نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

مخازن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه

مخازن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه

در این مقاله به بررسی علت تفاوت قیمت مخازن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه می پردازیم.

قبل از شروع بررسی این موضوع کمی با مخازن پلی اتیلن آشنا شویم:

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از مخزن پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلی مری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

نام اختصاری پلی اتیلن PE می باشد و از دسته ی پلیمر های گرما نرم است. از پلی اتیلن در صنایع مختلفی استفاده می شود از جمله صنغت خودرو سازی و پلاستیک سازی. ساختار اتمی پلی اتیلن به شکلی است که کارایی بسیار بالایی دارد. پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک اشاره کرد.

مخزن های پلی اتیلن معمولا به صورت سه لایه تولید می شوند ولی مخزن پلی اتیلن با لایه های کمتر هم وجود دارد. در مخزن پلی اتیلن سه لایه هر کدام از لایه ها با رنگ و کاربرد خاصی تولید می شوند که عبارتند از:

 1. لایه بیرونی: این لایه به رنگ سفید است دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی نامناسب و ضربه است.
 2. لایه میانی: این لایه به رنگ تیره است و مانع از تابش نورخوشید و همچنین مانع از فاسد شدن مایع درون مخزن می شود.
 3. لایه داخلی: این لایه در رنگ های سفید، آبی، سبز و غیره تولید می شود( مواد رنگی استفاده شده کاملا بهداشتی هستند.) و مانع از تبادلات دمایی بین محیط اطراف و مایع درون مخزن می شود.

مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن و یا همان پلی مری از مزایا و معایبی برخوردار هستند که در ابتدا به بررسی مزایای آن میپردازیم.مخزن پلی اتیلنی از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت مخزن مارکت دات کام خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.
 7.  

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخزن پلی اتیلن عبارتند از:

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

حال شاید این سوال به ذهنتان برسد که چگونه نقص لایه محافظ باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می شود؟ پاسخ بسیار ساده است در صورت نبود و یا نقص لایه محافظ نور خوشید باعث از بین رفتن ترکیبات پلی اتیلن شده و باعث می شود از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل شود و باعث بالا رفتن احتمال شکنندگی مخزن پلی اتیلنی شود.

     انواع مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن در اشکال مختلف متناسب با نیاز شما قابل سفارش می باشد. مخزن پلی اتیلن به صورت عمودی، افقی، مکعبی(عمودی و افقی)، زیر پله ای، پشت نیسانی، بیضی و مخزن قیفی ارائه می شود.

 1. مخزن پلی اتیلن افقی: مخزن پلی اتیلن که به صورت افقی طراحی شده است هم برای نصب مخزن ثابت و هم متحرک مورد استفاده قرار می گیرد. این مخزن علاوه بر ذخیره و نگهداری مایعات برای قرار گرفتن و حمل مواد توسط کامیون(مخزن مادولار) ، تریلر ها( مخزن تانکری) و سم پاش ها مورد استفاده قرار می گیرد. 
 2. مخزن پلی اتیلن عمودی: مخزن عمودی که به شکل مخروطی و یا مسطح طراحی می شود که صرفا برای قرار گرفتن روی سطح صاف طراحی شده است.

 در مخزن پلی اتیلن از نوع عمودی وقتی مخزن از مواد پر می شود فشار مایعات وارد شده باعث می شود دیواره ی مخزن به سمت بیرون حالت انعطاف پذیر پیدا کند و بعد از تخلیه مواد به حالت اولیه خود باز میگردد. 

 1. مخزن پلی اتیلن مکعبی عمودی و افقی : ویژگی بسیار مهم این مخزن ارتفاع و عرض مناسب آن است که باعث می شود در مکان هایی با ارتفاع زیاد و سطح کم(عمودی) و مکان هایی با ارتفاع کم و سطح زیاد(افقی) قرار گیرند.

مخزن آب مکعبی افقی و عمودی مناسب برای نگهداری انواع مایعات شیمیایی با چگالی های متفاوت و همچنین مشتقات نفتی و اسیدی-بازی می باشند.

 1. مخزن پلی اتیلن بیضی: مخزن پلی اتیلن بیضی مناسب برای ذخیره و حمل آب، مواد لبنی، مایعات خوراکی، مایعات شیمیایی و مشتقات نفتی می باشد.
 2. مخزن پلی اتیلن پشت نیسانی-وانتی: مخزن پشت نیسانی، مناسب برای وانت بارهای نیسانی(تک سوز و دوگانه سوز) در انواع مختلف و با بهترین مواد اولیه تولید شده است.

 مخزن پلی اتیلن نیسانی از عقب وانت به آسانی سوار و پیاده می شود و می توان درون آن انواع مایعات، مواد سوختی، اسید و مواد شیمیایی ذخیره و جابه جا کرد.

تانکر پشت نیسانی به گونه ای طراحی شده است که قابلیت حمل ماهی زنده و دیگر آبزیان را نیز دارد و در برابر فشارهای حاکی از جابجایی مایعات در زمان حرکت وانت مقاومت بالایی دارد به همین علت نمی توان از تانکر پلاستیکی معمولی برای حمل مایعات و غیره با وانت استفاده کرد. 

 1. مخزن پلی اتیلن زیر پله ای: این نوع مخزن برای جانمایی در زیر پله ها و سایر نقاط شیب دار تولید و به بازار عرضه شده است. در زمان گذشته این مشکل وجود داشت که بعد از آبگیری مخزن زیر پله ای آن دچار تغییر شکل و فرم می شود ولی امروزه با قرار دادن لوله ی تقویت کننده داخلی به همراه شکل هندسی خاص مانع از تغییر شکل و باد کردن منبع می شود.
 2. مخزن پلی اتیلن قیفی: مخزن پلی اتیلن قیفی با نام های دیگر نیز شناخته می شود از جمله زوک و مخزن مخزوطی. شکل این نوع مخزن که به صورت قیف می باشد باعث آسانی در تخلیه ی مواد داخل آن می شود. از مخزن قیفی برای نگهداری انواع مواد شیمیایی، مشتقات نفتی، پتروشیمی، آب آشامیدنی، لبنیات، شیلات و در کارخانجات صنعتی مثل روی و مس مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت مخزن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه

حال که به خوبی با مخزن پلی اتیلن آشنا شده اید در ادامه به بررسی تفاوت مخازن پلی اتیلن تک لایه و سه لایه می پردازیم:

 

مخزن آب پلی اتیلن تک لایه

مخزن آب پلی اتیلن تک لایه یا تک جداره بسیار شفاف است به گونه این سطح مایع درون آن را می توان از بیرون مشاهده کرد؛ بنابراین این ویژگی تنها در زمانی که نیاز به سنجش باشد مفید خواهد بود.

از نظر ضخامتی تفاوتی بین مخازن تک لایه و سه لایه وجود ندارد.

مخازن تک لایه، لایه ی محافظتی در برابر اشعه نور خورشید ندارند بنابراین ور را به راحتی از خود عبور می دهند و این خاصیت باعث می شود که برای نگهداری و ذخیره آب مناسب نباشند.

از مخازن تک لایه می توان برای نگهداری آب در جاهایی که نور خورشید وجود ندارد و تاریک هستند مثل زیر زمین و یا اتاق تاسیسات استفاده کرد.

به طور کلی لایه ی خارجی مخازن تک لایه و سه لایه که هم رنگ و هم ضخامت آن قابل تغییر است، مایع درن مخزن را در برابر عوامل جوی و اشعه ماوراء بنفش حفظ می کنند؛ این لایه معمولا به رنگ سفید تولید می شود و علت انتخاب این رنگ حفظ دمای آب درون مخزن در برابر نور خورشید و کاهش حرارات است.

همانطور که گفته شد مخازن پلی اتیلن سبک هستند و به راحتی در دسترس اند؛ این مخازن برای ذخیره و نگهداری انواع مایعات مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین قیمت مناسبی دارند.

همانطور که در قسمت مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن گفته شد این مخازن در برابر ضربه شدید مکانیکی آسیب پذیر هستند و همچنین این مخازن در برابر آتش سوزی و حرارت بالا نیز مقاومت کمی دارند.

درنتیجه اگر این مخازن لایه محافظ در برابر اشعه نور خورشید (اشعه UV ) نداشته باشند ترکیبات پلی اتیلن آن ها از بین می رود و بسیار شکننده می شوند.

مخزن آب پلی اتیلن سه لایه

فرق اصلی مخزن آب پلی اتیلن سه لایه با مخازن تک لایه در بودن یا نبودن لایه میانی که به رنگ مشکی ( مستربچ) است.

در مخازن پلی اتیلن سه لایه از یک لایه مشکی رنگ برای جلوگیری از نفوذ نور خورشید به داخل مخزن آب استفاده می کنند. وجود این لایه ی محافظ مانع از رشد و تکثیر جلبک ها می شود.

لایه ی مشکی رنگ مخازن سه لایه باعث می شوند استحکام ساختاری مخازن بالا برود و برعکس تصورات وجود این لایه باعث افزایش ضخامت آن نسب به مخزن تک لایه نمی شود.

این مخازن به دلیل داشتن یک لایه ی اضافی نسیبت به مخازن تک لایه زمان ساخت بالاتری دارند و مراحل بیشتری را در زمینه ساخت طی می کنند در نتیجه قیمت این مخازن نسبت به تک لایه بیشتر است.

مخازن سه لایه به واسطه داشتن لایه مشکی رنگ محافظ شفاف نیستند و نمی توان آب داخل مخزن را از بیرون دید؛ بنابراین از این مخازن برای حفظ و نگهداری آب نوشیدنی و مایعاتی که به نور حساس هستند استفاده می شود.

برای تشخیص این مخازن با مخازن تک لایه از نور طبیعی یا مصنوعی می توان استفاده کرد به گونه ای که اگر داخل مخزن آب بعد از انتقال نور سایه تشکیل شد می توان نتیجه گرفت که این مخزن بی رنگ یا تک لایه است در غیر این صورت مخزن سه لایه است.

لایه داخلی مخزن سه لایه و دولایه به دلیل تماس مستقیمی که با آب و مایع درون مخزن دارد باید حتما از مواد مورد تایید سازمان غذا و دارو تهیه و تولید شود تا در کیفیت مواد داخل مخزن تاثیری نگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید