نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

مخزن آنتی باکتریال

مخزن آنتی باکتریال

در این مقاله قصد داریم کمی با مخزن آنتی باکتریال یا همان مخزن ضد جلبک آشنا شویم، پس اگر شما به دنبال این نوع مخزن / تانکر آب هستید پس تا پایان با ما همراه باشید.

مخزن آنتی باکتریال به هر نوع مخزنی گفته می شود که در آن امکان رشد باکتری ها وجود نداشته باشد. با توجه به رشد روز افزون استفاده از مخازن آب پلی اتیلن به عنوان تانکر آب بهداشتی منازل و ساختمان ها، بهداشتی بودن و بی ضرر بودن آن ها برای سلامتی شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

ماده آنتی باکتریال چیست؟

به اتفاق و یا پدیده ای که میکروب و باکتری را ازبین میبرد در اصطلاح آنتی باکتریال می گویم.
برای مثال گرما یکی از مواردی است که بر روی بافت پروتیین تاثیر می گذارد و آن ها را نابود می کند . دو فرآیند پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون نیز در اثر گرما و زمان مناسب، عمل می کنند و فرآیند میکروب کشی را آغاز میکنند.
و اما قابل ذکر است که سرما و دمای صفر و نزدیک صفر هم قابلیت کشتن برخی میکروب ها را نیز د ارد. مواد شیمیایی نظیرالکل، انواع ترکیبات کلردار و ید دار و انواع داروهای آنتی بیوتیکی همه این مواد خاصیت آنتی باکتریال دارند، امروز کاربرد آنتی باکتریال در صنعت نیز رو به گسترش است.
مواد آنتی باکتریال در صنعت تولید مخزن پلی اتیلن یا پلاستیکی نیز حائز اهمیت است .
توجه کنید یکی از پرمصرف ترین مواد آنتی باکتریال در این صنعت، دی اکسید تیتانیوم نام دارد. که به عنوان رنگ سفید در تولید مخزن ذخیره آب پلی اتیلن استفاده می شود. این ماده آنتی باکتریال در مجاورت و هنگام تابش نور خورشید با خاصیت بیشتر و شدیدتر فعال شده و خواص آنتی باکتریال آن به مخزن پلاستیکی تاثیر بیشتری می بخشد. از این ویژگی نیز در دستگاه های تصفیه هوا هم استفاده می شود.پدیده فتوکاتالیست کاربرد این رنگ خوراکی آنتی باکتریال در مجارت نور، خصوصا نور فرابنفش است.

روش های تولید مخزن آنتی باکتریال ( ضد جلبک )

 1. مخازن آنتی باکتریال با شیوه Bacteriostatic agent

یکی از روش ها با از بین بردن منابع غذایی به مهارگر رشد باکتری مانع از رشد و تکثر باکتری ها می شوند، مثلا مخازنی که صددرصد ضد جلبک باشند ، شانسی به باکتری ها برای رشد و نمو نمی دهند؛ زیرا جلبک بعد از خزان کردن و مرگ تنها غذای این باکتری ها در سیستم آب شهری خواهد شد، این مخازن در گروه بهترین و رایج ترین مخازن آنتی باکتریال قرار می گیرند، همانگونه که عنوان شد، این مخازن آنتی باکتریال در گروه مهارگر رشد باکتری قرار می گیرند.

 1. استفاده از پلیمر آنتی باکتریال تماسی

در این شیوه از پلی اتیلن که در ساختار مولکولی دارای ماده پادزیست است استفاده می کنند. معمولا این پلی اتیلن در داخلی ترین لایه مخزن که در تماس با آب است استفاده می شود. رنگ به کار رفته در لایه داخلی این مخازن بسته به سلیقه تولید کننده می تواند سفید، آبی و غیره باشد.

در این مخازن سطح داخلی مخزن دارای خاصیت آنتی باکتریال تماسی است. برای عملکرد خاصیت ضد باکتری ، سطح داخلی مخزن باید همیشه تمیز باشد. مخزن آنتی باکتریال و یا هر محصولی که دارای بدنه آنتی باکتریال تماسی است بر خلاف تبلیغات رایج، تنها زمانی ماهیت آنتی باکتریال دارند که سطح آنها کاملا عاری از گل و لای و رسوب باشد و به عبارت دیگر صد در صد تمیز باشند. هر گونه رسوب ولو با لایه ای بسیار نازک و میکروسکوپی که با چشم قابل دیدن نباشد ، روی بدنه مخازن آنتی باکتریال ته نشین می شوند و عملا این مکانیسم را بی اثر می کند.  برای اینکه یک مخزن آب دارای خاصیت آنتی باکتریال تماسی موثر باشد باید ضمن نظافت منطم مخزن ، در ورودی آب به مخزن از پیش فیلتر مناسب استفاده کنید.

مزایا مخزن آنتی باکتریال

 1. مخزن مارکت تنها تولید کننده مخزن آنتی باکتریال و ثبت کننده برند آنتی باکتریال در ایران است.
 2. در تست‌ها ثابت شد که مخزن آنتی باکتریال تهران پلیمریارا تا ۹۹.۹٪ باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.
 3. مخزن آنتی باکتریال مخزن مارکت در مقابل انواع مختلف باکتری‌ها و همچنین انوع قارچ‌ها مانند کپک نان و میوه، عملکرد موثری از خود نشان می‌دهد.
 4. در تمام شرایط محیطی مانند رطوبت زیاد، محیط‌های خشک، فضاهای تاریک و محیط‌های پرگرد و غبار قابل استفاده است.
 5. در برابر لک شدن و بوی بد مقاوم است.
 6. استفاده از آن باعث بهداشت بیشتر و کیفیت بالای محصول می‌شود.
 7. کاملاً شفاف بوده و هیچ رنگی به زمینه پلیمری نمی‌دهد.
 8. مستربچ‌های آنتی باکتریال مخزن مارکت علی رغم داشتن کیفیت بالا، قیمت کمتری نسبت به انواع مشابه خارجی موجود در بازار دارد.
 9. ماندگاری بسیار بالا در مواد و قطعات پلاستیک داشته و در نتیجه طول عمر کاربردی محصول را افزایش می‌دهد.
مخزن آنتی باکتریال

آیا گاز کلر یک محلول آنتی باکتریال به شمار می آید؟

همانطور که بیان شد هرتانکر آبی که بتواند از رشد باکتری جلوگیری نماید به عنوان مخزن آب آنتی باکتریال شناخته می شود.  گاز کلر محلول در آب که توسط شرکت آب و فاضلاب به آن در تصفیه خانه ها اضافه می شوند موثرترین و مهمترین ماده آنتی باکتریال است که از آب و مخزن ذخیره شما به خوبی محافظت می کند.

 لطفا به هیچ وجه از فیلتر ذغال فعال قبل از مخزن ذخیره اصلی ساختمان استفاده نکنید این ماده با حذف مهمترین ماده آنتی باکتریال یعنی گاز کلر محلول در آب شانس رشد و نمو به باکتری ها در داخل تانکر را خواهد داد. آبی که از فیلتر ذغال فعال عبور می کند کلر خود را از دست می دهد و بهتر است زودتر مصرف شود.

ماده آنتی باکتریال در تانکر آب چگونه کار می کند؟

خاصیت آنتی باکتریال به‌واسطه وجود موادی که در تماس با نور خورشید، شروع به واکنش‌های شیمیایی منجر به حذف باکتری‌ها می‌شوند، به وجود می‌آید. این مواد به صورت تخصصی با عنوان فتوکاتالیست شناخته می‌شوند. فتوکاتالیست به صورت مرسوم در صنایع بهداشتی همانند کرم‌های ضد آفتاب و تولید الیاف آنتی باکتریال از دیرباز مورد استفاده بودند.

از جمله مواد فتوکاتالیست می‌توان به اکسید روی با فرمول شیمیایی ZnO اشاره کرد. نور، آغازگر واکنش‌های حذف باکتری‌ها تا مقدار ۹۹٫۹۹ درصد توسط مواد آنتی باکتریال نظیر اکسید روی است. استفاده از مواد اولیه به شکل نانو و همچنین انتخاب ماده آنتی باکتریال با ثابت دی‌الکتریک پایین باعث خواهد شد تا در محیط تاریک با حداقل مقدار نور، سطح آغشته به مواد آنتی باکتریال خواص آنتی باکتریال مؤثری داشته باشند.

اکسید روی نسبت به دیگر عوامل فتوکاتالیستی همانند دی اکسید تیتانیوم دارای ثابت دی‌الکتریک پایین‌تری است. استفاده از مستربچ با پایه نانو دی اکسید روی در مخازن آنتی باکتریال باعث حذف ۹۹٫۹۹ درصد باکتری‌های بیماری‌زا انسانی همانند اشریشیا کُلی یا به‌طور اختصار E.coli و استافیلوکوکوس اورئوس می‌شود.

از دیگر مواد آنتی باکتریال می‌توان به دی اکسید تیتانیوم اشاره کرد. دی اکسید تیتانیوم، رنگ‌دانه سفیدی است که در لایه سفید رنگ مخازن پلی ‌اتیلن نگهداری آب و همچنین سایر فرآورده‌های بهداشتی مانند کرم‌های ضد آفتاب از آن استفاده می‌شود.

قرار گرفتن دی اکسید تیتانیوم (لایه بیرونی، سفید رنگ) در کنار اکسید روی (لایه داخلی) در مخازن پلی‌اتیلن آنتی باکتریال باعث هم‌افزایی و افزایش سرعت واکنش‌های زنجیره‌ای حتی بدون آغازگر نوری (به دلیل وجود لایه ضد جلبک) می‌شود. بنابراین با وجود تاریکی مطلق داخل مخزن ضد جلبک و آنتی باکتریال، همچنان خاصیت ضد باکتری وجود خواهد داشت.

وجود اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم به صورت کامپاند شده در مخازن آب، حتی در لایه تماسی با آب به هیچ عنوان مخل سلامتی انسان نیست و می‌تواند بر افزایش سطح بهداشت نگهداری آب به مدت طولانی‌تر کمک کند.

آیا برای ذخیره آب شرب نیاز به مخزن آنتی باکتریال است؟

بعد از اتصال تانکر آب به لوله های آب شهری به دلیل رسوبات داخل آب لوله کشی، نهایتا در مدتی بسیار کوتاه ( چند روز ) بیشتر سطح داخلی مخزن خصوصا قسمت های پایینی آن پوشیده از رسوبات شده و مواد ته نشین شده مثل سپری، از باکتری ها محافظت می کنند.

 تنها باکترهایی که در عمیق ترین لایه رسوبات و در مجاورت سطح داخلی مخزن هستند تحت تاثیر ماده آنتی باکتریال داخل پلیمر قرار خواهند گرفت؛ بنابراین به نظافت دوره ای مخزنتان اهمیت بیشتری دهید و به هیچ وجه قبل از مخزن اصلی و حجیم ساختمان از فیلتر ذغال فعال استفاده نکنید . این فیلتر مهمترین ماده آنتی باکتریال یعنی گاز کلر محلول در آب را از آن جدا می کند. توجه داشته باشید آبی که از فیلتر ذغال فعال عبور می کند به فاصله کوتاهی باید مصرف شود.

تانکر آب چهار لایه آنتی باکتریال

تانکر آب پلی اتیلن ضد جلبک چهارلایه با لایه داخلی آبی رنگ یکی از انواع مخازن آنتی باکتریال است که در بین بعضی از مشتریان طرفدار پیدا کرده است. در این مخازن برای افزایش خاصیت انتی باکتریالی، یک لایه آنتی باکتریال درون مخزن کار شده است. رنگ این لایه عموماً برای ایجاد حس بهتر به رنگ آبی است اما می توان رنگ های دیگری نیز جایگزین شود.

 

روش نگهداری از مخازن ضد جلبک ( آنتی باکتریال )

عدم استفاده از فیلتر کربنی: وجود کلر و دیگر عوامل افزوده شده ضد باکتری در آب آشامیدنی به‌واسطه عملیات تصفیه‌خانه‌ای، نویدبخش نابودی مقدار بیشتری از باکتری‌ها به کمک واکنش‌های فتوکاتالیستی است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که از پالایه‌های کربنی که می‌تواند کلر موجود در آب آشامیدنی را غیرفعال کند، پرهیز کنید، همچنین آزاد شدن ترکیبات مؤثر در فیلتر کربنی باعث خواهد شد تا بازده واکنش‌های فتوکاتالیستی منجر به حذف باکتری‌ها نیز به‌شدت کاهش پیدا کند.

برای خرید مخزن آنتی باکتریال و محصولات مشابه می توانید به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید و صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید