نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

مخزن پلی اتیلن چیست؟

مخزن آب پلی اتیلن چیست؟

مخزن آب پلی اتیلن
 • مخزن آب پلی اتیلن چیست؟ کاربرد آن چیست؟

مخزن آب پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از مخزن پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های آب پلی اتیلنی، پلی مری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

مخزن های پلی اتیلن معمولا به صورت سه لایه تولید می شوند ولی مخزن پلی اتیلن با لایه های کمتر هم وجود دارد. در مخزن پلی اتیلن سه لایه هر کدام از لایه ها با رنگ و کاربرد خاصی تولید می شوند که عبارتند از:

 1. لایه بیرونی

این لایه به رنگ سفید است دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی نامناسب و ضربه است.

 1. لایه میانی

این لایه به رنگ تیره است و مانع از تابش نورخوشید و همچنین مانع از فاسد شدن مایع درون مخزن می شود.

 1. لایه داخلی

این لایه در رنگ های سفید، آبی، سبز و غیره تولید می شود( مواد رنگی استفاده شده کاملا بهداشتی هستند.) و مانع از تبادلات دمایی بین محیط اطراف و مایع درون مخزن می شود.

 • پلی اتیلن چیست؟

نام اختصاری پلی اتیلن PE می باشد و از دسته ی پلیمر های گرما نرم است. از پلی اتیلن در صنایع مختلفی استفاده می شود از جمله صنغت خودرو سازی و پلاستیک سازی. ساختار اتمی پلی اتیلن به شکلی است که کارایی بسیار بالایی دارد. پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک اشاره کرد.

 • مزایا و معایب مخزن آب پلی اتیلن:

مخزن پلی اتیلن و یا همان پلی مری از مزایا و معایبی برخوردار هستند که در ابتدا به بررسی مزایای آن میپردازیم.مخزن پلی اتیلنی از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت makhzanmarket.com خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخزن آب پلی اتیلن عبارتند از:

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

حال شاید این سوال به ذهنتان برسد که چگونه نقص لایه محافظ باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می شود؟ پاسخ بسیار ساده است در صورت نبود و یا نقص لایه محافظ نور خوشید باعث از بین رفتن ترکیبات پلی اتیلن شده و باعث می شود از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل شود و باعث بالا رفتن احتمال شکنندگی مخزن پلی اتیلنی شود.

 • انواع و اشکال مخزن آب پلی اتیلن:

مخزن پلی اتیلن در اشکال مختلف متناسب با نیاز شما قابل سفارش می باشد. مخزن پلی اتیلن به صورت عمودی، افقی، مکعبی، زیر پله، قیفی، کروی، مادولا و مخزن سم پاش ارائه می شود.

 1. مخزن عمودی

مخزن عمودی که به شکل مخروطی و یا مسطح طراحی می شود که صرفا برای قرار گرفتن روی سطح صاف طراحی شده است. در مخزن پلی اتیلن از نوع عمودی وقتی مخزن از مواد پر می شود فشار مایعات وارد شده باعث می شود دیواره ی مخزن به سمت بیرون حالت انعطاف پذیر پیدا کند و بعد از تخلیه مواد به حالت اولیه خود باز میگردد.

 1. مخزن افقی

مخزن پلی اتیلن که به صورت افقی طراحی شده است هم برای نصب مخزن ثابت و هم متحرک مورد استفاده قرار می گیرد. این مخزن علاوه بر ذخیره و نگهداری مایعات برای قرار گرفتن و حمل مواد توسط کامیون(مخزن مادولار) ، تریلر ها( مخزن تانکری) و سم پاش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مخزن های پلی اتیلن هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی باید در یک سطح صاف و یک دست نصب شوند زیرا اگر نقطه ای از محل قرار گیری ناصاف باشد باعث بوجود آمدن تنش و آسیب پذیر شدن دیواره ی مخزن در برابر اشعه نور خوشید می شود و طول عمر مخزن را پایین می آورد پس اگر می خواهید مخزن پلی اتیلن با طول عمر بالا داشته باشید از سایه بان استفاده کنید حتی مالیدن گل و لای و یا نشستن گرد و غبار روی دیواره ی مخزن مانع از تاثیر اشعه نور خورشید می کند ولی استفاده از سایه بان علاوه بر محافظت در برابر نور خورشید باعث خنک شدن آب درون مخزن در روزهای گرم می شود.

 • علت مقاوم سازی مخزن افقی( مادولار)

زمانی که کامیون درحال حرکت می ایستد باعث ایجاد فشار و تنش به مایع درون مخزن خود می شود. این مایعات با فشار زیادی به سمت عقب و جلو جابجا می شوند بنابراین دیواره ی عقب و جلوی مخزن پلی اتیلن را بسیار مقاوم تر از حالت معمولی میسازند.

 • مخزن پلی اتیلن چه دمایی را تحمل می کند؟

ترکیبات دیواره ی مخزن پلی اتیلن به گونه ای طراحی شده اند که تحمل دمای منفی ۴۰ درجه را نیز دارند یعنی در این دما مانع از انبساط و انقباضات شدید شده و به دیواره مخزن آسیبی نمی رسانند؛ تنها در یک مورد امکان آسیب رسیدن به دیواره مخزن است که مخزن مورد نظر پر از آب باشد و آب درون آن یخ بزند و افزایش حجم موجب ترک خوردن و درنتیجه آسیب به مخزن می شود.

برای جلوگیری از آسیب ناشی از یخ زدگی آب درون منبع بهتر است لوله های ورودی و خروجی را کاملا عایق بندی کنیم به این شکل که لوله ورودی اگر در عمقی از زمین قرار داشته باشد مرتبا آبی با دمای ۱۰ الی ۱۵ درجه وارد مخزن می شود و همین امر موجب می شود آب درون مخزن یخ نزند.

حال اگر مخزن پلی اتیلن در مناطق گرمسیری باشد و دما به بالای ۵۵ درجه سانتی گراد برسد این دما موجب ضغیف شدن دیواره مخزن می شود ولی خب این شرایط هیچ گاه پیش نمی آید که به مدت طولانی مخزن در معرض دمای بالا قرار گیرد زیرا در شب امکان و فرصت خنک شدن را دارد ولی بهتر است اگر در چنین مناطقی از مخزن پلی اتیلن استفاده می کنید حتما برای مخزن خود سایه بان فراهم کنید تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود.

 • اندازه مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن با ابعاد و اندازه های مختلفی وجود دارد هرچه اندازه و گنجایش یک مخزن بالاتر باشد در وقت، هزینه کار و حمل و نقل صرفه جویی می شود ولی با این حال مخزن با ابعاد بسیار بزرگ هم توصیه نمی شود چون مخزن بزرگ هم فضای بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم حمل و نقل آن مشکل است پس قبل از خرید مخزن ابتدا محل قرار گیری آن را مشخص کنید و بعد متناسب با شرایط خود خریداری کنید.

 • محل نصب و راه اندازی منبع پلی اتیلن چه ویژگی هایی دارد؟

برای نصب و راه اندازی منبع پلی اتیلن چه به صورت عمودی و یا افقی بهتر است محلی انتخاب شود که کاملا مسطح باشد و دسترسی به آن محل راحت باشد؛ همچنین مخزن باید از محل انتشار مواد شیمیایی هم دور باشد.

حال به برخی دیگر از ویژگی های محل نصب منبع پلی اتیلن می پردازیم:

 1. محل نصب مخزن پلی اتیلن بهتر است دارای درب و قفل باشد.
 2. دارای تهویه مناسب باشد.
 3. دارای کف شور باشد که در صورت نشت کردن مواد به سمت آن هدایت شود.
 • تعمیر مخزن پلی اتیلن

اگر جنس مخزن پلی اتیلن از پلی اتیلن ۳۸۴۰ و خطی باشد و میزان آسیب رسیدن به دیواره آن کم باشد امکان تعمیر مخزن وجود دارد ولی دیگر کارایی قبل را ندارد و تنها برای ذخیره مایعات می توان از آن استفاده کرد ولی اگر میزان آسیب دیدگی زیاد باشد حتی اگر آن را ترمیم کنید هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از آن که از مایع پر شد دوباره دچار نشتی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید