به مواردی همچون مواد ذخیره شده در مخزن، کیفیت مواد و متریال تولیدی مخزن، دما، رطوبت، نور خورشید و … بستگی دارد. همچنین پلی‌اتیلن‌ها نیز انواع مختلفی داشته که برخی از انواع آن کیفیت بسیار بالایی دارد که حتی در شرایط نامناسب جوی هم مقاومت بسیار زیادی دارند. استفاده از سایبان یکی از مواردی است که موجب افزایش طول عمر مخازن آب پلاستیکی می‌شود. همچنین سرویس و‌ پاکسازی دوره‌ای مخازن نیز موجب افزایش کیفیت و طول عمر آن می‌شود.  

باور غلط دوم؛ بوی نامطبوع گرفتن آب در مخازن پلاستیکی

یکی دیگر از ۸ باور نادرست در مورد تانکر پلی‌اتیلن، بو گرفتن آب درون این تانکرها است. مخزن‌های آب خانگی در ابتدا به لوله‌های آب وصل می‌شوند و به خاطر جریان مداوم آب در لوله‌ها، آب کاملا در جریان بوده و هیچ‌گاه بوی نامطبوعی نمی‌گیرند. معمولا درون مخازن، آب زمانی بوی بد و نامطبوعی می‌گیرد که در مدت زمان زیادی راکد بماند و حرکت نکند. در این صورت اکسیژن به آن نمی‌رسد و بوی نامطبوعی می‌گیرد. در صورتی که آب درون مخزن کمی بوی نامطبوع گرفت، کافی است تا آن را در مجاورت هوا قرار دهید تا اکسیژن کافی به آب برسد. به محض رسیدن اکسیژن، بوی نامطبوع از بین می‌رود. باید توجه داشته باشید که اگر آب چندین سال در یک‌جا راکد بماند، بوی نامطبوع می‌گیرد و ربطی به نوع و‌ جنس مخزن ندارد. پس این مورد هم از باور نادرست در مورد مخزن پلاستیکی است.  

باور غلط سوم؛ کپک و جلبک‌زدن مخازن آب پلاستیکی

یکی از مواد لزج و سبز رنگ که در دیواره‌های مخازن آب تجمع می‌کند، جلبک است که معمولا با بوی نامطبوع همراه است. یکی از مهم‌ترین دلایل رشد و تجمع جلبک در مخزن‌های پلاستیکی ورود نور خورشید به مخازن آب است. سرویس و پاکسازی نکردن مخزن نیز یکی از دلایل مهم رشد جلبک و کپک در دیواره مخازن پلاستیکی است. معمولا جلبک‌ها در مخازن پلاستیکی بی‌رنگ، راحت‌تر رشد می‌کنند، زیرا نور خورشید به راحتی از مخزن آب عبور کرده و شرایط را برای رشد جلبک فراهم می‌کند. بنابراین در صورت استفاده از مخزن‌های بی‌رنگ، لازم است که آن را از نور خورشید دور نگه دارید. نوع دیگری از مخزن‌های پلاستیکی به صورت سه‌لایه و ضد جلبک بوده که به هیچ وجه جلبک قابلیت رشد در آن را ندارد و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید. رشد جلبک و کپک در دیواره‌های مخازن پلاستیکی نیز یکی دیگر از ۸ باور نادرست در مورد منبع آب پلی‌اتیلن است.

باور غلط چهارم؛ خطرناک بودن پلی‌اتیلن برای سلامتی افراد

یکی دیگر از باورهای نادرست در مورد مخزن آب پلاستیکی، خطرناک بودن آن برای سلامتی افراد است. همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، امروزه مخزن‌های پلاستیکی جایگزین مخزن‌های قدیمی و گالوانیزه شده‌اند. مخزن‌های گالوانیزه به‌دلیل داشتن مقدار زیادی عنصر روی برای سلامت انسان مضر نیستند اما این عنصر در آب موجب تغییر طعم آب شده که به نوعی آب مزه نامطبوعی به‌خود می‌گیرد. علاوه بر عنصر روی، عنصر سرب هم در این مخازن وجود دارد که برای سلامتی مضر است. در بیشتر پلاستیک‌ها نوعی مواد شیمیایی مضر به‌نام بیسفنول وجود دارد که در واقع بر سلامت انسان‌ها تاثیر کاملا منفی می‌گذار‌د. مخزن‌های پلاستیکی یا پلی‌اتیلنی کاملا عاری از مواد بیسفنول هستند و ایمنی کاملی دارند. بنابراین مواد شیمیایی مضری که سلامت انسان‌ را تهدید می‌کند در این مخزن‌ها وجود ندارد.  

باور غلط پنجم؛ تغییر مزه آب در مخزن‌های پلی‌اتیلنی

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های افراد برای خرید تانکرهای پلاستیکی، شایعات و باورهای غلطی است که در خصوص تغییر مزه آب می‌گویند. شاید برای شما هم این سؤال باشد که آیا واقعا تانکرهای پلاستیکی مزه آب را تغییر می‌دهند یا خیر؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که خیر و این تصور کاملا غلط است و هیچ گاه آب درون مخازن، مزه پلاستیک نمی‌دهد. پلی‌اتلینی که در مخازن و لوله‌های آب به‌کار رفته، طی واکنش‌های شیمیایی کاملا مواد اضافی آن‌ها گرفته شده و بدون مزه و طعم هستند. بنابراین به‌ هیچ وجه مزه پلاستیک یا بدی را به آب نمی‌دهند. از نظر بهداشتی و خوراکی نیز امروزه این نوع مخازن به افراد توصیه می‌شود. پس تغییر مزه آب هم یکی از ۸ باور نادرست مورد مخزن آب پلی‌اتیلن است.

باور غلط ششم؛ فاسد شدن آب در منابع پلی‌اتیلن

یکی دیگر از ۸ باور نادرست در مورد منبع آب پلی‌اتلین، فاسد شدن آب در این منابع است. فاسد شدن مواد،  معمولا به دلیل رشد باکتری‌ها اتفاق می‌افتد. باید بدانیم که آب در هر مخزنی که باشد، هیچ‌گاه فاسد نمی‌شود. زیرا آب فاقد هرگونه مواد برای رشد باکتری‌ها بوده و همین امر موجب شده تا بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها نباشد.  گاهی ممکن است که از طریق روزنه‌ها یا درب مخازن، باکتری‌هایی وارد آب شود و موجب خراب شدن آب شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که از مخازن درب‌دار استفاده شود تا از ورود هرگونه مواد اضافی به مخزن جلوگیری شود.  

باور غلط هفتم؛ غیر قابل بازیافت بودن مخازن پلی‌اتیلن

یکی از نگرانی‌هایی که افراد در هنگام خرید مخازن پلی‌اتیلن دارند این است که گمان می‌کنند پلی‌اتیلن‌ها غیر بازیافت هستند. در گذشته نیز این تصور وجود داشت که پلاستیک‌ها را نمی‌توان بازیافت کرد. امروزه با پیشرفت در حوزه صنایع و شیوه صحیح بازیافت، همه مواد از جمله پلاستیک‌ها قابلیت بازیافت دارند و به راحتی به مراکز بازیافت انتقال پیدا می‌کنند. نحوه بازیافت صحیح منابع پلی‌اتیلن بدین گونه است که ابتدا پلاستیک‌ها را کاملا ضدعفونی کرده تا مواد شیمیایی و مضر آن از بین برود. سپس هر کدام از این مخازن و تانکرها را به بخش‌های کوچکتر تبدیل کرده و در نهایت این قطعات کوچک پلاستیک بازیافت می‌شوند. پلاستیک بازیافت شده به طور مجدد به وسایل دیگر تبدیل شده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین از دیگر باورهای نادرست در مورد تانکر پلی‌اتیلن، در خصوص غیر بازیافت بودن آن است که درباره آن توضیح دادیم.

باور غلط هشتم؛ خرید و نصب مخازن پلی‌اتیلن بسیار هزینه‌بر است

اخرین باور غلط در خصوص مخازن پلاستیکی، قیمت و نحوه نصب آن است. در خصوص قیمت این مخازن باید بگوییم که نسبت به مخازن گالوانیزه و قدیمی قیمت بسیار پایین‌‌تر و معقول‌تری دارد. به‌ نحوی که همه افراد می‌توانند این مخازن آب را تهیه کنند. همچنین نصب و استفاده از آن نیز به دانش فنی زیادی نیاز ندارد و هر کسی با کمترین دانش فنی می‌تواند این مخازن را تهیه و راه‌اندازی کند. بنابراین هشتمین باور نادرست در مورد مخزن آب پلاستیکی به قیمت و نحوه نصب آن مربوط می‌شود که متوجه شدیم باوری کاملا غلط می‌باشد.  

سخن پایانی

در این مقاله در خصوص ۸ باور نادرست در مورد مخزن پلاستیکی صحبت کردیم. امروزه شایعات زیادی در خصوص استفاده از تانکرهای پلاستیکی وجود دارد که موجب عدم اعتماد افراد شده است. قبل از خرید تانکرهای پلاستیکی توصیه می‌کنیم که این باورهای غلط را مطالعه کرده و همچنین در خصوص مزایای استفاده از این تانکرها اطلاعاتی را از سایت‌های معتبری چون مخزن مارکت کسب کنید. برای خرید این مخازن آب نیز می‌توانید به صورت آنلاین و از طریق سایت مخزن مارکت اقدام کنید. کارشناسان ما برای ارائه مشاوره دقیق به شما آماده هستند.
0/5 (0 نظر)