نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

منبع انبساط بسته

منبع انبساط بسته

در این مقاله به طور مفصل درباره منبع انبساط بسته بحث خواهیم کرد.

منبع تحت فشار با شارژ اولیه

منبع تحت فشار با شارژ اولیه همان منبع تحت فشار تیوپ دار است که تیوپ آن از جنس لاستیک ساخته می شود. تیوپ منبع انبساط بسته توسط هوای فشرده در داخل منبع احاطه شده است.

 پمپ، آب را وارد تیوپ منبع تحت فشار می کند و آب داخل آن ذخیره می شود. هنگامی که یک مصرف کننده شیر آب را باز می کند، فشار هوای داخل منبع تحت فشار بر روی تیوپ فشار وارد کرده و آب را به سمت شیر آب باز شده می فرستد.

منبع انبساط بسته منبع تحت فشار

   منبع انبساط بسته که به آن منبع تحت فشار نیز می گویند، زمانی که در مسیر جریان سیال قرار گیرد و همراه با پمپ بسته شود، موجب می شود تا در مصارف کوچک و کم حجم کاهش فشار آب موجب به استارت پمپ نگردد . به ویژه طبقات بالای ساختمان بتوانند آب را با فشار مناسب در بخش های مختلف ساختمان دریافت کنند.

  البته می توان این کار را به تنهایی با پمپ انجام داد، ولی موجب بالا رفتن هزینه برق وکوتاه شدن شدید عمر پمپ می شود. به دلیل اینکه هر بار که شیر آب باز می شود پمپ شروع به فعالیت می کند، حتی اگر باز کردن شیر آب تنها برای چند لحظه باشد.

توجه کنید روشن و خاموش شدن مداوم پمپ باعث استهلاک زودرس آن می شود.

  برای همین است که از منبع انبساط بسته یا منبع تحت فشار، جهت جبران افت فشار سیال در طبقات بالایی استفاده می کنند.

 منبع انبساط بسته دارای ابعاد و حجم های متنوعی است و کارخانه های مختلف این منبع تحت فشار را در سایزهای گوناگون تولید می نمایند؛  بطور مثال برای یک خانه سه طبقه یا سه واحده معمولا از منبع انبساط بسته ۴۰ تا ۵۰ لیتری استفاده می کنند.

 البته باید توجه داشته باشید که برای ساختمان های بزرگتر، محاسبه اندازه منبع تحت فشار به این راحتی نیست و نیاز به محاسبات دقیق مهندسی دارد  زیرا باید آب با فشار مناسب بین طبقات توزیع شود و هیچ کدام از واحد ها افت فشار آب نداشته باشند.

 عواملی که برای محاسبه ابعاد منبع انبساط بسته مورد استفاده قرار می گیرد شامل، ارتفاع ساختمان، توان پمپ و میزان دبی آن، تخمین میزان مصرف ساختمان و تعداد نفرات و غیره است.

منبع تحت فشار تیوپی و دیافراگمی

  در منبع انبساط بسته تیوپی و یا دیافراگمی، برای افزایش یا کاهش فشار داخل منبع به آن آب تزریق می گردد و یا از مخزن خارج می شود.

منبع تحت فشار دیافراگمی در واقع دو بخش وجود دارد که یک بخش خالی است و بخش دیگر با هوا یا نیتروژن پر می شود و یک دیافراگم لاستیکی که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد که دو بخش ذکر شده را از یکدیگر جدا می کند.

 قسمتی که با گاز یا هوا پر شده، فشار معینی دارد و هنگامی که در بیشترین حالت تراکم قرار می گیرد، حداکثر میزان فشار را تحمل می کند.

 قسمت خالی مخزن تحت فشار به وسیله افزایش حجم آب انبساط پیدا می کند. آب ذخیره شده در منبع انبساط بسته، باعث می شود تا دیافراگم قرار گرفته بین دو قسمت به سمت قسمت گازی حرکت کرده و گاز آن قسمت را متراکم نماید و بدین ترتیب فشار مورد نیاز برای ارسال سیال تامین می شود.

تفاوت منبع انبساط بسته تیوپ دار با منبع انبساط بسته دیافراگمی

منبع انبساط تیوپ دار یا بالنی دارای یک تیوپ ذخیره آب در داخل منبع است. اما منبع انبساط بسته دیافراگمی دارای یک دیافراگم تخت از جنس لاستیک می باشد که به دیواره منبع چسبیده است.

اگر به منبع تحت فشار فولادی توجه کنید در اطراف آن محل قرارگیری دیافراگم مشخص است اینجا، جایی است که دیافراگم قرار دارد.

عملکرد منبع انبساط بسته دیافراگمی و بالنی یکسان است؛ در یک طرف دیافراگم، هوا و در طرف دیگر آن آب وجود دارد که هوای فشرده آب را به داخل لوله ها هدایت می کند.

ساختار منبع تحت فشار تیوپی و دیافراگمی

  منبع انبساط بسته دیافراگمی از سه بخش تشکیل می شود: پوسته منبع، تیوپ و فلنج.

 در داخل پوسته منبع یک تیوپ قرار می گیرد و به وسیله فلنج لبه آن بین فلنج و پوسته منبع محکم می شود، این کار باعث می شود تا منبع انبساط بسته آب بندی شود. در ادامه به بررسی هرکدام از این بخش ها می پردازیم:

  1. پوسته منبع: پوسته منبع از جنس ورق فلزی است و در کارخانه به صورت دو نیمکره تولید می شود و این نیم کره ها با دقت به یکدیگر جوش داده می شوند.

پس از اینکه عملیات جوش انجام شد، صحت و ایمنی آن توسط بازرسین تست شده و اگر ایرادی نداشته باشد تایید میشود.

پس از اینکار تیوپ و فلنج در محل های مخصوص خود نصب می شوند. تیوپ باید به نحوی درون پوسته قرار بگیرد که نیم کره ها را به نسبت مساوی پر کند. منبع تحت فشار اگر در شرایط استاندارد قرار بگیرد می توان فشاری معادل ۱۰ تا ۱۵ بار تحمل کند.

  1. تیوپ منبع تحت فشار: تیوپ که در داخل پوسته منبع قرار می گیرد جنسی لاستیکی دارد و از انعطاف پذیری لازم و استحکام بالا برخوردار است.

امکان دارد پس از مدتی این تیوپ سوراخ شود یا مشکل دیگری پیدا کند و نتواند فشار مورد نظر را تامین نماید. در صورتی که چنین شرایطی پیش بیاید باید منبع تحت فشار تعویض شود و نمی توانید آن را تعمیر کنید.

 همچنین لازم به ذکر است که تیوپ های مورد استفاده در منبع تحت فشار خانگی حتما باید بهداشتی باشد، زیرا در تماس مستقیم با آب شرب قرار دارد به همین دلیل جنس این تیوب ها به گونه ای است که بهداشتی و به دور از هرگونه آلودگی است.

  1. فلنج منبع تحت فشار: فلنج که بر روی منبع انبساط قرار می گیرد را نباید جوش بدهند و باید پرس شود.

فشار هوای پشت تیوپ منبع تحت فشار به تعداد طبقه ها، واحدهای ساختمان و متراژ آن بستگی دارد.

کارکرد منبع تحت فشار تیوپ دار

زمانی که منبع تحت فشار وصل است، با کاهش فشار داخل منبع تحت فشار پمپ روشن شده و آب را به داخل منبع انبساط بسته هدایت می کند تا زمانی که به فشار مورد نظر برسد.

 در این هنگام پمپ خاموش می گردد و اگر مصرف کننده شیر آب را باز کند، آب ذخیره شده در منبع از طریق همان لوله به سمت خروجی هدایت می شود.

عملکرد منبع تحت فشار در سیستم آبرسانی ساختمان

  کارکرد منبع انبساط بسته به گونه ای است که پمپ، آب را با فشار وارد منبع انبساط می کند و روی میزان فشاری که تنظیم شده قطع می شود؛ سپس هنگامی که مصرف کننده شیر آب را باز می کند، آبی که درون منبع انبساط ذخیره شده با فشار تیوپ وارد لوله ها می شود و به خروجی آب می رسد.

 اگر میزان آب مصرفی کمتر از آب ذخیره شده در منبع انبساط بسته باشد، پمپ روشن نمی شود ولی اگر آب بیشتری مورد نیاز باشد آنگاه دوباره پمپ روشن شده و منبع تحت فشار را پر می کند. یعنی فشار آبی که در منبع انبساط بسته ذخیره می شود برابر است با فشاری که پمپ توانایی دارد تا آن را ایجاد نماید.

 در منبع تحت فشار، نیروی فشار از طریق تیوب که داخل منبع تحت فشار قرار دارد به آب وارد می شود.

 فشاری که به هنگام وارد شدن آب به مخزن انبساط بسته ایجاد می شود باعث می شود تا بخش خشک یا هوایی که در منبع انبساط است فشرده شود زیرا در این حالت راه خروجی ندارد این کار باعث می شود تا آب داخل منبع تحت فشار به دنبال مسیری برای خروج باشد تا فشار داخل منبع تحت فشار و لوله ها با هم برابر شود.

 وقتی فشار هوای داخل منبع انبساط از حد پایینی تعیین شده پایین تر رود سنسور فشار به پمپ فرمان می دهد تا روشن شود و دوباره منبع تحت فشار را از آب پر کند تا به حد بالایی فشار تعیین شده برسد در این هنگام سنسور فشار فرمان قطع پمپ را ارسال می کند.

  در منبع تحت فشار مقدار حجم مشخص شده نشان می دهد که چه مقدار آب با میزان فشار معین می تواند در آن ذخیره شود. همانطور که گفتیم فشار آب داخل منبع انبساط بسته برابر با فشار پمپ آب می باشد و تا هنگامی که ذخیره آب درون منبع تحت فشار خالی نشود پمپ آب استارت نمی زند.

  اگر بخواهیم بطور خلاصه عملکرد منبع انبساط بسته را توضیح دهیم باید بگوییم کاری که این منبع انجام می دهد این است که بسته به میزان ظرفیتش، مقداری آب درون خود ذخیره می کند و آب مصرفی ساختمان از طریق این منبع هدایت می شود، زمانی که آب منبع تحت فشار خالی شد، دوباره پمپ آن را پر می کند.

سایز و اندازه منبع انبساط بسته

بهتر است منابع بزرگتر را نتخاب کنید. تمام ایده استفاده از منبع تحت فشار این است که آب را تحت فشار و آماده مصرف قرار دهیم؛ این کار باعث می شود که دیگر نیاز نباشد پمپ آب بلافاصله بعد از باز کردن شیر آب روشن شود.

 یکی از عوامل مهم در کوتاه شدن عمر پمپ آب، روشن و خاموش شدن متوالی آن است. داشتن یک منبع انبساط بسته بزرگ به این معنی است که شما آب بیشتری را ذخیره کرده اید و این یعنی که پمپ برای مدت طولانی تری خاموش می ماند.

 این کار مانع فشار آمدن به پمپ می گردد و عمر آن را طولانی تر می کند.  به طور خلاصه در هنگام خرید منبع تحت فشار بزرگتر باید به بودجه خود و میزان فضایی که در اختیار دارید توجه نمایید.

برای خرید این محصول و محصولات مشابه می توانید به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید و صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید