نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

موارد مصرف مخزن تک لایه، دو لایه و سه لایه

موارد مصرف مخزن تک لایه، دولایه، سه لایه

در این مقاله به بررسی موارد مصرف مخزن تک لایه، دولایه و سه لایه میپردازیم. اما قبل از آن کمی با مخازن پلی اتیلن آشنا شویم.

مخزن های پلی اتیلن معمولا به صورت سه لایه تولید می شوند ولی مخزن پلی اتیلن با لایه های کمتر هم وجود دارد. در مخزن پلی اتیلن سه لایه هر کدام از لایه ها با رنگ و کاربرد خاصی تولید می شوند که عبارتند از:

 1. لایه بیرونی: این لایه به رنگ سفید است دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی نامناسب و ضربه است.
 2. لایه میانی: این لایه به رنگ تیره است و مانع از تابش نورخوشید و همچنین مانع از فاسد شدن مایع درون مخزن می شود.
 3. لایه داخلی: این لایه در رنگ های سفید، آبی، سبز و غیره تولید می شود( مواد رنگی استفاده شده کاملا بهداشتی هستند.) و مانع از تبادلات دمایی بین محیط اطراف و مایع درون مخزن می شود.

در ابتدا مخازن پلی اتیلن به صورت تک لایه تولید می شدند که دیواره ی شفافی داشتند و این دیواره ی شفاف نور را به راحتی از خود عبور می داد و همین امر باعث رشد سریع جلبک ها و باکتری ها درون مخزن آب می شد.

رشد و تکثیر باکتری ها به مرور زمان باعث تغییر مزه و بوی آب یا مایعات درون مخزن می شد در نتیجه تولید کنندگان در ابتدا مخازن را به صورت دو لایه و سپس سه لایه تولید کردند.

لایه ی دوم در ساختار مخازن پلی اتیلن به رنگ تیره است و توانایی این را دارد که جلوی اشعه نور خورشید یا همان پرتوی UV را بگیرد و این خاصیت جلوی یکی از مهمترین عوامل رشد باکتری ها را می گیرد به همین علت به مخازن سه لایه آنتی باکتریال یا ضد جلبک می گویند.

روش های دیگری نیز برای جلوگیری از جلبک زدن مایعات درون مخازن وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

در این مطلب میخواهیم ۵ روش از راه های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب را بیان کنیم:

 1. استفاده از مخزن ضد جلبک: مخزن ضد جلبک به ویژه مخزن پلی اتیلن سه لایه ضد جلبک یکی از راه های ساده و موثر جلوگیری از رشد جلبک است زیرا این مخازن با داشتن لایه محافظ در برابر نور خورشید می توانند تاثیر زیادی در کاهش رشد جلبک ها داشته باشند.
 2. استفاده از مخزن با رنگ تیره: مخزن آب با رنگ تیره نیز یکی از راه های جلوگیری از رشد جلبک است زیرا دیواره ی تیره رنگ خود باعث عدم نفوذ نور خورشید به داخل مخزن می شود و این امر رشد جلبک ها را کم می کند.

تنها نکته ی منفی در این روش این است که دیواره ی تیره رنگ مخزن باعث گرم شدن ۀب داخل مخزن و در نتیجه فراهم آوردن شرایط برای رشد جلبک هاست.

 1. عایق بندی کردن مخزن آب: در این روش با استفاده از فوم با پوشش آلمینیوم و یا نایلون حباب دار با پوشش ورقه ی آلمینیوم می توان مخزن آب را عایق کرد و مانع از ورود نور خورشید شد؛ همچنین این عایق بندی در برابر گرما و سرما نیز مقاوم است.
 2. استفاده از ساییبان برای مخزن آب: همانطور که گفته شد نور خورشید یکی از عوامل مهم در رشد جلبک ها است بنابراین استفاده از یک ساییبان و یا قرار دادن مخزن در یک محیط مسقف می تواند جلوی رشد جلبک ها را بگیرد.

بهتر است برای ساییبان از سایه درخت استفاده نکنید زیرا فضولات پرندگان خود باعث رشد جلبک در مخزن آب می شوند.

 1. سیستم تصفیه چند مرحله ی: سیستم فیلتر چند مرحله ای به ویژه فیلتر UV یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از رشد جلبک هاست. هرچه تعداد این فیلتر ها بیشتر باشد رشد جلبک ها کمتر و در نتیجه خروجی آب تمییز تر می شود.

راه های از بین بردن جلبک در مخزن آب

برای اینکه مخزن آب جلبک نزند نیاز به مراقبت بسیاری دارد و بهتر است کار های پیشگیرانه برای آن انجام شود ولی اگر به هر دلیلی مخزن دچار جلبک شد می توان از راه های زیر برای از بین بردن آن استفاده کرد:

 1. تمییز کردن مدام مخزن آب: تمییز کردن مخزن آب اهمیت زیادی دارد و اگر مخزن آب شما در فضایی دور از تابش نور خورشید است

 کافی است هر سه الی شش ماه یک بار آن را تمییز کنید ولی اگر مخزن در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد بهتر است هفته ای یکبار آن را تمییز کنید چون احتمال رشد جلبک داخل آن بسیار بالاتر از حالت قبل است.

برای اینکار کافی است به طور کلی آب مخزن را خالی کنید و دیواره ی آن را با برس سفت بشورید و بعد آن را دوباره پر از آب کنید.

 1. استفاده از کلر: کلر یک ماده ای است که هم آب را برای نوشیدن ضد عفونی و ایمن می کند و هم رشد جلبک ها را متوقف می کند. برای ضد عفونی کردن آب باید ۵ قطره کلر به ازای یک لیتر آب به مخزن اضافه کنید.
 2. استفاده از سفید کننده یا سرکه: سفید کننده و سرکه باعث از بین رفتن سلول های جلبک ها می شوند ولی نمی توان آن را مانند کلر به آب آشامیدنی اضافه کرد ولی می توان از این دو مواد برای تمییز کردن سطح داخلی مخزن استفاده کرد.

ابتدا آب داخل مخزن را به طور کلی خالی می کنیم سپس به ازای هر لیتر یک قاشق غذا خوری سرکه و یا سفید کننده روی دیواره مخزن می ریزیم و سپس آن را با برس سفت تمییز می کنیم.

 1. استفاده از دیگر تصفیه کننده های آب: از مواد شیمیایی دیگری نیز می توان برای از بین بردن جلبک درون مخزن استفاده کرد ولی باید به نسبت های آن ها توجه کرد زیرا اگر به میزان زیادی از آن استفاده کنید موجب مسموم شدن آب درون مخزن می شود.

از جمله این مواد شیمیایی می توان به سولفات مس، سولفات روی، سیمازین، هیپوکلریت کلسیم و کاپسراید اشاره کرد.

 1. اضافه کردن کاه و جو: تجزیه شدن کاه و جو باعث اکسیداسیون شدن آب می شود و در نتیجه باعث از بین رفتن جلبک ها و توقف رشد آن ها می شود.

با توجه به مطالبی که تا به اینجا گفته شد بهترین راه برای فرار از جلبک ها درون مخزن استفاده از یک مخزن پلی اتیلن سه لایه ضد جلبک است و همچنین برای نصب این مخزن بهترین گزینه یک مکان مسقف می باشد.

موارد مصرف مخزن آب پلی اتیلن تک لایه

مخزن آب پلی اتیلن تک لایه یا تک جداره بسیار شفاف است به گونه این سطح مایع درون آن را می توان از بیرون مشاهده کرد؛ بنابراین این ویژگی تنها در زمانی که نیاز به سنجش باشد مفید خواهد بود.

از نظر ضخامتی تفاوتی بین مخازن تک لایه و سه لایه وجود ندارد.

مخازن تک لایه، لایه ی محافظتی در برابر اشعه نور خورشید ندارند بنابراین ور را به راحتی از خود عبور می دهند و این خاصیت باعث می شود که برای نگهداری و ذخیره آب مناسب نباشند.

از مخازن تک لایه می توان برای نگهداری آب در جاهایی که نور خورشید وجود ندارد و تاریک هستند مثل زیر زمین و یا اتاق تاسیسات استفاده کرد.

به طور کلی لایه ی خارجی مخازن تک لایه و سه لایه که هم رنگ و هم ضخامت آن قابل تغییر است، مایع درن مخزن را در برابر عوامل جوی و اشعه ماوراء بنفش حفظ می کنند؛ این لایه معمولا به رنگ سفید تولید می شود و علت انتخاب این رنگ حفظ دمای آب درون مخزن در برابر نور خورشید و کاهش حرارات است.

همانطور که گفته شد مخازن پلی اتیلن سبک هستند و به راحتی در دسترس اند؛ این مخازن برای ذخیره و نگهداری انواع مایعات مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین قیمت مناسبی دارند.

همانطور که در قسمت مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن گفته شد این مخازن در برابر ضربه شدید مکانیکی آسیب پذیر هستند و همچنین این مخازن در برابر آتش سوزی و حرارت بالا نیز مقاومت کمی دارند.

درنتیجه اگر این مخازن لایه محافظ در برابر اشعه نور خورشید (اشعه UV ) نداشته باشند ترکیبات پلی اتیلن آن ها از بین می رود و بسیار شکننده می شوند.

موارد مصرف مخزن آب پلی اتیلن سه لایه

فرق اصلی مخزن آب پلی اتیلن سه لایه با مخازن تک لایه در بودن یا نبودن لایه میانی که به رنگ مشکی ( مستربچ) است.

در مخازن پلی اتیلن سه لایه از یک لایه مشکی رنگ برای جلوگیری از نفوذ نور خورشید به داخل مخزن آب استفاده می کنند. وجود این لایه ی محافظ مانع از رشد و تکثیر جلبک ها می شود.

لایه ی مشکی رنگ مخازن سه لایه باعث می شوند استحکام ساختاری مخازن بالا برود و برعکس تصورات وجود این لایه باعث افزایش ضخامت آن نسب به مخزن تک لایه نمی شود.

این مخازن به دلیل داشتن یک لایه ی اضافی نسیبت به مخازن تک لایه زمان ساخت بالاتری دارند و مراحل بیشتری را در زمینه ساخت طی می کنند در نتیجه قیمت این مخازن نسبت به تک لایه بیشتر است.

مخازن سه لایه به واسطه داشتن لایه مشکی رنگ محافظ شفاف نیستند و نمی توان آب داخل مخزن را از بیرون دید؛ بنابراین از این مخازن برای حفظ و نگهداری آب نوشیدنی و مایعاتی که به نور حساس هستند استفاده می شود.

برای تشخیص این مخازن با مخازن تک لایه از نور طبیعی یا مصنوعی می توان استفاده کرد به گونه ای که اگر داخل مخزن آب بعد از انتقال نور سایه تشکیل شد می توان نتیجه گرفت که این مخزن بی رنگ یا تک لایه است در غیر این صورت مخزن سه لایه است.

لایه داخلی مخزن سه لایه و دولایه به دلیل تماس مستقیمی که با آب و مایع درون مخزن دارد باید حتما از مواد مورد تایید سازمان غذا و دارو تهیه و تولید شود تا در کیفیت مواد داخل مخزن تاثیری نگذارد. 

شما می توانید این مخازن را از سایت مخزن مارکت دات کام خریداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید