راهنمای خرید و استفاده از مخزن های پلاستیکی پلی اتیلن

مخزن آب آتش نشانی

مخزن آب آتش نشانی جزء ملزومات اصلی سیستم آبرسانی و آتش نشانی است.

امروزه سیستم کنترل آتش سوزی برای تمامی ساختمان های مسکونی، واحد های تجاری، کارخانجات، کارگاه ها و غیره الزامی می باشد؛ بنابراین تهیه مخزن مناسب برای آتش نشانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر اساس اعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در آپارتمان ها جهت راه اندازی سامانه های اطفای حریق نصب مخزن آب آتش نشانی ضروری و بسیار مهم می باشد.

 کلیه ی واحدهای صنعتی و ساختمانی که به این تاسیسات مجهز شده اند نیاز به تهیه یک یا چند عدد مخزن آب آتش نشانی دارند. در مخزن مارکت محصولات گوناگونی از انواع مخازن فلزی ، بتنی ، پلاستیکی (پلی اتیلنی و فایبرگلس) و غیره موجود می باشند که در حال حاضر مخازن فلزی و بتنی در حال منسوخ شدن هستند و توجه همه به سمت مخازن پلاستیکی می باشد.

علت این توجه، مزایای بسیار زیاد مخازن پلاستیکی نسبت به سایر مخازن می باشد. در ادامه به مقایسه مخازن آب پلی اتیلن با مخازن فایبرگلس جهت ذخیره آب آتشنشانی خواهیم پرداخت

کارکرد مخزن آب آتش نشانی

کارکرد مخزن آتش نشانی بسیار راحت و آسان است تنها کافی است یک ورودی منبع آب را به مسیر آب ورودی از کنتور متصل کنید و خروجی منبع آب را به ورودی سیستم لوله کشی اطفاء حریق متصل کرده تا سیستم کار خود را آغاز کند.

مخزن ذخیره آتش نشانی باید حداقل آب مورد نیاز، ۵۰% تمام جعبه های آتش نشانی(شیلنگ قرقره ها) را به مدت ۱۵ دقیقه فراهم کند.

برخی سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق که دارای آب پاش یا اسپرینکلر هستند باید در آن ها حجم منبع آب به گونه ای انتخاب شود تا حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه آب مورد استفاده و نیاز اسپرینکلر را تامین کند.

ویژگی مخزن آب آتش نشانی

این مخزن از ویژگی های مهمی برخوردار است که در این جا تنها به بیان چند مورد از آن ها می پردازیم:

 1. نصب آسان
 2. سهولت در حمل و نقل و جابجایی
 3. مقاوم و ضد خوردگی
 4. امکان نصب به صورت پیش ساخته
 5. امکان ساخت در محل پروژه
 6. عدم نیاز به هزینه های نگهداری
 7. ضد جلبک و آنتی باکتریال
 8. مقاوم در برابر خوردگی باکتریایی

انواع مخزن آب آتش نشانی

مخزن آتش نشانی در ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شود ولی از نظر شکل ظاهری می توان آن ها را به دو دسته ی افقی و عمودی تقسیم کرد.

یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین مخازن آب آتش نشانی، مخزن آب آتش نشانی آنتی باکتریال است.

بهتر است که از مخازن سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال و ضد جلبک برای مکان هایی که یک منبع آب نیاز  نوشیدن و اطفاء حریق را برطرف می کند، استفاده شود؛ همچنین بهتر است برای مکان هایی که از منبع آب تنها برای اطفاء حریق استفاده می کنند از مخزن آنتی باکتریال استفاده شود زیرا از جلبک زدن و گرفتگی لوله ها و اتصالات جلوگیری می کند.

مخزن آتش نشانی پلی اتیلن و فایبر گلاس و استیل

مخازن پلی اتیلن از انعطاف پذیری بیشتر و قیمت کمتری نسبت به مخازن فایبرگلاس برخوردار هستند و در حجم های زیر ۳۰۰۰۰ لیتر عمدتاً مخازن پلی اتیلن توصیه می شوند؛

در عوض امکان تولید مخازن پلی اتیلن در حجم های زیاد دشوار بوده و هزینه تمام شده آن نیز زیاد خواهد بود

در این حالت مخازن فایبرگلاس پنلی پیشنهاد می شوند ضمن اینکه این مخازن را می توان با باز کردن پنل ها به یک مکان دیگری انتقال داد و یا اقدام به کاهش و یا افزایش حجم مخزن آب کرد.

مخازن فایبرگلس پنلی که با نام مخازن کامپوزی نیز شناخته می شوند نیازمند زیر سازی می باشند که همین

 زیر سازی هزینه قابل توجهی دارد در حالی که مخازن پلی اتیلنی تنها نیازمند  یک سطح صاف و بدون پستی و بلندی می باشند  این سطح می تواند بتنی ، موزاییکی و یا حتی خاکی ( بدون وجود سنگ) باشد.

در صورتی که در محل نصب مخزن آتش نشانی احتمال بروز حریق وجود داشته باشد هیچ یک از مخازن پلاستیکی (پلی اتیلنی) مناسب نیستند و معمولاً از مخازن استیل استفاده می شود.

 قیمت مخازن استیل بسیار بیشتر از مخازن پلی اتیلنی است از این رو تنها در صورتی که هیچ راه حلی برای نصب مخزن پلی اتیلنی یا فایبرگلاس وجود نداشته باشد مخازن استیل پیشنهاد می شوند.

حال به طور کلی به بررسی مزایای هرکدام از این مخازن می پردازیم:

مزایا مخزن آب گالوانیزه آتش نشانی

 1. مقاوم در برابر ضربه
 2. مقاوم در برابر حرارت بالا
 3. مقاوم در برابر خوردگی
 4. ابعاد مختلف
 5. دارای اتصالات فلزی قابل نصب

مزایا مخزن آب پلی اتیلن آتش نشانی

 1. مقرون به صرفه بودن نسبت به دیگر مخازن آتش نشانی
 2. از شکل زیبایی بهتری نسبت به دیگر مخازن برخوردار است
 3. وزن کم و درنتیجه حمل و نقل آسان
 4. آسیب پذیری زیاد در مقایسه با مخازن فلزی

مزایا مخزن آب فایبر گلاس آتش نشانی

 1. به دلیل داشتن سطح صیقلی امکان رشد باکتری و جلبک وجود ندارد
 2. مقاوم و مستحکم بودن به دلیل ساختار سه بعدی رزین پلی استر و الیاف شیشه و چسبندگی بالای الیاف به رزین
 3. قابلیت تحمل حرارت بالا ۷۰ الی ۱۰۰ درحه سانتی گراد

حجم مخزن آب آتش نشانی

حجم منبع ذخیره آب آتش نشانی در شهر ها و محلات  بسته به پارمترهای گوناگون کمی متفاوت است

 به همین دلیل پیش از خرید منبع آب آتش نشانی برای ساختمان و یا کارگاه خود از اداره آتش نشانی در مورد میزان حجم مورد نیاز، اطلاع دقیق را کسب نمایید.

ضخامت ورق مخزن آب آتش نشانی

ضخامت ورق مخزن آب با توجه به آزمایشاتی که روی آب انجام می شود باید انتخاب شود ولی یکی از مزایای گاوانیزه گرم این است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد و می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد.

نصب مخزن آب آتش نشانی

بهترین مکان برای نصب مخزن آتش نشانی پشت بام می باشد؛ زیرا در صورت قطع برق و خاموش شدن پمپ آب جریان آب قطع نشود.

در برخی موارد که مخزن آب آتش نشانی را در اتاق های تاسیسات و یا زیر زمین که هیچ نوری وجود ندارد قرار می دهند بهتر است از مخزن آب تک لایه استفاده کنیم

ولی این مورد را باید در نظر داشت که قرار دادن مخزن  آتش نشانی در زیر زمین و اتاق تاسیسات کار اصولی نمی باشد زیرا در زمان قطع برق پمپ آب از کار می افتد و جریان آب قطع می شود که این مرودی بسیار مهمی در مبحث اطفاء حریق است.

به طور کلی روش های مختلفی برای نصب مخزن آب آتش نشانی وجود دارد که باید با توجه به مکان نصب و مساحتی که مورد نیاز می باشد منبع آب را نصب کنید.

در این جا به دو مورد از روش های نصب منبع آب آتش فشان می پردازیم:

 1. نصب مخزن آب بر روی زمین: این روش رایج ترین روش نصب تانکر آب می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته اصلی که در استفاده از این روش وجود دارد، تراز بودن سطحی می باشد که قرار است تانکر آب بر روی آن نصب شود؛ بنابراین قبل از انجام مراحل نصب بهتر می باشد که از تراز و هموار و یکنواخت بودن سطح مورد نظر اطمینان داشته باشید.

 1. نصب مخزن آب به صورت هوایی: در برخی از مناطق مخازن آب را در ارتفاعات بسیار بلندی نصب می کنند که برای این روش بایستی فنداسیون مناسبی و ایمنی را طراحی کرد.

 فشار آب در این روش بسیار زیاد می باشد زیرا که ارتفاع تاثیر مثبتی بر روی فشار آب خواهد داشت. به ازای هر ۱۰ متر اختلاف ارتفاع ۱ بار یا ۱۴٫۵ پی اس آی فشار ایجاد می شود.

توجه به نکاتی که در نصب مخزن های آب می باشد بسیار ضروری و از الزامات می باشد به طوری که هر فرد با تجربه در این زمینه به خوبی از این نکات آگاهی دارد و می داند که بایستی از این نکات پیروی کند.

 از آن جایی که نصب منابع آب یک کار تخصصی بوده، توصیه می شود که بهترین و با کیفیت ترین منبع آب را جهت استفاده و نصب خریداری نمایید.

 یکی از بهترین مدل های منبع های آب، منبع آب پلی اتیلن می باشد که با داشتن مقاومت بسیار بالا و هم چنین نصب راحت می تواند گزینه بسیار ایده آلی برای خرید شما باشد.

 شما می توانید فیلترهای مورد نظر خود را در ورودی آب به منبع نصب کنید که در این صورت تعویض و تمیز کردن فیلترها نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

نکات مهم نصب مخزن آب آتش نشانی

 1. جلوگیری از یخ زدن پمپ آب در فصول سرد سال
 2. بازدید مرتب و پیوسته از منبع آب و تاسیسات
 3. در صورت نیاز با توجه به ابعاد مخزن آب برای آن پایه در نظر بگیرید
 4. قطر فیتینگ و لوله خروجی از مخزن باید برابر یا بیشتر از ورودی پمپ آب باشد
 5. بهتر است پمپ و منبع آب را در یک مکان سرپوشیده و یا بسته به دور از نور خورشید قرار دهید
 6. مخزن آب را در مکانی به دور از جریان الکتریسیته قرار دهید.
 7. قبل از نصب منبع آب باید مکان نصب را مشخص کنید که این مکان باید متناسب با ابعاد و اندازه مخزن خریداری شده باشد
 8. در نصب تانکر آب سعی کنید طبق اصول و استاندارد ها عمل نمایید تا بتوانید از گارانتی و ضمانت نامه ی مخزن آب خریداری شده بهره مند شوید.

فرمول محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی

Q=50*N

Q= حجم کل مخزن آب

N= تعداد جعبه های آتش نشانی موجود در ساختمان که به مخزن آب وصل هستند

۵۰= میزان دبی فرضی موتور پمپاژ است که باید به جای آن دبی موتور خود را قرار داد

مخزن اب افرود
هنگام سفر با کاروان یا خودروی آفرود داشتن آب حیاتی ترین موضوع می تواند باشد. استفاده از آب در پخت و پز و شست و شو انکار ناپذیر است و برای مهیا کردن آب در خودرو باید از مخازن ذخیره آب مخصوص آن استفاده کرد که نمونه هایی از آن را معرفی میکنیم.

مخزن ۱۰۰ لیتری مکعبی افقی ۳ لایه

مخزن ۲۰۰ لیتری / مکعبی افقی ۳ لایه

این نوع از مخازن به جهت شکل ظاهری که دارند قابل استفاده در موارد فوق میباشند

منبع آب تحت فشار دیافراگمی

مخزن اب تحت فشار

 

 • منبع اب تحت فشار دیافراگمی را با نام های مختلف بشناسید:

منبع تحت فشار دیافراگمی با نام های مختلفی شناخته می شود که از جمله این نام ها می توان به منبع انبساط، مخزن تحت فشار، سرج تانک (Surge Tank)، مخزن ضربه گیر، منبع انبساط بسته و یا منبع دیافراگمی پمپ اشاره کرد.

 • منبع تحت فشار دیافراگمی چیست؟

با توجه به اینکه آب عنصری تراکم ناپذیر است برای زیاد شدن فشار و انتقال آب توسط پمپ باید جریان یکسانی از آب وجود داشته باشد بنابراین نیاز است قسمتی از سیستم که مربوط به پمپاژ است در حالت ارتجاعی توان جذب انرژی به صورت کششی یا فشاری را داشته باشد. منبع تحت فشار دیافراگمی این قابلیت را دارد که آب را با فشار معینی در خود ذخیره کند و در زمان نیاز به سسیتم آبرسانی باز گرداند.

 • ساختار منبع تحت فشار دیافراگمی

منبع تحت فشار دیافراگمی دارای یک تیوپ باکیفیت است که در یک سمت تیوپ هوای فشرده و در سمت دیگر تیوپ آب قرار میگیرد.

جنس و کیفیت تیوپ منبع تحت فشار بسیار حائز اهمیت است زیرا باعث افزایش طول عمر تیوپ و عدم تغییر مزه و رنگ آب درون منبع تحت فشار می شود.

منبع تحت فشار دارای پایه های بلندی می باشد که این خاصیت باعث نصب اسان لوله های ورودی می شود. در منبع تحت فشار بهتر است از کانکتور با جنس استیل استفاده شود تا از زنگ زدگی جلوگیری کند.

 • نحوه کار منبع تحت فشار دیافراگمی به چه شکل است؟

منبع تحت فشار با کنترل فشار در سیستم آبرسانی باعث کاهش مصرف برق شده و همچنین استهلاک پمپ را نیز کاهش می دهد.

عملکرد منبع تحت فشار به علت وجود تیوپ منبع تحت فشار هوا را با فشار زیاد در خود ذخیره می کند و آب به علت وجود فشار هوا به داخل لوله ها فرستاده می شود، اکنون آبی که با فشار بالا داخل مخزن تحت فشار قرار دارد با باز شدن شیر آب به داخل لوله فرستاده می شود و اگر آب بیش از ظرفیت منبع تحت فشار باز باشد در آن زمان پمپ روشن می شود و میزان آب مورد نیاز را فراهم می کند.

 

 • انواع منبع تحت فشار دیافراگمی:

منابع تحت فشار در دو نوع قابل ارائه هستند که این دو مورد عبارتند از:

 1- منبع با بالش هوا (Air cushion vessels) 2- منبع با دیافراگم لاستیکی (Membrane vessels)

 • ابعاد و فشار در منبع تحت فشار دیافراگمی:

منبع تحت فشار دیافراگمی پمپ آب در ابعاد های مختلف متناسب با نوع کاربرد به بازار عرضه می شود. منابع تحت فشار از ۵ تا ۲۰۰۰ لیتری برای مصارفی از جمله: مصارف خانگی، آتشنشانی، پمپ های صنعتی و بوستر پمپ های آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند.

گاز موجود در منبع تحت فشار دیافراگمی، گاز نیتروژن است. فشار گاز نیتروژن موجود در مخزن تحت فشار به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله این عوامل می توان به متراژ ساختمان، تعداد طبقات ساختمان و متراژ واحد های موجود اشاره کرد.

فشار گاز نیتروژن در منبع آب تحت فشار معمولا بین ۲۰ تا ۴۵ psi  است. برای پمپ های خانگی بهتر است از منبع دیافراگمی استفاده شود. علت استفاده از منبع دیافراگمی در پمپ های خانگی کاهش اصطحکاک پمپ و همچنین تامین فشار لازم برای خروجی آب است.

فشار گاز نیتروژن درون منبع تحت فشار قبل از وصل شدن به سیستم لوله کشی باید ۲ psi و یا حداکثر ۱۰ درصد کمتر از فشار استارت پمپ منبع تحت فشار باشد.

اگر فشار گاز نیتروژن درون منبع تحت فشار کمتر از حد مجاز باشد باعث خرابی هایی از جمله ساییدگی تیوپ به دیواره ی مخزن و پاره شدن تیوپ می شود. همچنین این فشار کم درون منبع تحت فشار باعث پر شدن بیش از اندازه آب درون تیوپ شده و موجب روشن و خاموش شدن مداوم پمپ می شود و در نهایت باعث سوختن پمپ منبع تحت فشار می شود. 

برعکس حالت قبلی نیز باعث آسیب رسیدن به پمپ می شود یعنی اگر فشار درون منبع تحت فشار از مقدار مجاز بیشتر باشد حجم آب درون تیوپ منبع تحت فشار را کم می کند و این امر باعث روشن و خاموش شدن مداوم پمپ شده و در نهایت موجب آسیب رسیدن به پمپ منبع تحت فشار می شود.

 

 • موارد مصرف منبع تحت فشار دیافراگمی:

یکی از مهمترین مصارف منبع تحت فشار پمپ تصحیح در اتومات کردن پمپ و جلوگیری از انبساط آب است. از منبع تحت فشار همان طور که در بالا ذکر شد در پمپ های صنعتی، بوستر پمپ های آبیاری، آتشنشانی و غیره استفاده میشود.

 • مزایای استفاده از منبع تحت فشار دیافراگمی:

مزایای زیادی برای استفاده از منبع تحت فشار وجود دارد از جمله حفظ و یکسان سازی جریان آب در ادامه تعدادی از مزایای منبع آب تحت فشار را ذکر میکنیم. این مزایا عباتند از:

 1. ایجاد حالت خودمالکی بیشتر در سیستم های آبرسانی
 2. به حداقل رساندن زمان استفاده از پمپ آب در مجتمع های مسکونی
 3. پایین آوردن مصرف انرژی با توجه به کاهشمدت زمان کاری پمپ
 4. عدم تاثیر ویسکوزیته‌ی مایع بر عملکرد منبع تحت فشار در سیستم آبرسانی و در پروژه ها
 5. مورد استفاده برای پمپ های هوا در مخزن های نگهداری و پرورش ماهی
 6. منبع تحت فشار با حفظ جریان پیوسته باعث افزایش طول عمر پمپ می شود

همان طور که ذکر شد منبع تحت فشار ثاتیرات قابل توجهی بر عملکرد پمپ دارد اکنون به دو مورد بسیار مهم اشاره میکنیم. مزیت اول منبع تحت فشار این است که هنگام کاهش فشار آب با جبران این افت فشار توسط مخزن ذخیره سازی آب به رفع مشکل کم آبی کمک می کند. 

مزیت دوم پمپ تحت فشار این است که باعث یکسان کردن جریان آب می شود و از بوجود آمدن پدیده ی کاویتاسیون و فشار بر روی پمپ جلوگیری می کند. ایجاد فشار بر روی پمپ های آب بسیار خطرناک است و باعث ضربه زدن به پمپ ها می شود. پس با موارد ذکر شده می توان فهمید که منبع تحث فشار دیافراگمی علاوه بر بهبود عملکرد سیستم آب رسانی نقش مهمی در بازدهی و بالا بردن طول عمر پمپ آب دارد.

منبع تحت فشار دیافراگمی
 • روش های پیش گیری از سوراخ شدن و ترکیدن تیوپ منبع تحت فشار:
 1. تنظیم فشار گاز درون منبع تحت فشار: کم و زیاد شدن گاز درون منبع تحت فشار باعث خرابی در عملکرد سیستم و از بین رفتن تیوپ می شود.
 2. اصلاح سطح ناصاف داخلی مخزن هنگام تعویض تیوپ: هنگامی که تیوپ درون منبع تحت فشر پاره شده باشد تماس آب با دیواره ی مخزن باعث افزایش سرعت زنگ زدگی می شود و سطح ناصافی را درون منبع تحت فشار بوجود می آورد؛ بنابراین پس از تعویض تیوپ منبع تحت فشار باید سطح داخلی آن را کاملا سمباده کشید و تا سطوح ناصاف از بین بروندو اگر این سطوح باقی بمانند در حین کار باعث تماس تیوپ با سطوح ناصاف شده و منجر به ساییدگی و درنهایت پاره شدن تیوپ می شود.
 3. محاسبه دقیق حجم منبع تحت فشار: اگر حجم منبع تحت فشار دقیق و درست انتخاب نشده باشد باعث افزایش تعداد دفعات پر و خالی شدن منبع می شود که این امر موجب کاهش طول عمر تیوپ می شود.
 4. خیس نبودن محل نصب منبع: محلی که می خواهید منبع تحت فشار را در آن نصب کنید باید کاملا خشک و دارای تهویه مناسب باشد زیرا این امر موجب افزایش طول عمر منبع تحت فشار می شود.
 5. نصب تراز منبع تحت فشار: نصب تراز و دقیق منبع تحت فشار باعث کاهش ساییدگی تیوپ به دیواره ی داخلی منبع می شود.
 6. بهره گیری از لرزه گیر: استفاده از لرزه گیر از ضربه کله قوچی (این پدیده معمولا در مسیر جریان تحت فشار و مجاری باز رخ می دهد) جلوگیری میکند.
 7. بهره گیری از فیلتر مناسب: با استفاده از فیلتر و قرار دادن آن قبل از منبع و پمپ از ورود برآورده های آهن و منگنز جلوگیری می شود. رسوب برآورده های آهن و منگنز بر روی تیوپ باعث کم شدن عمر تیوپ می شود.
 • چگونگی تعویض تیوپ منبع تحت فشار:

زمانی که نیاز به تعویض تیوپ منبع تحت فشار داریم بهتر است از کارشناس مربوط در این زمینه کمک بگیریم. به طور کلی مراحل تعویض تیوپ منبع تحت فشار به صورت زیر می باشد:

 1. در مرحله ی اول قطع آب و برق پمپ
 2. جداسازی منبع از پمپ
 3. هوای داخل مخزن را با برداشتن کلاهک کاملا خالی میکنیم
 4. برای تمییز کردن رسوبات اضافی آب را با فشار درون لوله می ریزیم
 5. منبع را به حالت خوابیده در می آوریم تا آب آن کاملا تخلیه شود
 6. درپوش دریچه را باز می کنیم و تیوپ را به صورت دورانی خارج می کنیم
 7. تیوپ با سایز متناسب با منبع را انتخاب می کنیم و به همان شکلی خارج کردیم تیوپ را وارد منبع می کنیم
 8. درپوش را می بندیم و تیوپ را باد میکنیم( باد درون تیپ باید حداکثر ۳۵psi و حداقل ۲۵psi باشد)
 9. اتصالات آب را با نوار تفلون کاملا آب بندی کنید و سپس برق و آب پمپ را وصل کنید
 • روش محاسباتی برای انتخاب منبع تحت فشار دیافراگمی:

محاسبه حجم تانک فشار برای سیستم های بوستر مطابق فرمول زیر انجام می شود:

Ve=0.33*Qmax*((Pa+1)/ ∆P(a-e)*S)*(m3)

 

Qmax= حداکثر گنجایش سیستم بوستر (m3/h)

Pa=فشار قسمت خروجی بوستر پمپ (bar)

∆P(a-e)= اختلاف فشار ورودی و خروجی سیستم بوستر (bar)

S=تعداد استارت(تعداد دفعات استارت زدن سیستم بوستر در ساعت)

این مقدار برای پمپ های سانتریفیوژ ۳۰ تا ۸۰ و برای پمپ های مستغرق ۱۵ تا ۲۰ است.

اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

مقایسه مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل ضد زنگ

در این مقاله بهمی خواهیم به بررسی معایب و مزایا مخزن آب پلی اتیلن و مخزن آب استیل ضد زنگ بپردازیم ولی قبل آن با هر کدام از این مخازن به صورت جداگانه آشنا می شویم.
 • منبع و مخزن پلی اتیلن چیست؟

مخزن آب پلی اتیلن برای ذخیره و جابجایی مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. منبع آب پلی اتیلن به مخزن آب پلیمری و مخزن آب پلاستیکی نیز معروف است.

مخزن پلی اتیلن به واسطه ترکیباتی که در ساختار آن بکار رفته است دارای بدنه ای با مقاومت و پایداری بالا می باشد.

 مخزن پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که شما با توجه به نیاز خود یکی از انواع آن را انتخاب میکنید.

در مقاله (مخزن پلی اتیلن چیست؟) به طور مفصل در رابطه با این نوع مخزن صحبت شده است.

در این جا به بررسی یکسری از ویژگی های مخزن پلی اتیلن می پردازیم:

 1. در روش ساخت مخزن پلی اتیلن از قالب استفاده می شود یعنی مواد سازنده این مخزن به صورت یک دست داخل قالب ریخته می شوند و مخزن به صورت یک تیکه تولید می شود و هیچ گونه عمل جوش پلاستیک روی آن صورت نمی گیرد.
 2. ضخامت دیواره های مخزن پلی اتیلن بسیار بالاست و با توجه به چگالی سیال مورد نظر نیز می تواند ضخامت بیشتری داشته باشد.
 3. قطر گوشه های مخزن پلی اتیلن ضخیم هستند و استحکام بالایی دارند.
 4. ضخامت دیواره های مخزن پلی اتیلن در قسمت پایینی آن به علت کمک به تحمل وزن فشار آب بیشتر است.
 • مخزن آب استیل ضد زنگ چیست؟

مخزن آب استیل ضد زنگ همانند مخزن پلی اتیلن برای ذخیره و جابجایی مایعات متخلف به کار می رود. 

در ترکیبات مخزن استیل از کروم برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می شود و همچنین از مولیبدن برای بالا بردن مقاومت دیواره در برابر اثرات اسید های سخت و خورنده آب و غیره استفاده می شود.

استیل ها با توجه به میزان موادی که در ساختار ترکیبات آن ها به کار رفته است طبق اعدادی درجه بندی می شوند.

هر کدام از این اعداد درجه بندی شده برای مورد مصرف خاصی هستند به طور مثال عدد ۳۰۴ برای استیل مورد استفاده در سینک های ظرف شویی می باشد. عدد ۳۱۶ به بالا مورد استفاده برای محیط های دریایی که به استیل ضد زنگ نیاز دارند است؛

همینطور از این عدد برای دستگاه های جراحی و ایمپلنت که باید حتما ضد زنگ باشند هم استفاده می شود. 

 از عدد ۳۰۴ به پایین هم از برای تولید مخازن فولادی ضد زنگ استفاده می شود.

در ادامه به مقایسه مخزن پلی اتیلن و مخزن آب استیل ضد زنگ میپردازیم

 • مقایسه مخزن پلی اتیلن با استیل ضد زنگ

مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل تفاوت های بسیای باهم دارند که در ادامه به بررسی چند مورد از این تفاوت ها می پردازیم:

 1. قیمت:

 قیمت مخزن پلی اتیلن نسبت به مخزن استیل در حجم یکسان بسیار پایین تر است و یکی از دلایل پر طرفدار بودن مخزن پلی اتیلن مقرون به صرفه بودن آن است.

 1. نصب و راه اندازی:

 مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل هر دو برای نصب نیاز به محیطی دارند که احتمال خوردگی آن ها را به حداقل برساند پس در این زمینه یکسان هستند؛ 

تنها تفاوت آن ها در بستر نصب آن هاست که مخزن پلی اتیلن باید روی بستر ساده بتنی و یا ماسه بادی قرار گیرد ولی مخزن استیل برای نصب نیاز به بستر مقاوم تری دارد مثل بستر بتنی و یا سیمانی.

 1. طول عمر:

 مخزن استیل ضد زنگ همانطور که از نامش پیداست به واسطه وجود کروم در ساختارش ضد زنگ است

 و همین امر باعث طولانی تر شدن عمر آن می شود 

ولی باید دقت داشت برای بالا بردن طول عمر مخزن استیل باید مواردی را هم رعایت کنیم 

از جمله اینکه هر چند وقت یک بار آن را کاملا تخلیه کنیم 

و با آب تازه بشوییم همچنین باید جلوی برخورد و تماس آن را با حلال ها بگیریم.

       مخزن پلی اتیلن هم مانند مخزن استیل به واسطه ترکیبات و لایه های به کار رفته در ساختارش 

و درنتیجه مقاومت در برابر عوامل جوی و نور خورشید طول عمر بالایی دارد

 ولی برای بالاتر بردن طول عمر  مخزن پلی اتیلن بهتر است از سایبان برای آن به خصوص در روز های گرم استفاده کنیم.

 1. نگهداری:

 مخزن پلی اتیلن و استیل از نظر هزینه برای نگهداری در یک سطح هستند

 و نیاز نیست شما برای نگهداری از آنها پول زیادی خرج کنید. 

برای کمتر شدن هزینه نگهداری باید حتما در ورودی مخزن یک فیلتر تصفیه نصب کنید 

و همچنین هر از گاهی بگذارید آب از مخزن سرریز کند تا چربی و هر چیزی که روی سطح آب شناور است از آن بیرون بریزد.

 1. کیفیت آب ذخیره شده:

مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل ضد زنگ هر دو می توانند آب با کیفیتی را در خود ذخیره داشته باشند و آن را ارائه دهند ولی هر کدام نقطه ضغف هایی نیز دارند

مثلا گاهی آب موجود در مخزن استیل حاوی ترکیبات سربی است که این ترکیبات ناشی از تماس آب با پیچ و مهره های مخزن می باشد؛

 همچنین آب موجود در مخزن پلی اتیلن در دماهای پایین با کیفیت تر است و در دماهای بالا کیفیت خود را از دست می دهد.

 1. استحکام و پایداری:

مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل هر دو مقاومت بالایی دارند ولی مخزن استیل در برابر ضربه نسبت به مخزن پلی استیل مقاوم تر است

 در عین حال مخزن استیل به دلیل وجود پیچ و مهره در ساختار خود نسبت به مخزن پلی اتیلن که یک پارچه است مقاومت کمتری دارد.

 1. اندازه و سایز:

مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل در اندازه و سایز های مختلفی تولید می شوند

 ولی به طور کلی مخزن پلی اتیلن تا حجم ۵۰۰۰۰ لیتر و مخزن استیل تا حجم ۲۵۰۰۰۰ لیتر را پوشش می دهد.

به علت اینکه مخزن پلی اتیلن مقرون به صرفه تر است این قابلیت را دارد که ترکیب شوند و نیاز شما را در حجم های بیشتر هم پوشش دهد.

 1. شکل و رنگ:

مخزن پلی اتیلن در رنگ و شکل های متنوعی تولید می شود ولی مخزن استیل رنگ های متنوعی در تولید آن در نظر گرفته نشده است و تنها در اشکال مختلف و رنگ ثابت ارائه می شود.

  • مزایا مخزن پلی اتیلن:

  در این جا یک جمع بندی کلی در رابطه با مزایای مخزن پلی اتیلن نسبت به مخزن استیل ضد زنگ داریم که این مزایا عبارتند از:

  1. مخزن پلی اتیلن نسبت به مخزن استیل از نظر قیمتی مقرون به صرفه است.
  2. مخزن پلی اتیلن دارای وزن سبک تری نسبت به مخزن استیل است و قابلیت جابجایی راحت تری را دارد.
  3. مخزن پلی اتیلن در رنگ ها و اشکال مختلف تولید می شود و از نظر زیبایی ظاهری شرایط بهتری را نسبت به مخزن استیل ضد زنگ دارد.
  4. .مخزن پلی اتیلن طول عمر بالاتری نسبت به مخزن استیل دارد زیرا برخلاف مخزن استیل در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است و به دلیل وجود مواد آنتی یووی در برابر اشعه نور خورشید هم مقاومت بالاتری دارد.
  5. مخزن پلی اتیلن به دلیل وجود ترکیبات مختلفی که در ساختار دیواره ی آن به کار رفته است قابلیت استفاده برای مواد مختلف را دارد.
  6. مخزن پلی اتیلن برخلاف مخزن استیل بو و مزه آب درون خود را تغییر نمی دهد.
  7. مخزن پلی اتیلن ساختار یک دست و یک پارچه ای دارد برخلاف مخزن استیل که دارای شیار و پیچ و مهره است.
  8. مخزن پلی اتیلن برخلاف مخزن استیل نصب راحتتری دارد زیرا مخزن استیل برای نصب حتما باید بر روی بستر مقاوم بتونی و یا سیمانی قرار گیرد.
  • معایب مخزن پلی اتیلن:

  همان طور که می دانید هیچ محصولی بدون عیب و نقص نیست حالا به بررسی چند مورد از معایب مخزن پلی اتیلن می پردازیم:

  1. مخزن پلی اتیلن نسبت به شرایط جوی و نور خورشید حساس است و باعث خشک شدن آن( برای مخازنی با طول عمر بالای ده سال) می شود.
  2. مخزن پلی اتیلن بعد از شکسته شدن و تعمیر دیگر قابلیت استفاده به شکل قبل را ندارد و تنها برای ذخیره آب می توان از آن استفاده کرد.
  3. امیدواریم تا اینجای مقاله مقایسه مخزن پلی اتیلن و مخزن استیل ضد زنگ برای شما مفید واقع شده باشد.
 • معایب مخزن استیل ضد زنگ

حال به بررسی معایب مخزن استیل ضد زنگ می پردازیم که عبارتند از:

 1. مخزن استیل نسبت به مخزن پلی اتیلن گران تر می باشد و مقرون به صرفه نیست.
 2. مخزن استیل وزن سنگین تری نسبت به مخزن پلی اتیلن دارد و این امر جابجایی آن را دچار مشکل می کند.
 3. مخزن استیل دارای اتصالات و پیچ و مهره است و احتمال نشت مواد داخل آن به بیرون نسبت به مخزن پلی اتیلن بیشتر است.
 4. احتمال زنگ زدگی در مخزن استیل وجود دارد و این یک عیب بزرگ برای مخازن به حساب می آید که مخزن پلی اتیلن این ویژگی را ندارد.
 5. نخزن استیل به دلیل وجود فلزات و پیچ و مهره ها امکان ورود مواد سربی به داخل آب را دارد برای همین برای نگه داری از آب آشامیدنی توصیه نمی شود.
 • نتیجه گیری نهایی

با توجه به مطالبی که تا به این جا خواندیم مزایای مخزن پلی اتیلن نسبت به مخزن استیل ضد زنگ بسیار بالا تر است ولی با توجه به کاربرد هایی متفاوتی که برای این مخزن ها وجود دارد بهتر است از مخزن پلی اتیلن برای مصارف خانگی بهره گرفت و از مخزن استیل ضد زنگ برای مصارف صنغتی و کشاورزی استفاده کرد.

شما می توانید برای سفارش محصول مورد نظر خود به سایت www.makhzanmarket.com مراجعه کنید و همچنین از طریق این لینک صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مخزن انبساط و کاربرد آن در سیستم گرمایش

در این مقاله به بررسی مخزن ابساط و کاربرد آن در سیستم گرمایش می پردازیم؛ اما در ابتدا ب منبع انبساط و انواع آن آشنا می شویم.

منبع انبساط و انواع آن

منبع انبساط مخزنی است که فشار اضافی سیالات گرم شده را بالانس کرده و کمبود آب در گردش درون سیستم های حرارت مرکزی را جبران می کند. منابع انبساط به طور کلی با دو هدف در سیستم های حرارت مرکزی به کار می روند:

کاهش فشار آب ناشی از گرم شدن و افزایش حجم بخار آب در دیگ ها و پکیج ها

جبران نمودن کاهش فشار ناشی از کم شدن آب در سیستم های حرارت مرکزی

در سیستم های گرمایش مرکزی دمای آب در گردش داخل لوله ها بر اثر حرارت دیدن بالا رفته و به دنبال آن حجم آب در گردش افزایش می یابد.

 این افزایش حجم می تواند به لوله ها و اتصالات سیستم گرمایشی فشار وارد کرده و منجر به ترکیدگی و انفجار قسمت هایی مانند دیگ سیستم گرمایش ساختمان شود.

 معمولا برای جلوگیری از چنین پیش آمدی شیر اطمینان سیستم گرمایشی وارد عمل شده و قسمتی از آب تخلیه می شود تا فشار به میزان استاندارد کاهش یابد.

با این حال تکیه بر شیرهای اطمینان گزینه مناسبی نمی باشد چرا که از یک طرف ممکن است در اثر بروز مشکل فنی وارد عمل نشده و خطراتی ایجاد کنند و از طرف دیگر با باز شدن شیر اطمینان شما حجم قابل توجهی از آب گرم سیستم را از دست خواهید داد. 

برای حل مشکل مخازن انبساط پیشنهاد می شوند. این مخازن بر روی قسمتی از سیستم لوله کشی سیستم گرمایشی شما نصب شده و تغییرات ناشی از افزایش فشار را کنترل می کنند.

 لازم به ذکر است که مخازن انبساط نه تنها می توانند تغییرات افزایش فشاررا کنترل کنند بلکه می توانند کاهش فشار آب ناشی از نشتی در سیستم را نیز جبران کنند.

 بر این اساس انواع مختلفی از مخارن انبساط وجود دارد که به طور کلی در دو دسته مخازن انبساط باز و مخازن انبساط بسته تقسیم بندی می شوند. در ادامه با انواع مخزن های انبساط، مزایا و معایب هر یک و نحوه محاسبه حجم مخازن انبساط بر اساس مساحت فضای موجود آشنا خواهید شد.

مزایا و معایب منبع انبساط باز

همان طور که از اسم منبع انبساط باز پیدا است، این منابع از نوع مخازنی هستند که به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط هستند و در واقع فشار هوای وارد شده از بیرون بر روی سطح آن ها و مایعات در گردش موجود در آن ها اعمال می شود.

 منبع انبساط باز باید همیشه درارتفاعی بالاتر از آخرین مبدل حرارتی در ساختمان قرار داده شود تا بتواند به بهترین شکل ممکن فشار کل سیستم را بالانس کرده و از هدر رفتن آب جلوگیری کند؛ به همین دلیل این نوع مخازن را معمولا روی پشت بام نصب می کنند تا هم ارتفاع آن ها نسبت به سایر اجزای سیستم گرمایشی حفظ شود و هم در ارتباط مستقیم با هوا باشد.

 از آنجا که در یک منبع انبساط باز، فشار هوای داخل سیستم از طریق فشار هوای محیط بیرون تنطیم می شود این مخازن برای سیستم های گرمایشی با فشار کم مطلوب هستند؛ چرا که میزان فشاری که به سیستم و مایعات درون آن وارد می کنند با ارتفاع قرار گیری آن و فشار هوا ارتباط مستقیم دارد و نمی تواند فشاری بیش از فشار نثقلی ناشی از اختلاف ارتفاع محل نصب با سیستم گرمایش مرکزی منتقل کند.

معمولا برای سیستم های گرمایشی مرکزی از منبع انبساط باز استفاده می شود، به جز در شرایطی که به علت کمبود فضا امکان نصب مخزن انبساط باز در پشت بام میسر نباشد. از جمله مزایای یک منبع انبساط باز می توان به قیمت تمام شده پایین آن اشاره کرد که در مقایسه با منبع انبساط بسته ارزان تر بوده و معمولا نگه داری و هزینه سرویس ها و تعمیرات آن نیز کمتر می باشد.

یکی دیگر از مزایای منبع انبساط باز ضریب اطمینان بالای این نوع مخازن در برابر تحمل فشار های بالا است و با کنترل دقیقی که روی سیستم گرمایشی اعمال می کنند، احتمال ترکیدگی دیگ را به حداقل می رسانند.

در واقع این اطمینان بالا به این دلیل است که در یک منبع انبساط باز با بالا رفتن فشار آّب موجود در سیستم، منبع وارد عمل شده و آب اضافی از منبع سر ریز می کند؛ اما در یک منبع انبساط باز با بالا رفتن فشار آب موجود در سیستم، مخزن شیر اطمینان موجود در سیستم گرمایشی را وادار به باز شدن می کند که در برخی مواقع امکان عدم عملکرد صحیح شیر اطمینان به دلایل و نقایص فنی و مکانیکی وجود دارد. با این حال منبع انبساط باز معایبی نیز همراه دارد که از جمله آن می توان موارد زیر را نام برد:

نیاز به داشتن لوله کشی در پشت بام ساختمان جهت نصب و راه اندازی اولیه مخزن ۱)

۲) درصد بالای زنگ زدگی و خوردگی منبع به جهت نصب در هوای آزاد در مورد مخازن انبساط باز  (ضد خوردگی است مخزن انبساط پلاستیکی )فلزی

۳) افزایش مصرف و هزینه انرژی به علت قرارگیری در هوای آزاد و به خصوص در فصول سرد سال و اتلاف انرژی در مورد مخازن انبساط باز فلزی

عملکرد منبع انبساط باز

نحوه عملکرد یک مخزن انبساط باز به این صورت است که با افزایش دما و حجم آب موجود در سیستم گرمایشی، حجم آن به علت افزایش دما افزایش یافته و سطح آب درون مخزن بالا می آید.

 با اعمال فشار محیط از طرف مخزن به آب موجود در مخزن، آب این فشار را از طریق لوله ها و تاسیسات به سایر قسمت های سیستم گرماتیشی منتقل می کند و به این ترتیب باعث می شود آب به راحتی در همه قسمت ها به گردش در آمده و فشار مطلوبی داشته باشد.

 بنابراین از آنجا که در یک مخزن انبساط باز فشار هوای وارده به سیستم باعث بالا رفتن آب در سیستم می شود، هر چه مخزن انبساط باز در ارتفاع بالاتری نسبت به کل اجزای سیستم گرمایشی قرار گیرد فشاری بیشتری می تواند وارد کرده و در نهایت آب با فشار بهتری در کل سیستم دریافت و توزیع خواهد شد.

 بنابراین همواره پیشنهاد می شود منبع انبساط باز را در حداقل ارتفاع دو متر بالاتر از آخرین مبدل حرارتی قرار دهید. منبع انبساط باز می تواند میزان آب موجود در گردش در کل سیستم گرمایشی را نیز تنظیم کند.

 به این ترتیب که اگر در صورت وجود نشتی در سیستم میزان آب موجود در گردش کاهش یافت، مخزن به صورت خود به خود وارد عمل شده و با اتصالی که به آّب شهری دارد این کسری آب را جبران می کند. هم چنین اگر در اثر افزایش فشار بیش از حد در سیستم میزان آب موجود در سیستم بیش از حد افزایش یافت با باز کردن شیرهای اطمینان باعث خروج آب اضافی سیستم شده و به این ترتیب همواره میزان آب در گردش موجود در سیستم گرمایشی را در یک حد ثابت و مشخص قرار می دهد.

نصب و راه اندازی منبع انبساط باز

برای ایجاد اتصال بین مخزن انبساط باز و سیستم گرمایش مرکزی باید از دو لوله به صورت رفت و برگشت استفاده کرد. بدین ترتیب می توان بین مخزن انبساط و سیستم گرمایش یک جریان آب ایجاد کرد.

 این جریان آب از این نظر حایز اهمیت می باشد که باعث می شود بین مخزن و سیستم گرمایشی همواره جریان آب برقرار باشد و بدین ترتیب در زمستان ها مخزن به علت قرارگیری در هوای سرد بیرون یخ نمی زند.

توصیه می شود در ایجاد اتصالات لوله ای بین مخزن انبساط و سیستم گرماشی از شیر باز و بست استفاده نکنید چرا که در صورت غفلت و بسته شدن اتفاقی شیرها امکان افزایش فشار داخلی منبع انبساط و ترکیدگی آن وجود دارد.

منبع انبساط بسته

منبع انبساط بسته همان طور که از اسم آن مشخص است منبعی است که با  هوای آزاد تبادلی ندارد و فشار موجود در مخزن توسط یک مکانیسم به وسیله بالشتک های هوا و یا گازی مانند ازت تامین می شود. منبع انبساط بسته شامل مخزنی است که در آن بخشی برای قرار گیری یک گاز بی اثر تعبیه شده و در قسمت دیگر بخشی برای وارد شدن آب در حال گردش در سیستم گرمایشی وجود دارد.

در این نوع مخازن فشار سیستم در اثر ایجاد تعادل بین فشار بخش گازی و آب در گردش تنظیم می شود. به همین دلیل مخارن انبساط بسته باید در قسمت هایی در موتورخانه و یا نزدیکی دیگ نصب شوند و در ارتفاعی بالاتر از آب ورودی دیگ قرار داشته باشند.

در منابع انبساط بسته، بسته به نوع ساختار و عملکرد شان و نوع گاز به کار رفته در مخزن گازی خود به دو دسته مخازن انبساطی قابل تنظیم و منابع انبساط دیافراگمی تقسیم بندی می شوند. در ادامه با این دو نوع منبع انبساط بسته آشنا می شوید.

منبع انبساط بسته قابل تنظیم

در این مخازن فشار آب موجود در سیستم دائما اندازه گیری شده و میزان آن در یک مقدار مشخص ثابت نگه داشته می شود.

 بدین ترتیب که در اثر تغییر دمای آب در گردش در سیستم گرمایشی، حجم آب در گردش در افزایش و یا کاهش یافته و بدین ترتیب میزان هوای موجود در مخزن تحت تاثیر این تغییرات تغییر می یابد. به عبارت دیگر با گرم شدن تدریجی آب موجود در سیستم گرمایشی و ورود آن به مخزن انبساط، حجم آب به مرور افزایش یافته و بدین ترتیب هوای موجود در مخزن انبساط خارج می شود.

 زمانی که میزان آب موجود در مخزن به مقدار حداکثر خود رسید شیر خروجی هوای داخل مخزن بسته شده و فشار درون مخزن در حد ثابت و مشخص قرار می گیرد.

 پس از آن با افزایش حجم آب و یا کاهش حجم آب مخزن وارد عمل شده و با کاهش و یا افزایش آب موجود در مخزن فشار را در حد ثابت شده نگه می دارد.

 یکی از معایب موجود در مخازن انبساط بسته قابل تنظیم این است که در مواردی امکان ورود هوای موجود در مخزن به آب وجود داشته و بدین ترتیب می تواند باعث ایجاد حباب درون سیستم گرمایشی و لوله ها شود. این امر باعث می شود نیاز به هواگیری لوله ها و سیستم گرمایشی بیشتر شود.

منبع انبساط بسته توپی

منبع های انبساط بسته تیوپی دارای یک تیوپ لاستیکی در درون شان هستند که مخزن را به دو بخش تقسیم می کند.

در فضای بیرون تیوپ لایه هوا و یا گاز تحت فشار وجود داشته و درون آن توسط آب در گردش موجود در سیستم گرمایشی پر می شود. به این صورت که زمانی که داخل تیوپ،که با آب منبسط شده پر شده است، تحت فشار آب زیادی قرار گیرد، تیوپ لاستیکی را به افزایش حجم می یابد و زمانی که این فشار بیش از آستانه تحمل بخش گازی باشد سیستم وارد عمل شده و با باز کردن شیر خروجی آب اضافی خارج شده تا فشار درون مخزن مجددا به حد نرمال اولیه باز گردد.

از جمله معایب مخازن انبساط بسته دیافراگمی می توان به این موضوع اشاره کرد که تیوپ لاستیکی موجود بین دو قسمت گازی و مایع می تواند به مرور خاصیت خود را از دست داده و سوراخ یا پاره شود و مشکلات متعددی در سیستم گرمایشی ایجاد و آن را مختل کند. درحال حاضر منبع انبساط بسته تیوپی هاماک در فروشگاه مخزن مارکت قابل فروش می باشند.

صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

مخزن آب کشاورزی

امروزه مخزن آب کشاورزی یکی از ضروریات برای کشاورزان در این صنعت می باشد زیرا با وجود شرایط کم آبی و بی آبی دیگر نمی توان از روش های سنتی برای آبیاری استفاده کرد. یکی از اصولی ترین موارد در تهیه مخزن آب کشاورزی تعیین حجم و انتخاب بهترین نوع آن است.

حجم مخزن آب کشاورزی

برای انتخاب مخزن آب کشاورزی برای میزان آب مصرفی برای زمین کشاورزی را درنظر گرفت. میزان آب مصرفی در زمین های کشاورزی به عوامل مختلفی از جمله:

 1. نوع گیاه(زراعی، باغداری، کم مصرف، پر مصرف)
 2. سن گیاه
 3. میانگین رطوبت منطقه
 4. نوع اقلیم(ﺍﻗﻠﻴﻢ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ،  ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮﻡ ﻭ ﺧﺸﮏ،  ﺍﻗﻠﻴﻢ ﺳﺮﺩ ﻭ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ‌،  ﺍﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻁﻮﺏ)
 5. میانگین بارندگی
 6. نوع خاک
 7. ضریب انتقال دهی آب توسط خاک
 8. مساحت زمین زیر کشت
 9. میزان دفعات آبیاری
 10. میزان آب ورودی به مخزن
 11. میزان تراکم سطح زیر کشت
 12. دبی آب خروجی
 13. دبی آبیاری

اشاره کرد؛ بنابراین نمی توان برای همه ی درختان و گیاهان یک حجم را درنظر گرفت.

یکی از روش های محاسبه حجم آب مصرفی برای زمین های کشاورزی این است که ابتدا حجم مصرفی آب را برای یک قسمت از زمین کشاورزی محاسبه کنیم و بعد با یک تناسب کلی حجم کل آب مصرفی را به دست آوریم.

آبیاری قطره ای

امروزه به دلیل وجود مشکل مشکل کم آبی و بی آبی بهترین و به صرفه ترین روش برای آبیاری زمین های کشاورزی و زراعی استفاده از روش آبیاری قطره ای است.

آبیاری قطره روشی است که در آن آب با فشار کم و مداوم از روزنه هایی بیرون می آید و به صورت قطره ای پای گیاه می ریزد.

تجهیزات لازم برای آبیاری قطره ای

 1. مخزن آب
 2. پمپ آب
 3. فیلتر آب
 4. تانک کود
 5. فیلتر توری و یا دیسکی
 6. لوله اصلی
 7. لوله آبرسانی
 8. لوله های جانبی یا فرعی
 9. قطره چکان و اتصالات لازم

مزایا و معایب آبیاری قطره ای

هر سیستم دارای یک سری معایب و مزایا می باشد و هیچ سیستمی بدون عیب نیست. در ادامه به بررسی مزایای سیستم آبیاری قره ای و بعد آن به معایب این سیستم می پردازیم.

مزایا:

 1. به دلیل کاهش میزان شسته شدن خاک توسط این روش هدر رفتن مواد مغذی و کود به حداقل می رسد.
 2. احتیاج به تراز بودن زمین کشاورزی نیست.
 3. مدیریت آب در زمین های کشاورزی با اشکال مختلف آسان می شود.
 4. به صورت ایمن از آب های بازیافتی و غیر آشامیدنی استفاده کرد.
 5. دیگر میزان آبیاری به نوع خاک بستگی ندارد.
 6. باعث کاهش فرسایش خاک می شود.
 7. باعث کاهش رشد علف هرز می شود.
 8. آب به صورت یکسان در همه جای زمین کشاورزی توزیع می شود.
 9. میزان آب در هر نقطه زمین را می توان با گذاشتن شیر در هر خروجی تعیین کرد.
 10. هزینه نیروی کار نسبت به روش های دیگر آبیاری کمتر است.
 11. قرار گرفتن آب در مجاورت ریشه

معایب

 1. هزینه اولیه برای شروع کار نسبت به روش های دیگر آبیاری بیشتر است.
 2. تابش مستقیم نور خورشید می تواند بر روی لوله ها اثر مخرب داشته باشد.
 3. اگر آب به طور کامل فیلتر و تصویه نشود ممکنه است مسیر لوله ها را مسدود کند و درنتیجه سیستم به درستی کار نکند.
 4. اگر سیستم آبیاری زیر سطحی باشد نمی توان از صحت آبیاری مطلع شد.

حجم مخزن آب کشاورزی برای زمین زراعی

   برای آبیاری زمین های کشاورزی در هر نوبت آبیاری قطره ای به ۱۰ لیتر برای هر متر مربع آب نیاز خواهیم داشت. تعداد دفعات آبیاری بستگی به نیاز آبی گیاه دارد؛ به طور مثال چمن نیاز آبی بالایی دارد و در روزهای گرم تابستان ممکن است مجبور شوید تعداد دفعات بالاتری را  به آبیاری اختصاص دهید.

 در خصوص گیاهان علفی مراحل اولیه پژمردگی گیاه به روشنی به ما می فهماند که تعداد دفعات آبیاری را چگونه برآورد کنیم.

حجم مخزن آب کشاورزی برای آبیاری قطره ای نهال و یا درخت

  برای آبیاری قطره ای نهال یا درخت در یک زمین کشاورزی و یا باغ با توجه به سن درخت و نوع آن در هر نوبت آبیاری به ۲۰ الی ۵۰ لیتر آب نیاز خواهیم داشت.

 معمولا آبیاری به صورت هفتگی صورت می پذیرد؛  اما در سال اول کاشت به علت عدم توسعه ریشه های نهال یا درخت در عمق خاک بهتر است هفته ای دوبار آبیاری انجام گیرد؛  بنابراین با یک محاسبه ساده می توان حداقل نیاز آبی هفتگی یک باغ یا زمین کشاورزی را برآورده کرد.

علت استفاده مخزن آب پلی اتیلن برای آبیاری زمین های کشاورزی

در گذشته از مخازن استیل و یا گالوانیزه برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می کردند ولی به مرور زمان به علت معایب زیادی که این مخازن داشتند از جمله زنگ زدگی، طول عمر پایین، گران بودن و غیره این مخازن جای خود را به مخزن های پلی اتیلینی دادند.

در ابتدا به این موضوع می پردازیم که مخزن پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد.

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از مخزن پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

حال به بررسی مزایای این مخزن که مورد استفاده برای آبیاری زمین های کشاورزی است می پردازیم:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت makhzanmarket.com خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.
 7. قابلیت تعمیر در صورت آسیب دیدگی
 8. نصب آسان اتصالات
 9. مقاومت در برابر یخ زدگی
 10. مقاوم در برابر سرما و گرما
 11. مقاوم در برابر حوردگی و زنگ زدگی

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخزن پلی اتیلن عبارتند از:

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

نصب مخزن آب در زمین های کشاورزی

بعد از انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع مخزن برای زمین کشاورزی و خرید آن نوبت نصب مخزن آب می رسد که باید کاملا به صورت اصولی و استاندارد ساخته شود تا مانع از آسیب های بعد آن شود.

حال به بررسی مراحل نصب آن می پردازیم:

 1. در ابتدا محل قراری گیری منبع را انتخاب کرده و آن را اندازه گیری می کنیم. بای دقت داشته باشید که از اطراف هیچ فشاری به منبع وارد نشود و همچنین در اطراف آن هیچ گونه وسایل تیز و برنده و وسایل الکتریکی نباشد.
 2. سطحی که باید مخزن آب روی آن قرار گیرد باید کاملا صاف و یک دست و بدور از هرگونه پستی و بلندی باشد؛ و همچنین به طور کامل زیر سطح مخزن را بپوشاند. از جمله زیر ساز های مناسب برای مخزن آب کشاورزی می توان به

۱-ماسه و شن: یک زیر ساز اقتصادی است ولی دارای معایبی هم است چون بسیار سبک است

بنابراین باد های قوی به راحتی می تواند آن را جابجا کند و در نتیجه سطح زیر مخزن ناهموار می شود.

اگر از این زیر ساز استفاده کردید حتما با استفاده از یک تیکه چوب سطح زیر مخزن را محدود کنید تا مانع از جابجا شدن ماسه و شن شوید؛ همچنین باید از متراکم بودن شن و ماسه اطمینان کامل پیدا کنید.            

۲-خاک رس:خاک رس نیز زیر ساز مناسبی است ولی مثل ماسه و شن در برابر باد های قوی و باران مقاوم نیست.

۳-سیمان:این زیر ساز نسبت به دو زیر ساز قبل کمی گران تر است ولی مقاومت بالایی دارد و سطح صاف و یک دستی دارد. قبل از سیمان ریزی باید مطمین شوید که خاک زیر آن کاملا منسجم باشد؛ همچنین باید دقت داشت که سطح سیمان باید از قطر مخزن بیشتر باشد تا بتوان به راحتی مخزن را روی آن قرار داد.

به طور کلی هیچ گاه سعی نکنید مخزن را بر روی دو سطح با جنس مخالف قرار دهید زیرا تفاوت جنس سطح زیرین باعث تقسیم نامتقارن فشار و ایجاد ترک بر روی دیواره مخزن پلی اتیلن می شود.

 1. معمولا مخزن ها فاقد اتصالات ورودی و خروجی هستند ولی باید برای راحتی اتصال لوله ها به مخزن از اتصالات مناسب استفاده شود.

جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب

در ابتدا قبل از اینکه راه های جلوگیری از رشد جلبک در مخزن آب را یاد بگیریم بهتر است بفهمیم جلبک چه نوع موجودی است و در چه شرایطی رشد می کند.

جلبک ها موجوداتی تک سلولی هستند که در آب زندگی می کنند. جلبک ها به دو دسته ی مفید و مضر تقسیم می شوند؛

 جلبک های مفید می توانند آلودگی های آب را از بین ببرند ولی جلبک های مضر با تولید باکتری در آب باعث ایجاد بوی بد و نامطبوع در آب می شوند.

استفاده از آبی که جلبک مضر داخل آن است هم برای انسان و هم برای حیوانات بسیار مضر است.

شرایط رشد جلبک در آب

در این قسمت به بررسی شرایط لازم برای رشد جلبک در آب می پردازیم:

 1. نور: جلبک ها برای رشد به نور زیادی نیاز دارند و هرچه نور بیشتر در آب نفوذ کند رشد و طول عمر آن ها بیشتر می شود.
 2. مواد مغذی: جلبک ها برای رشد نیاز به مواد مغذی از جمله نیتروژن و فسفر دارند.
 3. شفافیت محل نگه داری(مخزن آب): هرچه مخزن آب شفاف باشد نور بیشتری در آن نفوذ می کند در نتیجه رشد جلبک ها بیشتر می شود.
 4. راکد بودن آب: جلبک ها بیشتر مکتنی را برای رشد و نمو ترجیح می دهند که ساکن و بدون حرکت باشد.

رشد جلبک در مخزن آب

با توجه به شرایط رشد جلبک که به نور، گرما و همچنین آب ساکن احتیاج دارند پس مخزن آب محیط مناسبی برای رشد آن ها است.

بنابراین احتمال رشد جلبک در مخزن پلاستیکی که به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار دارد و هم چنین در فصل گرما (تابستان) که دمای هوا بالا می رود بسیار بیشتر است.

در چنین حالتی بهتر است از مخازن ضد جلبک استفاده کرد تنها راه تشخیص این مخازن به این شکل است که مخزن را در مقابل نور خورشید قرار دهید بعد درب آن را باز کنید اگر داخل مخزن روشن باشد یعنی این مخزن قابلیت رشد جلبک را دارد ولی اگر تیره باشد یعنی نور نتوانسته از آن عبور کند و درنتیجه ضد جلبک است.

مخزن آب ضد جلبک

ویژگی بسیار مهم مخزن آب ضد جلبک وجود لایه ی محافظ در برابر اشعه نور خورشید است؛ از جمله معروف ترین مخزن ضد جلبک مخزن پلاستیکی است.

مخزن پلاستیکی یا همان پلی اتیلن به دلیل تنوع بالایی که در تعداد لایه ها و رنگ دارند بسیار مورد توجه هستند. شما می توانید با خرید مخزن ضد جلبک از سایت مخزن مارکت دات کام از شست و شوی مداوم مخزن آب و هم چنین تغییر در رنگ و بوی آن جلوگیری کنید.

ویژگی مخزن آب ضد جلبک

همانطور که در مطالب قبل گفته شد یک راه ساده برای تشخیص این که مخزن ضد جلبک است یا نه قرار دادن آن در برابر نور خورشید است؛ حال به بررسی دو تا از ویژگی های مهم مخزن آب ضد جلبک می پردازیم:

 1. مخزن ضد جلبک دارای دیواره ی نفوذ ناپذیر در برابر اشعه UVو نور خورشید است.
 2. دیواره ی داخلی مخزن ضد جلبک باید صاف و بدون موج باشد زیرا مخازنی که دیواره ی داخلی آن ها صاف است نسبت به مخازنی که دیواره ی موج دار دارند از رشد جلبک جلوگیری می کنند.

انواع مخزن پلی اتیلن ضد جلبک

همانطور که گفته شد مخازن پلی اتیلنی یک انتخاب مناسب برای مخازن ضد جلبک هستند حال به معرفی چند نوع از مخزن پلی اتیلن ضد جلبک می پردازیم:

 1. مخزن تیره: مخزن پلی اتیلن تیره در دونوع دولایه و سه لایه تولید می شوند که شما می توانید به طور کلی در مقاله ی مخزن آب پلی اتیلن و انواع آن اطلاعات کامل را کسب نمایید.

این مخازن به دلیل رنگ تیره ی دیواره مانع از نفوذ نور خورشید به داخل و درنتیجه رشد جلبک ها می شوند ولی این تیرگی دیواره مشکل برزگی را به دنبال دارد.

تیره بودن دیواره باعث گرم شدن بیش از حد محیط داخل مخزن می شود و همین امر رشد جلبک ها را بیشتر می کند.

 1. مخزن سه لایه ضد جلبک: مخزن سه لایه ی پلی اتیلن دارای یک لایه ی میانی تیره رنگ است که مانع از ورود نور خورشید به داخل مخزن می شود

همچنین دو لایه ی دیگر آن که سفید رنگ هستند باعث می شوند گرما داخل مخزن باقی نماند و در نتیجه رشد جلبک ها را به حداقل می رسانند.

برای خرید مخزن سه لایه ی پلی اتیلن می توانید به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه کنید.

راه های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب

در این مطلب میخواهیم ۵ روش از راه های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب را بیان کنیم:

 1. استفاده از مخزن ضد جلبک: مخزن ضد جلبک به ویژه مخزن پلی اتیلن سه لایه ضد جلبک یکی از راه های ساده و موثر جلوگیری از رشد جلبک است زیرا این مخازن با داشتن لایه محافظ در برابر نور خورشید می توانند تاثیر زیادی در کاهش رشد جلبک ها داشته باشند.
 2. استفاده از مخزن با رنگ تیره: مخزن آب با رنگ تیره نیز یکی از راه های جلوگیری از رشد جلبک است زیرا دیواره ی تیره رنگ خود باعث عدم نفوذ نور خورشید به داخل مخزن می شود و این امر رشد جلبک ها را کم می کند.

تنها نکته ی منفی در این روش این است که دیواره ی تیره رنگ مخزن باعث گرم شدن ۀب داخل مخزن و در نتیجه فراهم آوردن شرایط برای رشد جلبک هاست.

 1. عایق بندی کردن مخزن آب: در این روش با استفاده از فوم با پوشش آلمینیوم و یا نایلون حباب دار با پوشش ورقه ی آلمینیوم می توان مخزن آب را عایق کرد و مانع از ورود نور خورشید شد؛ همچنین این عایق بندی در برابر گرما و سرما نیز مقاوم است.
 2. استفاده از ساییبان برای مخزن آب: همانطور که گفته شد نور خورشید یکی از عوامل مهم در رشد جلبک ها است بنابراین استفاده از یک ساییبان و یا قرار دادن مخزن در یک محیط مسقف می تواند جلوی رشد جلبک ها را بگیرد.

بهتر است برای ساییبان از سایه درخت استفاده نکنید زیرا فضولات پرندگان خود باعث رشد جلبک در مخزن آب می شوند.

 1. سیستم تصفیه چند مرحله ی: سیستم فیلتر چند مرحله ای به ویژه فیلتر UV یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از رشد جلبک هاست. هرچه تعداد این فیلتر ها بیشتر باشد رشد جلبک ها کمتر و در نتیجه خروجی آب تمییز تر می شود.

راه های از بین بردن جلبک در مخزن آب

برای اینکه مخزن آب جلبک نزند نیاز به مراقبت بسیاری دارد و بهتر است کار های پیشگیرانه برای آن انجام شود ولی اگر به هر دلیلی مخزن دچار جلبک شد می توان از راه های زیر برای از بین بردن آن استفاده کرد:

 1. تمییز کردن مدام مخزن آب: تمییز کردن مخزن آب اهمیت زیادی دارد و اگر مخزن آب شما در فضایی دور از تابش نور خورشید است

 کافی است هر سه الی شش ماه یک بار آن را تمییز کنید ولی اگر مخزن در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد بهتر است هفته ای یکبار آن را تمییز کنید چون احتمال رشد جلبک داخل آن بسیار بالاتر از حالت قبل است.

برای اینکار کافی است به طور کلی آب مخزن را خالی کنید و دیواره ی آن را با برس سفت بشورید و بعد آن را دوباره پر از آب کنید.

 1. استفاده از کلر: کلر یک ماده ای است که هم آب را برای نوشیدن ضد عفونی و ایمن می کند و هم رشد جلبک ها را متوقف می کند. برای ضد عفونی کردن آب باید ۵ قطره کلر به ازای یک لیتر آب به مخزن اضافه کنید.
 2. استفاده از سفید کننده یا سرکه: سفید کننده و سرکه باعث از بین رفتن سلول های جلبک ها می شوند ولی نمی توان آن را مانند کلر به آب آشامیدنی اضافه کرد ولی می توان از این دو مواد برای تمییز کردن سطح داخلی مخزن استفاده کرد.

ابتدا آب داخل مخزن را به طور کلی خالی می کنیم سپس به ازای هر لیتر یک قاشق غذا خوری سرکه و یا سفید کننده روی دیواره مخزن می ریزیم و سپس آن را با برس سفت تمییز می کنیم.

 1. استفاده از دیگر تصفیه کننده های آب: از مواد شیمیایی دیگری نیز می توان برای از بین بردن جلبک درون مخزن استفاده کرد ولی باید به نسبت های آن ها توجه کرد زیرا اگر به میزان زیادی از آن استفاده کنید موجب مسموم شدن آب درون مخزن می شود.

از جمله این مواد شیمیایی می توان به سولفات مس، سولفات روی، سیمازین، هیپوکلریت کلسیم و کاپسراید اشاره کرد.

 1. اضافه کردن کاه و جو: تجزیه شدن کاه و جو باعث اکسیداسیون شدن آب می شود و در نتیجه باعث از بین رفتن جلبک ها و توقف رشد آن ها می شود.

با توجه به مطالبی که تا به اینجا گفته شد بهترین راه برای فرار از جلبک ها درون مخزن استفاده از یک مخزن پلی اتیلن سه لایه ضد جلبک است و همچنین برای نصب این مخزن بهترین گزینه یک مکتن مسقف می باشد.

شما می توانید مخزن پلی اتیلن سه لایه را از سایت مخزن مارکت دات کام تهیه کنید.

نصب مخزن آب پلی اتیلن

در این مقاله به بررسی نصب مخزن آب پلی اتیلن می پردازیم اما در ابتدا با مخزن پلی اتیلن آشنا می شویم.

مخزن آب پلی اتیلن

یکی از بهترین و با کیفیت ترین انواع مخازن آب، مخزن آب پلی اتیلن می باشد که با داشتن مقاومت و دوام فوق العاده ، خود را در صدر جدول رضایت مندی مشتریان قرار داده است.

 این روزها شما شاهد استفاده از مخزن پلی اتیلن در بسیاری از ساختمان های مسکونی و اداری می باشید . ابعاد و مدل های مخزن های آب بسیار متنوع و گوناگون می باشد و این امر سبب شده است تا در هنگام خرید گزینه های بیشتری را برای انتخاب داشته باشید.

 در ادامه سعی بر آن داریم تا در مورد کاربرد و چگونگی نصب مخزن آب توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات مفید و موثر در این زمینه می توانید ما را تا آخر متن یاری فرمایید.

کاربرد مخازن آب پلی اتیلن

بیشتر ساختمان های مسکونی و اداری شهر های بزرگ به دلیل کاهش و افت فشار آب در بسیاری از ساعات و روزهای هفته، مجبور به پمپ آب و مخزن ذخیره می باشند.

ناگفته نماند که بایستی نکات بسیار زیادی در مورد خرید و استفاده از مخزن های آب را رعایت فرمایید. یکی از مهم ترین نکات در استفاده از مخازن آب، نصب این محصول می باشد.

نصب مخزن امری بسیار حساس و مهم می باشد که بایستی به شکل صحیح و طبق اصول تعریف شده نصب شود؛ چرا که در غیر این صورت عوارض و مشکلات ناگواری را به دنبال خواهد داشت.

نصب مخزن آب

همان طور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد نصب مخزن آب یکی از گام های بسیار حساس در استفاده از مخزن ذخیره آب می باشد که بایستی در نصب آن تمام نکات لازم را رعایت فرمایید. شما می توانید با درخواست کمک از افراد با تجربه و حرفه ای در این زمینه، مخزن خود را به شکل صحیح و استاندارد نصب کنید.

 شما با توجه به ابعاد مخزن و محل قرار گیری آن می توانید طرحی را برای نصب تانکر آب خود داشته باشید تا طبق آن عمل نمایید. در بسیاری از ساختمان ها منبع آب بر روی پشت بام واقع می شوند که نصب این روش بسیار راحت تر خواهد بود.

 در حالت کلی بایستی تمام نکات ایمنی و استاندارد را در عین نصب تانکر آب رعایت فرمایید تا متحمل هزینه های کلان و مشکلات ناگوار نباشید. اگر قصد دارید خودتان مخزن آب را نصب کنید بهتر خواهد بود که قبل از نصب دفترچه راهنمای مربوط به نصب آن را مطالعه فرمایید.

مراحل نصب مخزن آب

در برخی از ساختمان ها از قبل مکانی برای نصب و قرار دادن مخزن آب طراحی شده و موجود می باشد که به اصطلاح به آن مکان ها اتاق تاسیسات گفته می شود که این امر مراحل نصب را راحت خواهد کرد چرا که دیگر نیاز به پیدا کردن مکان مناسب و تراز شده نیستید.

 سعی کنید تمام لوله های اتصالی از جمله ، لوله های ورودی و خروجی در معرض دید باشند. تاکید بر این نکته به دو دلیل می باشد:

 ۱- در صورت به وجود آمدن مشکل به راحتی در دسترس باشند و سریع تر بتوان اقدامی را انجام داد.

 ۲- در صورت پنهان بودن امکان آسیب دیدن لوله ها بیشتر خواهد چرا که در معرض دید نخواهد بود.

 بهتر است که قبل از نصب منبع آب، نقشه ای را ترسیم نمایید که با داشتن نقشه ی برای نصب می توانید زودتر به ایرادهای نصب پی برده و آن ها را رفع کنید. هم چنین می توانید برای ترسیم نقشه مربوطه از افراد ماهر در این زمنیه کمک نیز بگیرید.

روش های نصب مخزن

روش های متفاوتی برای نصب مخزن وجود دارد که شما می توانید با توجه به مکان نصب و مساحتی که مورد نیاز می باشد، منبع آب خود را نصب نمایید. در این بخش سعی بر آن دارین تا در مورد سه مورد از روش های نصب تانکر آب توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه دهیم.

 1. نصب مخزن آب بر روی زمین: این روش رایج ترین روش نصب تانکر آب می باشد که مورد استفاده قرار می گیرد. نکته اصلی که در استفاده از این روش وجود دارد ، تراز بودن سطحی می باشد که قرار است تانکر آب بر روی آن نصب شود. بنابراین قبل از انجام مراحل نصب بهتر می باشد که از تراز و هموار و یکنواخت بودن سطح مورد نظر اطمینان داشته باشید.
 2. نصب مخزن آب به صورت هوایی: در برخی از مناطق مخازن آب را در ارتفاعات بسیار بلندی نصب می کنند که برای این روش بایستی فنداسیون مناسبی و ایمنی را طراحی کرد. فشار آب در این روش بسیار زیاد می باشد چرا که ارتفاع تاثیر مثبتی بر روی فشار آب خواهد داشت. به ازای هر ۱۰ متر اختلاف ارتفاع ۱ بار یا ۱۴٫۵ پی اس آی فشار ایجاد می شود.

نکات مورد توجه در نصب مخزن آب

توجه به نکاتی که در نصب مخزن های آب می باشد بسیار ضروری و از الزامات می باشد به طوری که هر فرد با تجربه در این زمینه به خوبی از این نکات آگاهی دارد و می داند که بایستی از این نکات پیروی کند. از آن جایی که نصب مخازن آب یک کار تخصصی بوده، توصیه می شود که بهترین و با کیفیت ترین مخزن آب را جهت استفاده و نصب خریداری نمایید.

یکی از بهترین مدل های منبع های آب، مخزن آب پلی اتیلن می باشد که با داشتن مقاومت بسیار بالا و هم چنین نصب راحت می تواند گزینه بسیار ایده آلی برای خرید شما باشد. شما می توانید فیلترهای مورد نظر خود را در ورودی آب به مخزن نصب کنید که در این صورت تعویض و تمیز کردن فیلترها نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود. در ادامه به نکاتی که بایستی در نصب منبع آب رعایت شود اشاره های شده است:

۱-از یخ زدگی پمپ در فصول سرد جلو گیری نمایید

۲-بازدیدهای ادواری از مخزن و تاسیسات را جدی گرفته و به هیچ وجه فراموش نکنید

۳-در صورت نیاز با توجه به ابعاد مخزن تان می توانید پایه مخزن مناسبی را تدارک ببینید 

 ۴-قطر فیتینگ و لوله خروجی از مخزن می بایست برابر یا بیشتر از ورودی پمپ آب باشد

۵-توصیه می شود پمپ و مخزن را در یک مکان بسته و سرپوشیده مانند اتاق تاسیسات نصب کنید 

۶- مخزن را در مکانی که به دور از جریان الکتریسیته باشد نصب کنید تا مانع از وقوع اتفاقات ناگوار باشید.

۷- قبل از نصب بایستی محل و مکان نصب مخزن را مشخص کنید طبیعتا این مکان باید پاسخگوی ابعاد و اندازه مخزن تان باشد.

 

هد پمپ

ارتفاع روی انتخاب نوع پمپ بسیار موثر است. برای مثال اگر میزان ارتفاع مرتفع ترین شیر آب ساختمان شما شما تا ۱۰ متر است یک پمپ جتی یک اسب یا بشقابی یک اسب معمولی برای رفع نیازهای شما کافی خواهد بود. برای ارتفاعات بین ۲۷ تا ۳۰ متر پمپ های جتی یا بشقابی ۲ اسب یا بیشتر گزینه های مناسبی خواهند بود.

دبی مورد نیاز

 این فشار در لیتر در هر دقیقه اندازه گیری می شود و میزان قابل قبول آن ۱۰-۲۰ لیتر بر دقیقه برای یک خانه کوچک است، ۲۰ تا ۳۰ لیتر بر ساعت برای یک آپارتمان چند واحدی، ۳۰-۵۰ لیتر بر ساعت برای یک آپارتمان بزرگ و ۵۰-۹۰ لیتر بر ساعت برای یک مجتمع بزرگ.

سر و صدا

در اغلب موارد، پمپ ها پر سر و صدا هستند و ممکن است باعث ناراحتی شوند. از این رو توصیه می شود که مشخصات دسیبل مربوط به پمپ را بررسی کنید.

 برای کاهش میزان سر و صدا، پمپ ها می توانند تحت پوشش ویژه طراحی شوند که ممکن است بیش از حد باعث گرم شدن موتور پمپ شود در حالی که به طور قابل توجهی باعث کاهش سطوح سر و صدا می شود. اصولا پمپ های بشقابی کم سر و صدا تر از پمپ های جتی هستند.

مصرف انرژی

هنگام انتخاب یک پمپ توجه به میزان انرژی مصرفی پمپ ضروری است. در بعضی موارد انتخاب پمپ های بیش از حد پر قدرت می تواند هزینه های الکتریکی و برق مصرفی را به شدت بالا برده و هزینه های سنگینی تحمیل کند؛ بنابراین اهمیت دارد پمپی انتخاب کنید که نیازهای شما را به خوبی پاسخ گو باشد و هم چنین مصرف برق منطقی و قابل قبولی برای ساکنین به همراه آورد.

حداکثر ارتفاع انتقال آب

این موضوع بیان کننده میزان ارتفاعی است که پمپ می تواند آب را به سمت بالا حمل کند. برای محاسبه حداکثر ارتفاع انتقالی شما باید میزان ارتفاع کلی مبدا انتقال تا مقصد را بدانید و عدد آن را به عدد مسافتی که نیاز است پمپ آب را فشار دهد اضافه کنید. برای مثال اگر شما ۵۰ متر طول لوله کشی تان است و همچنین در تهایت آب را به ارتفاع ۲۵ متر برسانید باید پمپی با حداکثر ارتفاع انتقال ۳۰ متر انتخاب کنید. یعنی هر ۱۰ متر طول به صورت افقی به اندازه یک متر بالا رفتن آب از پمپ انرژی می گیرد. البته هر چه تعداد زانویی و پیچ و خم بیشتر باشد از پمپ توان بیشتری برای غلبه بر اصطکاک نیاز دارد.

قابلیت اطمینان و کیفیت

پمپ های مختلف با درجات متفاوت کیفیت در بازار وجود دارد، از جمله آن می توان نمونه های بسیار ارزان تا بسیار گران را نام برد.

بهتر است با صرف نظر از قیمت پمپی انتخاب کنید که در درجه اول از اجزای کیفی مناسبی ساخته شده باشد و صد در صد پاسخ گوی نیازهای مورد نظر شما باشد.

ضمانت نامه و خدمات پس از فروش

انتخاب یک نام تجاری که ضمانت را ارائه می دهد راه خوبی برای حفاظت از خرید شماست. معمولا اکثر تولید کنندگان پمپ آب خانگی را با ضمانت های ۱ ساله ارائه می دهند.

 با این حال خرید پمپ از فروشگاه های معتبر جهت اطمینان از دریافت خدمات پس از فروش ضروری است.

در انتها توصیه می شود هنگام انتخاب پمپ آب خانگی عملکرد، طول عمر و قیمت تمام شده در طولانی مدت را ارزیابی کنید و در رابطه با شرایط و خدمات پس از فروش و گارانتی نیز اطلاعات کامل کسب کنید.

اقلام مورد نیاز برای نصب یک عدد پمپ آب و مخزن ذخیره

۱-یک عدد پمپ آب

۲-ست کنترل یا مخزن تحت فشار به همراه فشارسنج مکانیکی یک عدد

۳-دو عدد شیر یک طرفه( اگر از ست کنترل یا اتومات های الکترونیکی استفاده شود یک عدد کافی است)

۴-پنج عدد شیر فلکه

۵-لوله و اتصالات

۶-مخزن ذخیره آب پلی اتیلن

۷- فیلتر برای پیش تصفیه آب ورودی به مخزن

 نحوه نصب پمپ آب خانگی

در ساختمانهایی که نصب مخزن و پمپ قبلا در آنها پیش بینی شده است معمولا مکانی به نام اتاق تاسیسات به این امر تخصیص یافته است که لوله کشی ورودی و خروجی به آن از قبل انجام شده است.

 در صورت عدم پیش بینی چنین فضایی در ساختمان ، می بایست با مشاوره یک کارشناس تاسیسات مکان مناسب را برای این امر پیدا کنید .

 مکان انتخاب شده می بایست فضای کافی برای نصب مخزن و پمپ را داشته باشد و امکان لوله کشی از ورودی آب ساختمان به این تاسیسات و همچنین امکان اتصال خروجی تاسیسات نصب شده به لوله کشی ساختمان را داشته باشد.

 مکان نصب مخزن می بایست کاملا صاف و یکدست باشد و قبل از قرار دادن مخزن روی سطح مورد نظر ، آن مکان از هر گونه سنگریزه کاملا تمیز شده باشد.

 بهتر است پمپ و مخزن پلی اتیلن را حتی الامکان نزدیک به یکدیگر و در مکانی سرپوشیده قرار دهید؛ چرا که مخازن پلی اتیلن اگر در برابر تابش اشعه فرا بنفش نباشند عمر خیلی بیشتری خواهند داشت. هم چنین موتورهای الکتریکی در مکان های سرپوشیده و سایه کمتر داغ شده و احتمال سوختن قطعات الکتریکی آن ها کاهش می یابد.

 می بایست خروجی سرریز آب از مخزن با کمک لوله کشی به مکانی ایمن هدایت شود که خروج آب از آن در معرض دید باشد و محل خروجی از تاسیسات برقی فاصله داشته باشد.

 در مواقعی که شیر کنترل سطح ( مانند فلوتر ) درست عمل نکند آب سرریز شده در صورت هدایت نادرست می تواند به تاسیسات برقی صدمه بزند و اگر در معرض دید نباشد موجب هدر رفتن طولانی مدت آب شود. مکان نصب پمپ می بایست سر پوشیده بوده و حتمی الامکان در ارتفاع پایینتری از مخزن باشد (در صورت لزوم مخزن با کمک پایه استاندارد کمی مرتفع تر از پمپ نصب شود ).

 پمپ می بایست در محل نصب خود کاملا فیکس شود. در مکان هایی که دما به زیر صفر می رود حتمی لوله ها و کاسه پمپ را با عایق پیچی و در صورت لزوم با کمک سیستم deicing از یخ زدگی محافظت نمایید. از آنجایی که لرزش پمپ هنگام کارکرد به مرور می تواند از طریق لوله ها به اتصال خروجی مخزن منتقل شود و آن را از آب بند خارج کند حتمی در مسیر لوله کشی بی پمپ و مخزن از لرزه گیر استفاده کنید. ذیلا طرح شماتیک لوله کشی برای نصب مخزن و پمپ ارائه شده است. توجه فرمایید مطابق نقشه ذیل حتمی مسیر لوله کشی Bypass یا کنار گذر را اجرا کنید . به این ترتیب در مواقع قطع برق و یا هنگامی که پمپ کار نمی کند، آب با فشار طبیعی شبکه در دسترس خواهد بود.

همچنین در صورت کافی بودن فشار شبکه آب شهری ، پمپ روشن نمی شود و باعث کاهش استهلاک آن و همچنین کاهش مصرف برق در ساختمان می گردد.

نصب مخزن پلی اتیلن

ذخیره سازی آب مخازن پلی اتیلن اشکال مختلفی داشته و بسته به محوطه و فضای در دسترس و میزان حجم آب مورد نیاز می توانید دست به انتخاب و خرید بزنید. همان گونه که پیش از این نیز اشاره شد بهتر است محل نصب مخزن پلی اتیلن در محوطه بسته و به دور از نور آفتاب باشد.

 هم چنین در محل انتخابی فضای مورد نیاز برای سرویس های دوره ای باید وجود داشته باشد. هم چنین بهتر است مخزن آب پلی اتیلن به گونه ای نصب شود که شیرهای ورودی و خروجی آن دسترس برای تعمیرات داشته باشند.

 مخزن باید در مکانی صاف و مسطح قرار گیرد و از مواد شیمیایی در امان باشد و هوای اطراف آن به خوبی تهویه شود. هم چنین مکانی که برای قرار دادن مخزن انتخاب می کنید باید دارای استحکام فیزیکی مناسبی باشد چرا که مخازن پلی اتیلن پس از پر شدن با آب بسیار سنگین خواهند شد و بار زیادی ایجاد خواهند کرد. اگر قصد دارید مخزن پلی اتیلن را به هر دلیلی روی پشت بام نصب کنید به یاد داشته باشید مکانی را باید انتخاب کنید تا تحمل وزن مخزن پر از آب را داشته باشد مانند خرپشته و یا با تقسیم حجم ذخیره در چند مخزن کوچکتر وزن آب را در پشت بام پخش کنید؛ در هر صورت توصیه می کنیم با یک مهندس عمران یا معمار مشورت نمایید.

 برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید همچنین صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

 

 

  

 

 

 

منبع انبساط بسته

در این مقاله به طور مفصل درباره منبع انبساط بسته بحث خواهیم کرد.

منبع تحت فشار با شارژ اولیه

منبع تحت فشار با شارژ اولیه همان منبع تحت فشار تیوپ دار است که تیوپ آن از جنس لاستیک ساخته می شود. تیوپ منبع انبساط بسته توسط هوای فشرده در داخل منبع احاطه شده است.

 پمپ، آب را وارد تیوپ منبع تحت فشار می کند و آب داخل آن ذخیره می شود. هنگامی که یک مصرف کننده شیر آب را باز می کند، فشار هوای داخل منبع تحت فشار بر روی تیوپ فشار وارد کرده و آب را به سمت شیر آب باز شده می فرستد.

منبع انبساط بسته منبع تحت فشار

   منبع انبساط بسته که به آن منبع تحت فشار نیز می گویند، زمانی که در مسیر جریان سیال قرار گیرد و همراه با پمپ بسته شود، موجب می شود تا در مصارف کوچک و کم حجم کاهش فشار آب موجب به استارت پمپ نگردد . به ویژه طبقات بالای ساختمان بتوانند آب را با فشار مناسب در بخش های مختلف ساختمان دریافت کنند.

  البته می توان این کار را به تنهایی با پمپ انجام داد، ولی موجب بالا رفتن هزینه برق وکوتاه شدن شدید عمر پمپ می شود. به دلیل اینکه هر بار که شیر آب باز می شود پمپ شروع به فعالیت می کند، حتی اگر باز کردن شیر آب تنها برای چند لحظه باشد.

توجه کنید روشن و خاموش شدن مداوم پمپ باعث استهلاک زودرس آن می شود.

  برای همین است که از منبع انبساط بسته یا منبع تحت فشار، جهت جبران افت فشار سیال در طبقات بالایی استفاده می کنند.

 منبع انبساط بسته دارای ابعاد و حجم های متنوعی است و کارخانه های مختلف این منبع تحت فشار را در سایزهای گوناگون تولید می نمایند؛  بطور مثال برای یک خانه سه طبقه یا سه واحده معمولا از منبع انبساط بسته ۴۰ تا ۵۰ لیتری استفاده می کنند.

 البته باید توجه داشته باشید که برای ساختمان های بزرگتر، محاسبه اندازه منبع تحت فشار به این راحتی نیست و نیاز به محاسبات دقیق مهندسی دارد  زیرا باید آب با فشار مناسب بین طبقات توزیع شود و هیچ کدام از واحد ها افت فشار آب نداشته باشند.

 عواملی که برای محاسبه ابعاد منبع انبساط بسته مورد استفاده قرار می گیرد شامل، ارتفاع ساختمان، توان پمپ و میزان دبی آن، تخمین میزان مصرف ساختمان و تعداد نفرات و غیره است.

منبع تحت فشار تیوپی و دیافراگمی

  در منبع انبساط بسته تیوپی و یا دیافراگمی، برای افزایش یا کاهش فشار داخل منبع به آن آب تزریق می گردد و یا از مخزن خارج می شود.

منبع تحت فشار دیافراگمی در واقع دو بخش وجود دارد که یک بخش خالی است و بخش دیگر با هوا یا نیتروژن پر می شود و یک دیافراگم لاستیکی که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد که دو بخش ذکر شده را از یکدیگر جدا می کند.

 قسمتی که با گاز یا هوا پر شده، فشار معینی دارد و هنگامی که در بیشترین حالت تراکم قرار می گیرد، حداکثر میزان فشار را تحمل می کند.

 قسمت خالی مخزن تحت فشار به وسیله افزایش حجم آب انبساط پیدا می کند. آب ذخیره شده در منبع انبساط بسته، باعث می شود تا دیافراگم قرار گرفته بین دو قسمت به سمت قسمت گازی حرکت کرده و گاز آن قسمت را متراکم نماید و بدین ترتیب فشار مورد نیاز برای ارسال سیال تامین می شود.

تفاوت منبع انبساط بسته تیوپ دار با منبع انبساط بسته دیافراگمی

منبع انبساط تیوپ دار یا بالنی دارای یک تیوپ ذخیره آب در داخل منبع است. اما منبع انبساط بسته دیافراگمی دارای یک دیافراگم تخت از جنس لاستیک می باشد که به دیواره منبع چسبیده است.

اگر به منبع تحت فشار فولادی توجه کنید در اطراف آن محل قرارگیری دیافراگم مشخص است اینجا، جایی است که دیافراگم قرار دارد.

عملکرد منبع انبساط بسته دیافراگمی و بالنی یکسان است؛ در یک طرف دیافراگم، هوا و در طرف دیگر آن آب وجود دارد که هوای فشرده آب را به داخل لوله ها هدایت می کند.

ساختار منبع تحت فشار تیوپی و دیافراگمی

  منبع انبساط بسته دیافراگمی از سه بخش تشکیل می شود: پوسته منبع، تیوپ و فلنج.

 در داخل پوسته منبع یک تیوپ قرار می گیرد و به وسیله فلنج لبه آن بین فلنج و پوسته منبع محکم می شود، این کار باعث می شود تا منبع انبساط بسته آب بندی شود. در ادامه به بررسی هرکدام از این بخش ها می پردازیم:

 1. پوسته منبع: پوسته منبع از جنس ورق فلزی است و در کارخانه به صورت دو نیمکره تولید می شود و این نیم کره ها با دقت به یکدیگر جوش داده می شوند.

پس از اینکه عملیات جوش انجام شد، صحت و ایمنی آن توسط بازرسین تست شده و اگر ایرادی نداشته باشد تایید میشود.

پس از اینکار تیوپ و فلنج در محل های مخصوص خود نصب می شوند. تیوپ باید به نحوی درون پوسته قرار بگیرد که نیم کره ها را به نسبت مساوی پر کند. منبع تحت فشار اگر در شرایط استاندارد قرار بگیرد می توان فشاری معادل ۱۰ تا ۱۵ بار تحمل کند.

 1. تیوپ منبع تحت فشار: تیوپ که در داخل پوسته منبع قرار می گیرد جنسی لاستیکی دارد و از انعطاف پذیری لازم و استحکام بالا برخوردار است.

امکان دارد پس از مدتی این تیوپ سوراخ شود یا مشکل دیگری پیدا کند و نتواند فشار مورد نظر را تامین نماید. در صورتی که چنین شرایطی پیش بیاید باید منبع تحت فشار تعویض شود و نمی توانید آن را تعمیر کنید.

 همچنین لازم به ذکر است که تیوپ های مورد استفاده در منبع تحت فشار خانگی حتما باید بهداشتی باشد، زیرا در تماس مستقیم با آب شرب قرار دارد به همین دلیل جنس این تیوب ها به گونه ای است که بهداشتی و به دور از هرگونه آلودگی است.

 1. فلنج منبع تحت فشار: فلنج که بر روی منبع انبساط قرار می گیرد را نباید جوش بدهند و باید پرس شود.

فشار هوای پشت تیوپ منبع تحت فشار به تعداد طبقه ها، واحدهای ساختمان و متراژ آن بستگی دارد.

کارکرد منبع تحت فشار تیوپ دار

زمانی که منبع تحت فشار وصل است، با کاهش فشار داخل منبع تحت فشار پمپ روشن شده و آب را به داخل منبع انبساط بسته هدایت می کند تا زمانی که به فشار مورد نظر برسد.

 در این هنگام پمپ خاموش می گردد و اگر مصرف کننده شیر آب را باز کند، آب ذخیره شده در منبع از طریق همان لوله به سمت خروجی هدایت می شود.

عملکرد منبع تحت فشار در سیستم آبرسانی ساختمان

  کارکرد منبع انبساط بسته به گونه ای است که پمپ، آب را با فشار وارد منبع انبساط می کند و روی میزان فشاری که تنظیم شده قطع می شود؛ سپس هنگامی که مصرف کننده شیر آب را باز می کند، آبی که درون منبع انبساط ذخیره شده با فشار تیوپ وارد لوله ها می شود و به خروجی آب می رسد.

 اگر میزان آب مصرفی کمتر از آب ذخیره شده در منبع انبساط بسته باشد، پمپ روشن نمی شود ولی اگر آب بیشتری مورد نیاز باشد آنگاه دوباره پمپ روشن شده و منبع تحت فشار را پر می کند. یعنی فشار آبی که در منبع انبساط بسته ذخیره می شود برابر است با فشاری که پمپ توانایی دارد تا آن را ایجاد نماید.

 در منبع تحت فشار، نیروی فشار از طریق تیوب که داخل منبع تحت فشار قرار دارد به آب وارد می شود.

 فشاری که به هنگام وارد شدن آب به مخزن انبساط بسته ایجاد می شود باعث می شود تا بخش خشک یا هوایی که در منبع انبساط است فشرده شود زیرا در این حالت راه خروجی ندارد این کار باعث می شود تا آب داخل منبع تحت فشار به دنبال مسیری برای خروج باشد تا فشار داخل منبع تحت فشار و لوله ها با هم برابر شود.

 وقتی فشار هوای داخل منبع انبساط از حد پایینی تعیین شده پایین تر رود سنسور فشار به پمپ فرمان می دهد تا روشن شود و دوباره منبع تحت فشار را از آب پر کند تا به حد بالایی فشار تعیین شده برسد در این هنگام سنسور فشار فرمان قطع پمپ را ارسال می کند.

  در منبع تحت فشار مقدار حجم مشخص شده نشان می دهد که چه مقدار آب با میزان فشار معین می تواند در آن ذخیره شود. همانطور که گفتیم فشار آب داخل منبع انبساط بسته برابر با فشار پمپ آب می باشد و تا هنگامی که ذخیره آب درون منبع تحت فشار خالی نشود پمپ آب استارت نمی زند.

  اگر بخواهیم بطور خلاصه عملکرد منبع انبساط بسته را توضیح دهیم باید بگوییم کاری که این منبع انجام می دهد این است که بسته به میزان ظرفیتش، مقداری آب درون خود ذخیره می کند و آب مصرفی ساختمان از طریق این منبع هدایت می شود، زمانی که آب منبع تحت فشار خالی شد، دوباره پمپ آن را پر می کند.

سایز و اندازه منبع انبساط بسته

بهتر است منابع بزرگتر را نتخاب کنید. تمام ایده استفاده از منبع تحت فشار این است که آب را تحت فشار و آماده مصرف قرار دهیم؛ این کار باعث می شود که دیگر نیاز نباشد پمپ آب بلافاصله بعد از باز کردن شیر آب روشن شود.

 یکی از عوامل مهم در کوتاه شدن عمر پمپ آب، روشن و خاموش شدن متوالی آن است. داشتن یک منبع انبساط بسته بزرگ به این معنی است که شما آب بیشتری را ذخیره کرده اید و این یعنی که پمپ برای مدت طولانی تری خاموش می ماند.

 این کار مانع فشار آمدن به پمپ می گردد و عمر آن را طولانی تر می کند.  به طور خلاصه در هنگام خرید منبع تحت فشار بزرگتر باید به بودجه خود و میزان فضایی که در اختیار دارید توجه نمایید.

برای خرید این محصول و محصولات مشابه می توانید به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید و صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

توضیحات جامع مخزن پلی اتیلن حجیم و فوق حجیم

در این مقاله به بررسی توضیحات جامع مخزن پلی اتیلن حجیم و فوق حجیم می پردازیم.

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از منبع پلاستیکی(تانکر پلاستیکی) یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار با تانکر آب در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن:

مخزن پلی اتیلن و یا همان پلی مری از مزایا و معایبی برخوردار هستند که در ابتدا به بررسی مزایای آن میپردازیم.مخزن پلی اتیلنی از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت مخزن مارکت خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخزن پلی اتیلن عبارتند از:

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

حال شاید این سوال به ذهنتان برسد که چگونه نقص لایه محافظ باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می شود؟ پاسخ بسیار ساده است در صورت نبود و یا نقص لایه محافظ نور خوشید باعث از بین رفتن ترکیبات پلی اتیلن شده و باعث می شود از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل شود و باعث بالا رفتن احتمال شکنندگی مخزن پلی اتیلنی شود.

مخزن پلی اتیلن حجیم

مخازن حجیم و فوق حجیم پلی‌اتیلن برای نگهداری و ذخیره آب و سایر سیالات سازگار با پلی اتیلن مورد استفاده می باشند. این مخازن در اشکال و ابعاد و حجم‌های متنوعی در تولید می شوند.

 یکی از بهترین ویژگی‌های مخازن پلی اتیلن این است که نسبت به دیگر مخازنی که از جنس‌های دیگر ساخته می‌شوند، قیمت بسیار مناسبتری دارند و به راحتی می‌توان آنها را تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد.

 این مخازن پلی‌ اتیلنِ حجیم با بیشتر مایعات سازگار هستند و در هر صنعتی از کشاورزی گرفته تا کسب و کارهای  صنعتی و نیمه صنعتی و به عنوان ذخیره آب مجتمع های بزرگ مسکونی از آنها استفاده نمود. با توجه به موادِ منعطفی که در ساخت مخازن پلی اتیلن استفاده می‌شود و همینطور روش ساخت آنها، می‌توان شکل‌های متنوعی با توجه به مصارفِ مختلف به آنها داد.

 دیگر ویژگی محبوب و پر استفاده‌ی مخازن پلی اتیلن حجیم و فوق حجیم این است که می‌توان آنها را به صورت بی رنگ تولید کرد تا میزان مایعی که درون آنها وجود دارد به راحتی قابل دیدن باشد. همین ویژگی باعث شده است بسیاری از صنایع مختلف از مخزن‌های فلزی و دیگر نوع مخزن‌ها استفاده نکرده و به مخازن حجیم و فوق حجیم پلی اتیلن روی بیاورند.

 همینطور حجم بالایی که این مخازن پلی اتیلن می‌توانند داشته باشند یک قابلیت پراستفاده‌ی دیگر برای صنایعی است که با حجم بالایی از مایعات سر و کار دارند محسوب می‌شود. مخازن پلی اتیلن می‌توانند ۱۰۰۰۰ لیتری، ۲۰۰۰۰ لیتری و حتی بیشتر نیز باشند.

هر مخزنی طول عمر مشخصی دارد و مطمئنا تا ابد نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد. با این حال برای بهره گیری حداکثر و طول عمر بیشتر بهتر است مخازن پلی اتیلن را را در مکان‌های سر پوشیده نصب کنید تا ده ها سال بدون مشکل برای شما کار کنند.

 نگه داری مخازن پلی اتیلن حجیم و فوق حجیم در مناطقی که نور آفتاب بصورت مستقیم با آنها تماس دارد می‌تواند باعث شود که آنها در طولانی مدت ( مخازن دارای آنتی یوی ۱۰ الی ۲۰ سال )  بدنه آنها خشک و شکننده شود.

 نکته‌ ای که باید دارندگان مخازن پلی اتیلن به آن توجه داشته باشند این است که بدانند چه زمانی مخزن پلی اتیلن در حال رسیدن به پایان عمر خود است وچه زمانی باید برای جایگزینی آن اقدام کنند.

اگر دقت و نگه‌داری کافی در استفاده از مخازن پلی اتیلن صورت نگیرد آنها زودتر از موعد معمول از بین خواهند رفت و هر مایع ارزشمندی که در آن در حال نگه داری است نیز پای مخزن جاری خواهد شد و از دست خواهد رفت؛ بنابراین حتما باید نکات لازم برای نگه داری و استفاده‌ی بهینه از آنها را بدانید و به آنها عمل کنید

اندازه مناسب برای خرید مخزن پلی اتیلن

عناصر مهمی در انتخاب اندازه‌ی مخزن پلی اتیلن دخیل هستند. مخزن‌های فوق حجیم نیاز ندارند که مداوما پر شوند. این می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه، زمان و مقدار کاری که برای دوباره پر کردن مخزن نیاز است، شود.

 مخازن پلی اتیلن بزرگتر نسبت به چند مخزنِ کوچکتر در کنار هم فضای کمتری را اشغال می‌کنند. از طرفی دیگر مخازن کوچکتر در هنگام وقوع یک واقعه‌ی خروجِ محتویات مخزن، هزینه‌ی اقتصادی کمتری را به شما تحمیل می‌کنند.

نحوه استفاده از مخازن پلی اتیلن

انتخاب‌ها کاملا واضح هستند. مخازن پلی اتیلن عمودی برای نگهداری و ماندن در یک جا طراحی شده‌اند و مخازن پلی اتیلن افقی علاوه بر ذخیره آب به صورت ثابت، برای سوار شدن بر روی کامیون‌های بزرگ و حمل و نقل مناسب هستند.

وزن و ضخامت مخزن پلی اتیلن

چگالی و سنگینی مایعی که می‌خواهید در مخزن پلی اتیلن نگه داری کنید را مشخص کنید و بر اساس آن یک مخزن مناسب تهیه کنید. مخازن استاندارد مخزن مارکت برای بسیاری از مخازن پلی اتیلنی که قرار است ذخیره سازی انجام داده یا در حمل و نقل استفاده شوند، مناسب است. اگر مخزن قرار است در محیطی داخلی قرار گیرد یا در محیطی خارجی در زیر یک سقف قرار گیرد، نیز همین مخازن استاندارد مخزن مارکت مناسب هستند.

خدمات مخازن پلی اتیلن

همیشه در نظر داشته باشید که چقدر گارانتی برای شما مهم است. اگر مشکلی برای مخزن پیش بیاید، فروشنده از گارانتی استفاده می‌کند تا خدماتی برای مخزن فراهم کند و آن را بهبود دهد؟ همینطور این مهم است که بدانید نصب مخزن توسط خودتان بر روی گارانتی اثری دارد یا خیر.

مقایسه مخازن پلی اتیلن با دیگر مخازن

مخازن دیگری وجود دارد که از جنس فایبرگلس، فلز و استیل هستند. همه‌ی این موارد نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند.

 مخازنی که از دیگر جنس ها ساخته شده‌اند امکان دارد ماندگاری بیشتری داشته باشند و در شرایط مختلف محیطی و جوی نگه‌دارنده‌ی بهتری باشند اما قیمت بسیار بالاتری دارند و همینطور انعطاف مخازن پلی اتیلن که می‌توان آنها را تقریبا با هر شکلی با قیمت مناسب تهیه کرد را دارا نیستند.

 تمام این موارد را باید در هنگام خرید مخزن پلی اتیلن در ذهن داشته باشید. اینکه می‌خواهید مخزنی حجیم و یا فوق حجیم بخرید، مخزنِ ۱۰۰۰۰ لیتری یا ۲۰۰۰۰ لیتری تهیه کنید، تماما به ویژگی‌هایی مخزن پلی اتیلن موردنظر و همینطور نیازهای شما بستگی دارد.

 امیدواریم از این مقاله توانسته باشید اطلاعات مناسبی را در رابطه با مخازن پلی اتیلن کسب کنید و در خریدها و همینطور نگه‌داری از مخازن خود از این اطلاعات استفاده کنید تا تجربه‌ی بهتری را در نگه‌داری و حمل و نقل مایعات خود داشته باشید.

قیمت مخازن پلی اتیلن

با حقیقت‌هایی که از توضیحات قبلی دریافت کرده‌اید، می‌توانید در نظر بگیرید که قیمت ارائه شده برای مخزن پلی اتیلنِ مورد نظر مناسب است یا خیر. ابتدا تمام ویژگی‌ها را با بقیه‌ی مخازن پلی اتیلن مقایسه کنید و همینطور هدف استفاده‌ی خودتان از آن را نیز در نظر داشته باشید.

 در نهایت نیز خدمات پس از فروش و همینطور گارانتی را در نظر داشته باشید و با محصول دیگر شرکت‌ها که در مخزن مارکت آمده است مقایسه کنید.

حالا که این موارد را در نظر گرفتید، پایین قیمت ترین مخزنی که تمام موارد موردنیاز شما را تامین می‌کند می‌تواند بهترین گزینه باشد. البته باید اطمینان حاصل کنید که قیمت پایین به معنای کیفیت پایین مخزن نباشد.

شرایط نگهداری و مراقبت از مخزن پلی اتیلن

بعد از خرید و نصب صحیح مخزن چیزی که حائز اهمیت است مراقبت و نگهداری درست از مخزن پلی اتیلن می باشد که در ادامه به بررسی چندین مورد می پردازیم:

 1. هیچگاه مخزن پر از مایع را جابجا نکنید.
 2. هرچند وقت یکبار مخزن باید بازدید شود به خصوص محل اتصالات آن.
 3. بیرون و درون مخزن را مرتبا تمییز نگه دارید.
 4. از ایستادن و قراردادن وسیله روی مخزن خودداری کنید.
 5. برای جابجایی مخزن به هیچ عنوان از اتصالات به عنوان دستگیره استفاده نکنید.
 6. مخزن پلی اتیلن مناسب نگه داری مایعات با دمای ۶۰ تا ۳۰- درجه می باشند نباید مایعات خارج از این محدوده دمایی را در آن ها نگه داریم.
 7. قبل از جابجایی مخزن کلیه ی اتصالات مربوطه را باید باز کنید تا هیچ گونه آسیبی را متحمل نشوند.
 8. قبل از جابجایی مخزن حتما آن را خالی کنید و سعی نکنید برای جابجایی مخزن پر از جرثقیل و یا لیفتراک استفاده کنید.
 9. اجازه ندهید که پمپ در فصل سرما یخ بزند.
 10. بهتر است برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید مخزن و پمپ را در یک محیط سر بسته نگه داری کنید.
 11. هیچ گاه درب مخزن را باز نگذارید.
 12. برای حفظ امنیت کلی بهتر است محل نگهداری مخزن دارای درب و قفل باشد.
شما می توانید این محصول و محصولات مشابه را از سایت مخزن مارکت دات کام خریداری فرمایید همچنین مارا در اینستاگرام، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

مخازن پلی اتیلن(تانکر پلاستیکی)

در این مقاله می خواهیم به طور مفصل درباره مخازن پلی اتلین(تانکر پلاستیکی) صحبت کنیم، در ایتدا کمی درباره تاریخچه این محصول اطلاعات کسب کنیم.

تاریخچه تولید پلی اتیلن

پلی اتیلن اولین بار توسط هانس ون پچمانو به صورت کاملا اتفاقی مورد سنتز واقع شد که بعد از انجام آزمایشات فراوان بر روی این مواد حالت امروزی پلی اتیلن به وجود آمد.

 بعدها با سنتز کردن این عنصر در فشارهای مختلف آزمایشگاهی انواع مختلفی از آن را به وجود آوردند که هریک از این عنصر ها در صنعت های گوناگون مورد استفاده واقع شد از جمله انواع پلی اتیلن می توان به مواردی از جمله HDPE , LDPE و MDPE اشاره کرد که خصوصیات و ویژگی های هر یک از این مواد با هم دیگر متفاوت می باشد.

 از پلی اتیلن ها برای اولین بار در ساخت و تولید لوازم پلاستیکی آشپزخانه استفاد شده که نتیجه بسیار خوبی را نیز در بر داشته است.

 بعدها از این عنصر در ساخت انواع لوله و مخزن  استفاده شد و روز به روز نیز به میزان استفاده از این محصولات افزوده شد. این عنصر در هیچ موادی قابلیت حل شدن ندارد و همین عامل نیز باعث شده تا در صنایع مختلف و برای اهداف متنوع مورد استفاده واقع شود.

پلی اتیلن

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

اهمیت استفاده از مخازن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن در طرح ها و انواع بسیار مختلفی طراحی و تولید می شود که شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از مدل های آن را تهیه و مورد استفاده قرار دهید.

مخزن پلی اتیلن سفارشی با توجه به نوع صنایع گوناگون در شکل ها و ابعاد متفاوتی طراحی می شوند و در تولید آن ها سعی بر آن است تا کاربردی ترین محصول را عرضه نمایند.

 امروزه شما می توانید به راحتی شاهد استفاده از منبع پلی اتیلن در بسیاری از منازل باشید که این امر در کلان شهر ها از جمله شهر تهران بسیار مشهود تر است.

دلیل انتخاب مخازن پلی اتیلن توسط عموم مردم، مناسب بودن قیمت و بهداشتی بودن و دوام بالای آنهاست. مخازن پلی اتیلن به سرعت جای مخازن فلزی را در منازل مسکونی و تجاری در شهر ها و روستاها گرفته اند.

مزایا مخازن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن و یا همان پلی مری از مزایا و معایبی برخوردار هستند که در ابتدا به بررسی مزایای آن میپردازیم.مخزن پلی اتیلنی از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت مخزن مارکت خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخازن پلی اتیلن

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

حال شاید این سوال به ذهنتان برسد که چگونه نقص لایه محافظ باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می شود؟ پاسخ بسیار ساده است در صورت نبود و یا نقص لایه محافظ نور خوشید باعث از بین رفتن ترکیبات پلی اتیلن شده و باعث می شود از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل شود و باعث بالا رفتن احتمال شکنندگی مخزن پلی اتیلنی شود.

نحوه ساخت و تولید مخازن پلی اتیلن

همان طور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، معدود شرکت های معتبر داخلی در حوزه ساخت و طراحی انواع گوناگون مخازن پلی اتیلن فعالیت می کنند. برای ساخت و تولید مخازن پلی اتیلن از بهترین و مدرن ترین تجهیزات و دستگاه های تولیدی استفاده می شود.

روش های مختلفی نیز برای تهیه این منبع ها وجود دارد که یکی از این روش ها، فرایند قالب گیری دورانی نام دارد که در صنعت با کمک این روش می توان با دوام ترین مخازن را طراحی و تولید کرد.

 هم چنین علاوه بر تجهیزات گران قیمت، شرکت ها برای تولید این محصول به نیروی انسانی حرفه ای، دانش و فضای مناسب برای تولیدات خود نیاز دارند.

 ما در فروشگاه مخزن آب دات کام به صورت منظم به سنجش کیفیت این مخازن تولیدی به کمک آزمایشگاه های مرجع می پردازیم تا همیشه از کیفیت خوب محصولات تولیدی مطمئن شویم.

کاربرد مخازن پلی اتیلن

از مخازن پلی اتیلن سفارشی در بسیار از صنایع استفاده می شود که به این موضوع در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم. از جمله موارد کاربردی این محصول می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. برای ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی در منازل مسکونی و تجاری و غیره
 2. جهت ذخیره و نگهداری مواد شیمیایی صنایع مختلف
 3. برای نگهداری از برخی موادی که حالت پودری یا گرانولی دارند
 4. جهت ذخیره و نگهداری مواد آرایشی و بهداشتی
 5. برای ذخیره و نگهداری انواع مواد اسیدی و بازی
 6. جهت ذخیره کردن مواد غذایی در صنایع غذایی
 7. برای جمع آوری فاضلاب ها
 8. ساخت سپتیک تانک و سیستمهای تصفیه فاضلاب

انواع مخازن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن مخزن مارکت با نظارت و مطابق استانداردهایی که اداره استاندارد و سازمان غذا و دارو آن ها تایین و تدوین کرده است  روانه بازار می شوند.

مخازن پلی اتیلن در اشکال افقی، عمودی، مکعبی ، کتابی و قیفی در فروشگاه مخزن مارکت عرضه می شود. هریک از این مخازن دارای کاربرد و ویژگی های منحصر به فردی هستند و به همین دلیل در مصارف گوناگون نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا چند مورد از انواع گوناگون این محصول را به حضورتان معرفی کنیم.

مخازن پلی اتیلن افقی

مخازن پلی اتیلن افقی یکی از رایج ترین مدل های تولیدی مخازن پلی اتیلن می باشد که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

 در تمام شرایط آب و هوایی و در مناطق سرد سیر و گرم سیر، مناسب برای استفاده در منازل مسکونی و ساختمان های تجاری، با تمکان نصب بسیار آسان و همچنین مقاوم در برابر اشعه های نور خورشید، جزء پر فروش ترین انواع منابع و مخازن پلی اتیلن هستند.

 شما نیز با توجه به نوع مصرف و محل نصب مخزن می توانید این مدل از منبع پلی اتیلن را تهیه و خریداری نمایید. هم چنین حجم داخل این مخازن نیز با توجه به سفارشات گوناگون و مصارف مختلف متغیر خواهد بود.

مخازن پلی اتیلن عمودی

از دیگر انواع مخازن پلی اتیلن می توان به منبع پلی اتیلن عمودی اشاره کرد که با داشتن ویژگی های از جمله بیشترین و بالاترین بهره وری و طول عمر ، قابل استفاده در ساختمان های مسکونی و تجاری، همراه با نصب راحت و سریع آن، با قابلیت نصب انواع میکسر ها و مقاوم بودن در برابر انواع شرایط محیطی توانسته است از پر کاربردترین و پر مصرف ترین نوع منبع پلی اتیلن باشد.

 در بیشتر آپارتمان ها به کمبود جا از این مدل مخازن استفاده می شود که دارای کارایی و عملکرد بسیار خوبی نیز هستند.

مخازن پلی اتیلن زیر پله ای ، اسلیم تانک و مکعبی

مخازن پلی اتیلن زیر پله ای، اسلیم تانک و مکعبی از جدیدترین و به روز ترین تولیدات مخازن پلی اتیلن می باشد که با داشتن طراحی بسیار ساده و جذاب خود توانسته است نظر بسیاری از مصرف کنندگان را به سوی خود جذب کند.

 این مخزن ها با داشتن ارتفاع، طول و عرضهای متنوع تقریبا از باریکترین درگاه ها و راه روها عبور کرده و قابل نصب در فضاهایی مانند زیر پله می باشند.

 از مزیت های استفاده این مدل مخازن ها می توانیم به مواردی از جمله طراحی شیک، عایق بسیار مقاوم در برابر نور خورشید و دما ، حمل و نصب بسیار راحت و سریع آنها اشاره کرد که این مزیت ها باعث شده است مخازن های مکعبی و کتابی و زیر پله پلی اتیلنی به مصرف کنندگان این امکان را بدهند که از فضاهای حداقلی موجود در ساختمان شان برای ذخیره آب مصرفی استفاده کنند.

وان پلی اتیلن/وان حمام پلی اتیلن

وان پلی اتیلنی و پلاستیکی در حال حاضر در دامنه حجمی ۶۰ تا ۵۰۰۰ لیتر عرضه می شود. این وان ها ضمن دارا بودن استحکام بسیار زیاد ، وزن سبک و مقاومت در برابر اشعه یو وی آفتاب ، کاملا ضد خوردگی نیز می باشند؛ به همین دلیل قابلیت به کار گیری در طیف وسیعی از صنایع را دارا می باشند.

شاید در چند سال اخیر به وان حمام به عنوان یک وسیله زینتی نگاه می شده و آن را به دلیل قیمت بالای نصب و خرید آن، یک کالای لوکس در نظر می گرفتند، اما با درک مزایای بهره گیری از آب درمانی در وان حمام اخیرا وان حمام پلی اتیلن طراحی و ساخته شده است تا نیاز های افراد را به شکل بهتری پاسخ گو باشد

وان حمام پلی اتیلن، پلیمرهایی با ترکیبات مونومر اتیلن هستند. این ترکیبات دارای خصوصیاتی هستند که آن ها را برای کاربردهایی مانند وان حمام بسیار مناسب می کند.

مخازن پلی اتیلن قیفی

از دیگر مخازن پلی اتیلن می توانیم مخازن پلی اتیلن قیفی شکل را نام ببریم که با داشتن طراحی شبیه قیف در قسمت تحتانی این امکان را می دهند که تمامی مایع داخل آن به طور کامل تخلیه شود. این مدل مخازن بیشتر در صنایع مورد استفاده واقع می شوند.

منبع انبساط باز

مخازن انبساط به صورت دولایه فوم دار و همچنین چهار لایه فوم دار تولید و قابل فروش می باشند.مخزن انبساط فوم دار که در دسته ی مخازن انبساط باز قرار می گیرد به منظور ذخیره سازی حجم آب اضافی که بر اثر گرما ایجاد شده است مورد استفاده قرار می گیرد و باعث جلوگیری از اتلاف انرژی و گرمای آب موتورخانه می شود.

 این مخازن انبساط در برابر خوردگی و گرما مقاومت بسیار بالایی دارند. مشتریان گرامی در صورت نیاز به نصب اتصالات می توانند با هماهنگی تاسیساتی کار خود سفارش نصب اتصالات را به صورتی تلفنی و یا اینترنتی به ما اعلام نمایند تا همکاران ما در بخش انبار اقدام به نصب اتصالات نمایند.

مخازن پلی اتیلن بر اساس تعداد لایه

 1. تک لایه یا بی رنگ: مخازن پلی اتیلن بی رنگ یا تک لایه بیشتر برای ذخیره و نگهداری آب آشامیدنی و مواد غذایی در محیطهای تاریک و نیمه تاریک استفاده می شود و به دلیل نیمه شفاف بودن شما می توانید به راحتی سطح مایه داخل مخزن را مشاهده نمایید. شما می توانید از این مدل منبع پلی اتیلن در مکان های سر پوشیده و نیمه تاریک استفاده نمایید که در این صورت از رشد و به وجود آمدن هر گونه جلبکی در داخل مخزن جلوگیری کرده باشید.
 2. دو لایه: مخازن پلی اتیلن دولایه دارای لایه بیرونی رنگی قرمز ، سبز ، آبی می باشند. این طیف از رنگها مانع از رسیدن نور کافی برای رشد و نمو جلبک در داخل مخزن می شود. با این حال نمی توانند صد در صد ضد جلبک محسوب شوند و برای محیطهای نیمه روشن مناسب می باشند.
 3. سه لایه: شما می توانید مخازن پلی اتیلن سه لایه ای را در مناطق گرم سیر و سرد سیر مورد استفاده قرار دهید. هم چنین می توانید از این مدل مخازن پلی اتیلن در فضاهای باز نیز استفاده کنید.

مخازن پلی اتیلن سه لایه دارای لایه میانی سیاه رنگ در بین دو لایه دیگر هستند. به این ترتیب هیچ گونه نوری به داخل مخزن نفوذ نکرده و مواد موجود در داخل مخزن به مدت طولانی سالم و بدون ایجاد تغییری محفوظ می ماند.

قیمت این مدل از مخازن پلی اتیلن در مقایسه با دیگر منبع پلی اتیلن بیشتر می باشد چرا که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

شرایط نگهداری و مراقبت از مخزن پلی اتیلن

بعد از خرید و نصب صحیح مخزن چیزی که حائز اهمیت است مراقبت و نگهداری درست از مخزن پلی اتیلن می باشد که در ادامه به بررسی چندین مورد می پردازیم:

 1. هیچگاه مخزن پر از مایع را جابجا نکنید.
 2. هرچند وقت یکبار مخزن باید بازدید شود به خصوص محل اتصالات آن.
 3. بیرون و درون مخزن را مرتبا تمییز نگه دارید.
 4. از ایستادن و قراردادن وسیله روی مخزن خودداری کنید.
 5. برای جابجایی مخزن به هیچ عنوان از اتصالات به عنوان دستگیره استفاده نکنید.
 6. مخزن پلی اتیلن مناسب نگه داری مایعات با دمای ۶۰ تا ۳۰- درجه می باشند نباید مایعات خارج از این محدوده دمایی را در آن ها نگه داریم.
 7. قبل از جابجایی مخزن کلیه ی اتصالات مربوطه را باید باز کنید تا هیچ گونه آسیبی را متحمل نشوند.
 8. قبل از جابجایی مخزن حتما آن را خالی کنید و سعی نکنید برای جابجایی مخزن پر از جرثقیل و یا لیفتراک استفاده کنید.
 9. اجازه ندهید که پمپ در فصل سرما یخ بزند.
 10. بهتر است برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید مخزن و پمپ را در یک محیط سر بسته نگه داری کنید.
 11. هیچ گاه درب مخزن را باز نگذارید.
 12. برای حفظ امنیت کلی بهتر است محل نگهداری مخزن دارای درب و قفل باشد.
برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید همچنین صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

مخزن پشت نیسانی

در این مقاله می خواهیم مخزن پشت نیسانی یا تانکر پشت نیسانی را مورد بحث قرار دهیم اما قبل از آن کمی با محصولات پلی اتیلن آشنا شویم.

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از منبع پلاستیکی(تانکر پلاستیکی) یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار با تانکر آب در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن و یا همان پلی مری از مزایا و معایبی برخوردار هستند که در ابتدا به بررسی مزایای آن میپردازیم.مخزن پلی اتیلنی از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت مخزن مارکت خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخزن پلی اتیلن عبارتند از:

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

حال شاید این سوال به ذهنتان برسد که چگونه نقص لایه محافظ باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می شود؟ پاسخ بسیار ساده است در صورت نبود و یا نقص لایه محافظ نور خوشید باعث از بین رفتن ترکیبات پلی اتیلن شده و باعث می شود از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل شود و باعث بالا رفتن احتمال شکنندگی مخزن پلی اتیلنی شود.

مراحل ساخت مخازن پلی اتیلن

تولید منبع آب از نوع پلی اتیلن به ‌صورت قالب‌گیری دورانی انجام می‌شود. در این روش پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا به چرخش در آمده و درون قالب‌های دو تکه ریخته می‌شوند. این فرآیند به شرح زیر انجام می‌شود:

مرحله اول مربوط به پر کردن قالب است؛ در این مرحله درون قالبی که نسبت به نوع منبع آب طراحی شده، مقداری از ماده پلیمری به صورت پودر ریخته می‌شود؛ سپس قالب بسته شده و درون کوره حول دو محور عمود می‌چرخد.

 حرارت وارد شده به قالب باعث می‌شود تا پودر به دمای ذوب رسیده و به صورت مایع درون سطح قالب قرار بگیرد. حال وقت آن است که قالب سرد شده تا قطعه نهایی شکل بگیرد. برای این منظور قالب از حالت چرخشی ایستاده و وارد دستگاه‌های خنک کننده می‌‌شود.

این روش با استفاده از جریان هوا و پاشش آب انجام شده و باعث می‌شود که پلیمر درون قالب سرد شود. آخرین مرحله مربوط به تخلیه محصول می‌شود. برای این کار لازم است فرم از حرکت ایستاده و بدین صورت قطعه نهایی با باز شدن نیمی از قالب، از آن خارج می‌شود.

 

 

انواع و اشکال مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن در اشکال مختلف متناسب با نیاز شما قابل سفارش می باشد. مخزن پلی اتیلن به صورت عمودی، افقی، مکعبی(عمودی و افقی)، زیر پله ای، پشت نیسانی، بیضی و مخزن قیفی ارائه می شود.

در این جا تنها به بررسی یکی از انواع مخازن پلی اتیلن یعنی مخزن پشت نیسانی می پردازیم.

مخزن پشت نیسانی

تانکر یا مخزن معمولی که برای مکان های ثابت طراحی و ساخته شده اند را نمی توان از به عنوان تانکر پلاستیکی پشت نیسانی استفاده نمود؛ زیرا تانکری که پشت نیسان قرار می گیرد می بایست بسیار مقاوم باشد و دیواره های مقاومی داشته باشد تا ضربه های ناشی از جابجایی سیال را به راحتی کنترل نماید.

مخازن نیسانی، مناسب وانت بارهای نیسانی بنزینی و دوگانه سوز در انواع مختلف و با بهترین مواد اولیه تولید شده و در فروشگاه مخزن مارکت آماده فروش می باشند.

 مخازن پلی اتیلن نیسانی از پشت وانت به راحتی سوار و پیاده می شوند و می توان درون آن ها انواع مایعات، مواد سوختی، اسید و مواد شیمیایی، ذخیره و جابه جا کرد؛ همچنین از تانکر پشت نیسان برای حمل آب شرب، ماهی زنده و دیگر آبزیان نیز می توان استفاده کرد.

 در حال حاضر مخزن نیسانی پلی اتیلن در حجم های ۲۰۰۰ و ۲۵۰۰ لیتر تولید می شود و به دلیل ابعاد مناسب بر روی انواع وانت های نیسان قابل نصب است.

 تانکر پلاستیکی نیسانی به گونه ای طراحی و ساخته شده است تا بتواند به خوبی در برابر فشار ناشی از جابجایی مایعات در حین حرکت وانت مقاومت کند. این مزیت را سایر مخازن پلی اتیلنی ندارند و در صورت استفاده از آنها، به دلایل عنوان شده مخزن آسیب خواهد دید.

مزایا مخازن پشت وانتی

 1. این مخازن به سادگی در دسترس و قابل خرید و حمل و نقل هستند و به صورت آنلاین و اینتزنتی نیز به فروش می رسند
 2. قیمت این مخازن نسبت به سایر مخازن با جنس های مختلف مقرون صرفه تر است.
 3. برای نگهداری دامنه وسیعی از مواد می توان از این مخازن استفاده کرد و با توجه به جنس و ترکیب ساختاری شان می توانند برای مقاصد و اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند.
 4. در رابطه با طراحی و از نقطه نظر شکل پذیری می توانند در شکل ها و مدل ها مختلف و مناسب برای فضاهای مختلف تولید شوند.
 5. دارای وزن نسبتا کمی بوده و به راحتی قابل حمل و جابجایی هستند.
 6. در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و طول عمر قابل توجهی از خود نشان می دهند. انواعی از آنها نیز به دلیل داشتن مواد آنتی یووی در برابر اثر مخرب اشعبه فرابنفش آفتاب بسیار مقاوم هستند.

مزایای مخازن پلی اتیلن نیسانی نسب به مخازن فلزی پشت نیسانی

مخازن نیسانی پلی اتیلن که با عنوان مخزن یا تانکر نیسانی پلاستیکی نیز شناخته می شوند مزایایی دارند که مخزن فلزی نیسانی از آن برخوردار نیستند.

از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱.مقاوم در برابر خوردگی و سازگار با بسیاری از مواد شیمیایی

۲.سازگاری کامل برای نگهداری مواد خوراکی و بهداشتی

۳.قابلیت جابه جایی (سوار و پیاده کردن راحت) و نصب آسان

۴.دارای لایه محافظ در برابر اشعه یو وی آفتاب

چرا نمی توان از تانکر معمولی در پشت نیسان استفاده کرد؟

تانکر یا مخزن معمولی که برای مکان های ثابت طراحی و ساخته شده اند را نمی توان از به عنوان تانکر پلاستیکی پشت نیسانی استفاده نمود؛ زیرا تانکری که پشت نیسان قرار می گیرد می بایست بسیار مقاوم باشد و دیواره های مقاومی داشته باشد تا ضربه های ناشی از جابجایی سیال را براحتی کنترل نماید.

 در در این راستا دو مدل تانکر پلاستیکی نیسانی معمولی و گازسوز موجود و آماده فروش در فروشگاه مخزن مارکت و ارسال به سراسر ایران می باشد.

مخازن نیسانی، مناسب وانت بارهای نیسانی بنزینی و دوگانه سوز در انواع مختلف و با بهترین مواد اولیه تولید شده که دارای مقاومت بسیار بالایی می باشند.

 مخازن پلی اتیلن نیسانی از پشت وانت به راحتی سوار و پیاده می شوند و می توان درون آن ها انواع مایعات، مواد سوختی، اسیدی و مواد شیمیایی، ذخیره و جابه جا کرد.

 

 

افزایش طول عمر مخزن

هر نوع منبعی با توجه به شرایط نگهداری و عوامل تاثیرگذار روی آن از طول عمر مشخصی برخوردار است. برای اینکه تانکر آب مورد استفاده شما طول عمر بالایی داشته باشد، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

۱.عمر تانکر آب از نوع پلی اتیلن با چگالی مایعی که درون آن نگهداری می‌شود ارتباط مستقیم دارد. پس حتماً قبل از ذخیره مایعات درون مخزن پلی اتیلن به دانسیته مایع مورد نظر توجه داشته باشید.

۲.نور و گرما از جمله عواملی هستند که عمر مخزن آب را کاهش می‌دهند. بنابراین سعی کنید از مخزن آب پلی اتیلن در فضاهای سرپوشیده با آب و هوای معتدل نگهداری کنید.

۳.جابجایی و حمل و نقل مخزن آب می‌تواند در عمر آن تاثیرگذار باشد؛ برای مثال منبع آب نیسانی که دائماً در در حال جابجایی بوده، نسبت به انواعی که در شرایط پایدار نصب و نگهداری می‌شوند، عمر کمتری خواهد داشت.

۴.نحوه نصب اصولی و ثابت کردن مخزن پلی اتیلن باعث دوام بیشتر آن در دراز مدت شده و به طبع عمر محصول افزایش می‌یابد.

برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید همچنین صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

 

 

توضیحات اجمالی منبع تحت فشار دیافراگمی

در این مقاله به توضیحات اجمالی منبع تحت فشار دیافراگمی به طور کامل می پردازیم. اول از همه به طور مفصل با منبع تحت فشار دیافراگمی آشنا شویم.

منبع تحت فشار دیافراگمی در کنار مخزن ذخیره آب ساختمان و پمپ آب و یا در مدل های کوچکتر، بر روی پمپ آب قرار داده می شود تا بتواند ذخیره ای محدود برای انتقال آب به واحدهای ساختمانی فراهم نماید. این ذخیره موجب می شود تا نیاز نباشد پمپ آب با هر بار باز و بسته شدن شیرها در داخل ساختمان روشن و خاموش شود.

به دلیل اینکه قیمت پمپ آب در حال حاضر بالا بوده و خرابی و تعمیر آن بسیار پر هزینه است و در بعضی موارد ممکن است هزینه تعمیر آن هم قیمت خرید پمپ آب شود، پس لازم است حتماً از منبع تحت فشار آب استفاده شود تا از پمپ آب کمتر استفاده شود و عمر آن افزایش پیدا کند.

کاربرد منبع آب تحت فشار دیافراگمی

یکی از مهمترین مصارف منبع آب تحت فشار دیافراگمی پمپ تصحیح در اتومات کردن پمپ و جلوگیری از انبساط آب است. از منبع آب تحت فشار همان طور که در بالا ذکر شد در پمپ های صنعتی، بوستر پمپ های آبیاری، آتشفشانی و غیره استفاده میشود.

اجزاء تشکیل دهنده منبع آب تحت فشار دیافراگمی

منبع آب تحت فشار دیافراگمی دارای یک تیوپ باکیفیت است که در یک سمت تیوپ هوای فشرده و در سمت دیگر تیوپ آب قرار می گیرد.

منبع آب تحت فشار دیافراگمی چگونه کار می کند

منبع آب تحت فشار دیافراگمی با کنترل فشار در سیستم آبرسانی باعث کاهش مصرف برق شده و همچنین استهلاک پمپ را نیز کاهش می دهد.

عملکرد منبع تحت فشار به علت وجود تیوپ منبع آب تحت فشار هوا را با فشار زیاد در خود ذخیره می کند و آب به علت وجود فشار هوا به داخل لوله ها فرستاده می شود، اکنون آبی که با فشار بالا داخل مخزن تحت فشار قرار دارد با باز شدن شیر آب به داخل لوله فرستاده می شود و اگر آب بیش از ظرفیت منبع آب تحت فشار باز باشد در آن زمان پمپ روشن می شود و میزان آب مورد نیاز را فراهم می کند.

مزایا منبع آب تحت فشار دیافراگمی

مزایای زیادی برای استفاده از منبع تحت فشار وجود دارد از جمله حفظ و یکسان سازی جریان آب در ادامه تعدادی از مزایای منبع آب تحت فشار را ذکر میکنیم. این مزایا عباتند از:

 1. ایجاد حالت خودمالکی بیشتر در سیستم های آبرسانی
 2. به حداقل رساندن زمان استفاده از پمپ آب در مجتمع های مسکونی
 3. پایین آوردن مصرف انرژی با توجه به کاهشمدت زمان کاری پمپ
 4. عدم تاثیر ویسکوزیته‌ی مایع بر عملکرد منبع تحت فشار در سیستم آبرسانی و در پروژه ها
 5. مورد استفاده برای پمپ های هوا در مخزن های نگهداری و پرورش ماهی
 6. منبع تحت فشار با حفظ جریان پیوسته باعث افزایش طول عمر پمپ می شود

همان طور که ذکر شد منبع تحت فشار ثاتیرات قابل توجهی بر عملکرد پمپ دارد اکنون به دو مورد بسیار مهم اشاره میکنیم. مزیت اول منبع تحت فشار این است که هنگام کاهش فشار آب با جبران این افت فشار توسط مخزن ذخیره سازی آب به رفع مشکل کم آبی کمک می کند.

مزیت دوم پمپ تحت فشار این است که باعث یکسان کردن جریان آب می شود و از بوجود آمدن پدیده ی کاویتاسیون و فشار بر روی پمپ جلوگیری می کند.

 ایجاد فشار بر روی پمپ های آب بسیار خطرناک است و باعث ضربه زدن به پمپ ها می شود. پس با موارد ذکر شده می توان فهمید که منبع تحث فشار دیافراگمی علاوه بر بهبود عملکرد سیستم آب رسانی نقش مهمی در بازدهی و بالا بردن طول عمر پمپ آب دارد.

 

منبع تحت فشار دیافراگمی یا تیوپ دار

متاسفانه سال هاست بسیاری از مردم و استادکاران تاسیساتی، بسیاری از منبع های تحت فشار را با نام منبع تحت فشار دیافراگمی می شناسند؛ در حالی که عمده منبع های تحت فشار موجود در بازار منبع تحت فشار تیوپ دار (تیوپی) هستند.

این منبع ها تفاوت هایی نسبت به منبع تحت فشار دیافراگمی دارند و قیمت آنها بسیار کمتر از منابع دیافراگمی هستند. در عوض عمر منبع تحت فشار دیافراگمی بیش تر از نوع تیوپی است و نیاز به سرویس های دوره ای کمتری دارد.

 به عنوان مثال منبع تحت فشار هاماک که چند سالی است در ایران پرفروش شده است در بسیاری از موارد با عنوان منبع تحت فشار دیافراگمی هاماک شناخته شده و به فروش می رسد و حتی بر روی جعبه و بدنه آن منبع دیافراگمی درج شده است؛ در حالی که فقط نوع تیوپی آن در ایران مونتاژ و تولید شده و به فروش می رسد.

ابعاد و فشار منبع آب تحت فشار دیافراگمی

منبع تحت فشار پمپ آب در ابعاد های مختلف متناسب با نوع کاربرد به بازار عرضه می شود. منابع تحت فشار از ۵ تا ۲۰۰۰ لیتری برای مصارفی از جمله: مصارف خانگی، آتشنشانی، پمپ های صنعتی و بوستر پمپ های آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند.

گاز موجود در منبع آب تحت فشار، گاز نیتروژن است. فشار گاز نیتروژن موجود در مخزن آب تحت فشار به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله این عوامل می توان به متراژ ساختمان، تعداد طبقات ساختمان و متراژ واحد های موجود اشاره کرد.

فشار گاز نیتروژن در منبع آب تحت فشار معمولا بین ۲۰ تا ۴۵ psi  است. برای پمپ های خانگی بهتر است از منبع دیافراگمی استفاده شود. علت استفاده از منبع دیافراگمی در پمپ های خانگی کاهش اصطحکاک پمپ و همچنین تامین فشار لازم برای خروجی آب است.

فشار گاز نیتروژن درون منبع تحت فشار قبل از وصل شدن به سیستم لوله کشی باید ۲ psi و یا حداکثر ۱۰ درصد کمتر از فشار استارت پمپ منبع آب تحت فشار باشد.

اگر فشار گاز نیتروژن درون منبع تحت فشار کمتر از حد مجاز باشد باعث خرابی هایی از جمله ساییدگی تیوپ به دیواره ی مخزن و پاره شدن تیوپ می شود.

 همچنین این فشار کم درون منبع آب تحت فشار باعث پر شدن بیش از اندازه آب درون تیوپ شده و موجب روشن و خاموش شدن مداوم پمپ می شود و در نهایت باعث سوختن پمپ منبع تحت فشار می شود.

 برعکس حالت قبلی نیز باعث آسیب رسیدن به پمپ می شود یعنی اگر فشار درون منبع آب تحت فشار از مقدار مجاز بیشتر باشد حجم آب درون تیوپ منبع آب تحت فشار را کم می کند و این امر باعث روشن و خاموش شدن مداوم پمپ شده و در نهایت موجب آسیب رسیدن به پمپ منبع آب تحت فشار می شود.

منبع تحت فشار ایرانی یا خارجی

منبع تحت فشار ایتالیایی

مثل بسیاری از تجهیزات تاسیساتی و صنعتی، منابع تحت فشار اروپایی از کیفیت بالایی برخوردار هستند، درنتیجه منبع تحت فشار ایتالیایی می تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که به کیفیت و طول عمر این محصولات اهمیت می دهند.

 ولی به دلیل افزایش قیمت ارز، مشکلات واردات قطعات، حذف خدمات پس از فروش و کم یاب شدن محصولات ارجینال و پر شدن بازار با محصولات تقلبی برندهای مطرح اروپایی ریسک خرید این محصولات را بالا برده است.

منبع تحت فشار ترکیه ای

انتخاب بعدی منبع تحت فشار ترکیه ای است. ترکیه در سال های اخیر توانسته بازار خوبی در ایران در اختیار بگیرید ولی واردات این محصولات از ترکیه، مشابه واردات آنها از کشورهای اروپایی است و مشکلات بسیاری در زمینه انتقال و خدمات پس از فروش آنها به وجود آمده است.

منبع تحت فشار چینی

در سال های گذشته تعداد قابل توجهی منبع تحت فشار چینی به ایران وارد شده است. اما در طی این سالها نتوانستند بازار خوبی در این زمینه در ایران پیدا کنند و این احتمال وجود دارد علت این امر کیفیت پایین و نبود خدمات پس از فروش آنها است.

 به دلیل تحریم ها به احتمال زیاد قطعات این محصولات در بازار نیز کم یاب خواهند شد و یکی از دلایلی که مخازن تحت فشار چینی در ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند می تواند این موضوع باشد.

برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید همچنین صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

راهنمای خرید و نصب پمپ آب خانگی

در این مقاله به طور کامل درباره راهنمای خرید و نصب پمپ آب خانگی بحث می کنیم. اما در ابتدا با پمپ آب خانگی آشنا شویم.

پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی یکی از مهمترین و ضروری ترین تجهیزات ساختمانی به حساب می آید به خصوص امروزه که با مشکل کم آبی و کمبود فشار آب مواجه هستیم. این احساس نیاز به پمپ آب خانگی در واحد های آپارتمانی به دلیل تعداد طبقات زیاد بسیار بیشتر است.

کار پمپ آب خانگی انتقال آب پر فشار و یکنواخت از مخزن به محل مصرف( آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و غیره) است.

انواع پمپ آب خانگی

 1. پمپ آب اتوماتیک
 2. پمپ آب به همراه ست کنترل
 3. بوستر پمپ

پمپ آب خانگی اتوماتک

در پمپ آب خانگی برای اینکه تعداد دفعات خاموش و روشن شدن پمپ و در تیجه میزان سر و صدای آن کاهش پیدا کند باید پمپ را اتوماتیک کرد که این کار از طریق نصب مخزن تحت فشار و درجه و کلید اتوماتیک امکان پذیر است.

پمپ آب به همراه ست کنترل

ست کنترل از کار کردن پمپ بدون آب جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمر پمپ و عدن آسیب دیدگی آن می شود. یکی از معایب ست کنترل این است که با هربار بالا رفتن آب روشن می شود و با این ویژگی میزان مصرف برق را افزایش می دهد؛ بنابراین استفاده از ست کنترل برای واحد های آپارتمانی با تعداد طبقه ی بالا مقرون به صرفه نیست.

بوستر پمپ

به طور کلی در مجتمع های سکونی از بوستر پمپ استفاده می شود. برای افزایش طول عمر بوستر پمپ باید به یک سری نکات مهم توجه کرد که عبارت اند از:

 1. قرار دادن یک شیر دروازه ای در مسیر رانش پمپ
 2. قرار دادن سوپاپ در مسیر رانش پمپ( محافظت از پمپ در برابر فشار های زیاد وارد شده)
 3. پایین بود حاقل ۵/۱ متر از سطح مایع مکش
 4. نزدیک بودن پمپ به سطح منبع مکش
 5. برای کم کردن صدا و لرزش پمپ باید پمپ و موتور بر روی یک بستر محکم قرار داده شوند.

پمپ آب خانگی بر اساس قدرت

مواردی که ذکر شد دسته بندی انواع پمپ آب خانگی بر اساس کابرد آن ها می باشد؛ همچنین می توان پمپ های خانگی را بر اساس قدرت به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

 1. نیم اسب بخار
 2. یک اسب بخار
 3. یک و نیم اسب بخار
 4. دو اسب بخار

پمپ آب خانگی نیم اسب بخار:

 از پمپ آب خانگی با قدرت نیم اسب بخار می توان برای ساختمان های یک طبقه با حداکثر متراژ ۱۵۰ متر استفاده کرد.

پمپ آب خانگی یک اسب بخار

این نوع پمپ با این میزان قدرت به چند دسته تقسیم می شود گه عبارت اند از بشقابی، جتی و دو پروانه ای که به بررسی هر کدام جداگانه می پردازیم:

 1. پمپ آب خانگی بشقابی یک اسب بخار:

  از پمپ آب خانگی بشقابی با قدرت یک اسب بخار می توان برای ساختمان هایی با سه طبقه و حداکثر ۶ واحد (هر طبقه دو واحد) با متراژ ۷۵ متر استفاده کرد.

 1. پمپ آب خانگی جتی یک اسب بخار:

  از پمپ آب خانگی جتی با قدرت یک اسب بخار می توان برای ساختمان هایی با چهار طبقه و حداکثر ۸ واحد ( هر طبقه دو واحد) با متراژ ۶۸ متر استفاده کرد.

 1. پمپ آب خانگی یک اسب بخار با دو پروانه:

  از پمپ آب خانگی دو پروانه ای با قدرت یک اسب بخار می توان برای ساختمان هایی با چهار طبقه و حداکثر ۸ واحد ( هر طبقه دو واحد) با متراژ ۷۵ متر استفاده کرد.

پمپ آب خانگی یک و نیم اسب بخار با دو پروانه:

  از پمپ آب خانگی دو پروانه ای با قدرت یک و نیم اسب بخار می توان برای ساختمان هایی با پنج طبقه و حداکثر ۱۰ واحد ( هر طبقه دو واحد) با متراژ ۱۰۰ متر استفاده کرد.

پمپ آب خانگی دو اسب بخار

از پمپ آب خانگی با قدرت دو اسب بخار می توان برای ساختمان هایی با پنج طبقه و حداکثر ۱۴ واحد با متراژ ۱۰۰ متر استفاده کرد.

مقایسه پمپ آب خانگی بر اساس فاز

پمپ آب خانگی از لحاظ فاز به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 1. پمپ آب خانگی تک فاز
 2. پمپ آب خانگی سه فاز

پمپ آب خانگی سه فاز در مقایسه با تک فاز از طول عمر بالاتری برخوردار است و هم چنین مصرف برق کمتری را دارد؛ بنابراین برای ساختمان هایی با سیستم برقی سه فاز مورد استفاده قرار میگیرند.

راهنما انتخاب پمپ آب خانگی

برای انتخاب پمپ آب خانگی اکثر مردم قیمت و کیفیت را درنظر می گیرند ولی به واسطه ی بالا رفتن قیمت ها همه به دنبال محصولی با قیمیت پایین هستند ولی توصیه تیم تهران مخزن به شما انتخاب یک محصول با کیفیت و بدون در نظر گرفتن قیمت است؛ زیرا پمپ آب یک حصولی است که ۷ الی ۸ سال برای شما کار مفید انجام می دهد و اگر کیفیت را نادیده بگیرید باعث آسیب رساندن به دستگاه های دیگر می شود.

به طور کلی برای انتخاب یک پمپ آب خانگی مناسب باید به موارد زیر توجه کنیم:

 1. متراژ واحد مسکونی
 2. تعداد طبقات واحد آپارتمان
 3. میزان آب مصرفی بر اساس تعداد خانوار
 4. تعداد شیر های آب موجود در واحد مسکونی
 5. سایز لوله های آب ساختمان
 6. محل قرار گیری پمپ آب در سیستم لوله کشی و آبرسانی

پارامتر های مورد نیاز در انتخاب پمپ آب خانگی

برای انتخاب یک پمپ مناسب باید دو پارامتر را در نظر داشته باشیم: هد و دبی(آبدهی).

برای محاسبه دبی(آبدهی) می توان از دو روش استفاده کرد:

 1. استفاده از جدول محاسبه میزان دبی(آبدهی) مورد نیاز پمپ
 2. محاسبه دبی پمپ آب خانگی با روش SFU

باید ها و نباید های پمپ آب خانگی

باید ها:

 1. قبل از استفاده پمپ را کاملا بررسی کنید تا از عدم آیب دیدگی آن اطمینان پیدا کنید.
 2. اطلاعات خود را در مورد نصب، راه اندازی و نگهداری پمپ بالا برید.
 3. میزان ولتاژ ورودی به پمپ را چک کنید.
 4. اندازه مخزن را با اندازه پمپ مطابقت دهید.
 5. متصل کردن پمپ آب به یک منبع تغذیه.
 6. قبل از نصب پمپ به نوع آن دقت کنید(به طور مثال پمپ های زمینی باید در محیطی کاملا خشک نصب شوند).
 7. برای افزایش طول عمر پمپ قبل از نصب و راه اندازی آن به اندازه ی لوله ی مکش و لوله ی ورودی دقت کنید تا بزرگتر و یا هم اندازه باشند.و
 8. یکی دیگر از موارد مهم جهت افزایش طول عمر پمپ؛ قرار دادن یک شیر صافی(مانع از ورود املاح به داخل کاسه پمپ می شود) در مسیر ورودی پمپ است.
 9. هر چند وقت یکبار صافی پمپ را عوض کنیم.

نباید ها:

 1. از کابل برق با ولتاژ پایین برای نصب پمپ استفاده نکنید.
 2. آب اطراف پمپ به هیچ وجه نباید یخ بزند.
 3. از گذاشتن اجسام سنگین روی پمپ بپرهیزید.
 4. هنگامی که پمپ را به منبع تغذیه وصل می کنید آن را تکان ندهید.
 5. از پمپ های معمولی به هیچ وجه برای پمپاژ کردن روغم و امثال آن استفاده نکنید مگر اینکه پمپ متناسب با آن مواد انتخاب شده باشد.
 6. پمپ نباید در محیط خشک و بدون آب کار کند.
 7. به هیچ وجه سایز لوله ورودی از منبع به پمپ را تغییر ندهید.

چگونه یک پمپ آب مناسب انتخاب کنیم

حتما این سوال برای شما پیش آمده است که با توجه به انواع و اقسام پمپ های آب موجود در بازار، چه نوع پمپی برای ساختمان شما مناسب تر و کارآمدتر می باشد. برای اینکه بتوانید پمپ ایده آل برای خانه خود را پیدا کنید، می توانید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. میزان آبدهی یا دبی: دبی پمپ هم بستگی مستقیم به تعداد شیرهای آب دارد. اگر به ازای هر واحد یک شیر باز در واحد زمان در نظر بگیریم و دبی هر شیر آب را ۱۰ لیتر در دقیقه در نظر بگیریم برای یک مجتمع ۴ واحدی و شیر آب پیلوت مینیمم دبی می شود ۵۰ لیتر در دقیقه.
 2. هد پمپ و ارتفاع ساختمان: در حالت ایده آل پشت بالاترین شیر آب ساختمان باید حدود یک بار یا ۱۴٫۵ پی اس آی فشار باشد.

 از طرفی برای صعود آب در لوله های ساختمان به ازای هر ۱۰ متر بدون در نظر گرفتن اصطکاک لوله ها به ۱۴٫۵ پی اس آی یا ۱ بار فشار نیازمندیم.

به این ترتیب حداقل هد مورد نیاز برای یک واحد ویلایی یک طبقه در حالت مطلوب بین ۱۵ تا ۲۰ متر است. ارتفاع یک مجتمع ۴ واحدی با پیلوت را ۱۵ متر در نظر میگیریم برای این ساختمان  ۲۵ تا ۳۲ متر هد لازم است.

 1. بررسی نمودار پمپ: برای اطمینان از انتخاب پمپ مناسب می توانیم نمودار آن را بررسی کنیم. در نمودار پمپ رابطه معکوسی بین دبی و ارتفاع یا هد وجود دارد.

 هر چه پمپ آب را به ارتفاع بالاتری بفرستد میزان دبی آن کمتر می شود تا در نهایت در نقطه ماکسیمم یا هد پمپ آبدهی تقریبا صفر می شود. در مورد این مجتمع ۴ واحدی پمپی مناسب است که ۵۰% دبی کل را بتواند به بالاترین نقطه ساختمان پمپاژ کند ضمنا اختلاف ارتفاع این نقطه با هد ماکسیمم پمپ ۱۰ الی ۱۵ متر باشد

 1. سر و صدا: در اغلب موارد، پمپ ها پر سر و صدا هستند و ممکن است باعث ناراحتی شوند. از این رو توصیه می شود که مشخصات درج شده بر روی پمپ را بررسی کنید.

 برای کاهش میزان سر و صدا، پمپ ها می توان پوشش ویژه ای طراحی کرد ولی مراقب باشد تا تهیه هوای اطراف پمپ و الکتروموتور آن مختل نشود. اصولا پمپهای بشقابی سروصدای کمتری نسبت به پمپ های جتی دارند

 1. مصرف انرژی: هنگام انتخاب یک پمپ توجه به میزان انرژی مصرفی پمپ ضروری است. در بعضی موارد انتخاب پمپ های بیش از حد پر قدرت می تواند هزینه های الکتریکی و برق مصرفی را به شدت بالا برده و هزینه های سنگینی تحمیل کند.

 بنابراین اهمیت دارد پمپی انتخاب کنید که نیازهای شما را به خوبی پاسخ گو باشد و هم چنین مصرف برق منطقی و قابل قبولی برای ساکنین به همراه آورد

 1. قابلیت اطمینان و کیفیت: پمپ های مختلف با درجات متفاوت کیفیت در بازار وجود دارد، از جمله آن می توان نمونه های بسیار ارزان تا بسیار گران را نام برد. بهتر است با صرف نظر از قیمت پمپی انتخاب کنید که در درجه اول از اجزای کیفی مناسبی ساخته شده باشد و صد در صد پاسخ گوی نیازهای مورد نظر شما باشد.

نصب پمپ آب خانگی

برای نصب پمپ آب خانگی بهتر است آن را پایین تر و یا هم سطح با ورودی آب قرار دهیم تا فشار مکش آب مثبت شود. درمورد لوله کشی آب هم باید تا حد امکان مسیر لوله کشی صاف باشد و دارای پیچ و خم کمتری باشد.

قطر لوله ی مکش باید از قطر لوله ی رانش حداقل یک نمره بیشتر و یا در مواقع خاص هم اندازه باشد.

برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید همچنین صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

مخزن زیر پله ای

مخزن زیر پله ای در شرایطی که محدودیت فضا وجود دارد به عنوان مخزن راه گشا مورد استفاده قرار میگیرد. این مخازن را می توان به راحتی از در و راهروهای باریک عبور داد و در مکان مورد نظر قرار داد.

به طور کلی در ساختمان ها و آپارتمان ها مکان مشخصی برای قرار دادن مخزن پلی اتیلن معمولی (مخزن پلی اتیلن عمودی و افقی) در نظر گرفته نشده است پس بهترین جایگزین با این محدودیت فضا مخزن پلاستیکی زیر پله ای است.

مخزن زیر پله ای یکی از انواع مخازن پلی اتیلن به حساب می آید در ابتدا به بررسی مخازن پلی اتیلن می پردازیم:

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی آب و موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از مخزن پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

پلی اتیلن چیست؟

نام اختصاری پلی اتیلن PE می باشد و از دسته ی پلیمر های گرما نرم است. از پلی اتیلن در صنایع مختلفی استفاده می شود از جمله صنغت خودرو سازی و پلاستیک سازی. ساختار اتمی پلی اتیلن به شکلی است که کارایی بسیار بالایی دارد. پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک اشاره کرد.

لایه های مخزن پلی اتیلن

مخزن های پلی اتیلن معمولا به صورت سه لایه تولید می شوند ولی مخزن پلی اتیلن با لایه های کمتر هم وجود دارد. در مخزن پلی اتیلن سه لایه هر کدام از لایه ها با رنگ و کاربرد خاصی تولید می شوند که عبارتند از:

 1. لایه بیرونی: این لایه به رنگ سفید است دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی نامناسب و ضربه است.
 2. لایه میانی: این لایه به رنگ تیره است و مانع از تابش نورخوشید و همچنین مانع از فاسد شدن مایع درون مخزن می شود.
 3. لایه داخلی: این لایه در رنگ های سفید، آبی، سبز و غیره تولید می شود( مواد رنگی استفاده شده کاملا بهداشتی هستند.) و مانع از تبادلات دمایی بین محیط اطراف و مایع درون مخزن می شود.

اشکال مختلف مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن در اشکال مختلف متناسب با نیاز شما قابل سفارش می باشد. مخزن پلی اتیلن به صورت عمودی، افقی، مکعبی، زیر پله، قیفی، کروی، مادولا و مخزن سم پاش ارائه می شود.

ویژگی مخزن زیر پله ای مخزن مارکت

این مخزن پلاستیکی پر کاربرد دارای ویژگی های مهمی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. نصب سریع و آسانی دارند.
 2. سطح یک پارچه و بدون درز دارند.
 3. حمل و نقل آن ها به واسطه وزن کم بسیار راحت است.
 4. در برابر اسید، باز و مواد خورنده بسیار مقاوم هستند.
 5. از مواد کاملا بهداشتی تهیه شده است.
 6. عایق حرارتی هستند.
 7. حرارت را به میزان بسیار پایین به مواد داخل خود انتقال می دهند.
 8. طول عمر بالایی دارند.
 9. در دونوع تک لایه و سه لایه تولید می شوند.
 10. دارای ابعادی استاندارد که مناسب برای فضاهایی با محدودیت خاص هستند.
 11. یک لایه محافظ برای مقاومت در برابر اشعه UV آفتاب دارند.
 12. گارانتی تعمیر و تعوض به همراه خدمات پس از فروش دارند.
 13. امکان ارسال به سراسر کشور دارند.
 14. دارای نشان ملی استاندارد ایران هستند.
 15. پروانه بهداشتی از سازمان غذا و دارو دارند.

از این نوع مخزن به طور کلی برای ذخیره آب آشامیدنی استفاده می شود ولی چون پلی اتیلن در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است برای نگه داری مواد سازگار با پلی اتیلن هم از آن ها استفاده می شود.

بهتر است برای نگه داری آب آشامیدنی از مدل سه لایه که با داشتن لایه ی رنگی و فیلتر نور مرئی و UV ضد جلبک می باشد و جلوی تابش نور خورشید را که باعث رشد باکتری و جلبک می شود را می گیرد.

چگونه ابعاد مناسب مخزن را انتخاب کنیم؟

مخزن پلی اتیلن با ابعاد و اندازه های مختلفی وجود دارد هرچه اندازه و گنجایش یک مخزن بالاتر باشد در وقت، هزینه کار و حمل و نقل صرفه جویی می شود.

ولی با این حال مخزن با ابعاد بسیار بزرگ هم توصیه نمی شود چون مخزن بزرگ هم فضای بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم حمل و نقل آن مشکل است پس قبل از خرید مخزن ابتدا محل قرار گیری آن را مشخص کنید و بعد متناسب با شرایط خود خریداری کنید.

در ادامه به بررسی ابعاد مخزن زیر پله ای بر اساس حجم آن ها می پردازیم:

 

ابعاد مخزن زیر پله ای

مخزن زیر پله ای دارای دو ارتفاع مختلف می باشد قسمت بلندی آن ۱۰۵ سانتی متر و قسمت کوتاه آن ۴۵ سانتی متر است. عرض مخزن زیر پله ای ۹۰ سانتی متر می باشد و به واسطه ی همین عرض کم کاربردی ترین منبع آب برای جاهایی است که محدودیت فضا دارند.

انواع مخزن زیر پله ای

مخزن زیر پله ای را بر اساس حجمی که دارند نیز می توان تقسیم بندی کرد. این مخازن از حجم ۵۰۰ لیتر تا ۱۵۰۰ لیتر در فروشگاه مخزن مارکت قابل ارائه است.

 1. مخزن زیر پله ای ۱۵۰۰ لیتری: مخزن زیر پله ای ۱۵۰۰ لیتری دارای طول ۲۰۰ سانتی متر و عرض ۱۱۷ سانتی متر و ارتفاع ۱۱۰ سانتی متر است.

 باید دقت داشته باشید که فاصله ی نرده راه پله تا دیواره ی کناری به طور مفید باید بیشتر از ۱۱۷ سانتی متر باشد؛ همچنین برای نصب این مخزن در زیر پله باید حداقل ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر در دسترس باشد.

 1. مخزن زیر پله ای ۱۰۰۰ لیتری: مخزن زیر پله ای ۱۰۰۰ لیتری دارای طول ۱۷۰ سانتی متر و عرض ۹۰ سانتی متر و ارتفاع ۱۰۵ سانتی متر است.

ابعاد این نوع مخزن به گونه ای است که در بیشتر ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد ولی اگر این مخزن به دلیل وجود محدودیت عرض و به ویژه ارتفاع مورد نیاز شما نیست پیشنهاد مخزن مارکت به شما مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری است.

همچنین اگر مشکل شما محدودیت در قسمت طول است پیشنهاد ما به شما مخزن زیر پله ای ۵۰۰ لیتری است.

 1. مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری: مخزن مکعبی جزء مخازن زیر پله ای نمی باشد ولی به دلیل ابعاد مناسبی که دارد می توان از آن برای فضاهای محدود استفاده کرد.

مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری دارای طول ۱۷۰ سانتی متر و عرض ۹۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ سانتی متر است.

 1. مخزن زیر پله ای ۵۰۰ لیتری: مخزن زیر پله ای ۵۰۰ لیتری دارای طول ۱۲۸ سانتی متر و عرض ۸۸ سانتی متر و ارتفاع ۹۵ سانتی متر است. این مخزن به واسطه ی ابعاد کوچکی که دارد مورد استفاده برای تمامی فضاها است.

در صورتی که مخزن کوچک تر از ۵۰۰ لیتر برای فضای زیر پله نیاز دارید بهتر است از بین انواع مخازن افقی و یا مکعبی که در فروشگاه مخزن مارکت عرضه می شوند استفاده کنید.

ویژگی محل نصب مخزن زیر پله ای

محل نصب مخزن پلاستیکی زیر پله ای دارای ویژگی هایی است که باید حتما قبل از نصب به آن ها توجه ویژه کرد. این ویژگی ها عبارت اند از:

 1. عرض درب منزل و هم چنین عرض راهروی کناری پله باید به گونه ای باشد که امکان عبور راحت منبع آب و چرخاندن آن وجود داشته باشد.

قبل از نصب مخزن باید به خوبی محل نصب را بررسی و اندازه گیری کرد تا از عبور راحت و جایگزاری صحیح مخزن اطمینان کامل حاصل شود.

 1. بالای مخزن باید حداقل ۱۰ سانتی متر فضای آزاد وجود داشته باشد که هم به راحتی بتوان درب آن را باز و بسته کرد و هم در مواقع بازرسی و تعویض فلوتر به مشکل بر نخوریم.
 2. سطحی که مخزن زیر پله ای روی آن قرار می گیرد باید کاملا صاف و یک دست باشد.

هر پستی و بلندی و ناهم صافی باعث ایجاد سوراخ در سطح مخزن آب می شود.

 1. بهتر است برای زیر پله یک راه خروج آب در نظر گرفته شود تا در زمانی که فلوتر از کار افتاد و آب سرریز شد محلی برای خروج آب وجود داشته باشد.

تعمیر مخزن زیر پله ای

اگر جنس مخزن پلی اتیلن از پلی اتیلن ۳۸۴۰ و خطی باشد و میزان آسیب رسیدن به دیواره آن کم باشد امکان تعمیر مخزن وجود دارد ولی دیگر کارایی قبل را ندارد و تنها برای ذخیره مایعات می توان از آن استفاده کرد ولی اگر میزان آسیب دیدگی زیاد باشد حتی اگر آن را ترمیم کنید هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از آن که از مایع پر شد دوباره دچار نشتی نشود.

خرید مخزن زیر پله ای

شما می توانید برای خرید این نوع مخزن در ابعاد متفاوت به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه کنید و متناسب با نیاز خود مخزن مورد نظر را خریداری کنید.