نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تانکر آب پلاستیکی

تانکر آب پلاستیکی

امروزه یکی از مشکلات اساسی و مهم انسان ها، مشکل کم آبی و کمبود فشار آب می باشد؛ اما با پیشرفت بشر در زمینه مقابله با کمبود آب محصولب تولید شده است که تا حد زیادی این مشکل را برطرف کرده است، تانکر آب پلاستیکی یا همان مخزن آب پلی اتیلن محصولی است که فروشگاه بزرگ مخزن مارکت دات کام در ابعاد و اشکال مختلف برای حل مشکل شما عزیزان با بالاترین کیفیت تولید کرده است.

این محصول کاربردی در ابعاد و اشکال مختلف متناسب با نوع کارایی تهیه و قابل عرضه می باشد که در ادامه به بررسی انواع آن می پردازیم.

تانکر آب چیست؟

تانکر آب یا مخزن آب یک محفظه برای ذخیره‌سازی آب است. توجه و نیاز به یک منبع آب، جهت ذخیره‌سازی آب آشامیدنی، آبیاری کشاورزی، مهار آتش، دامپروری، تولید مواد شیمیایی، آماده‌سازی مواد غذایی و همچنین بسیاری از مصارف دیگر استفاده می‌شود.

پارامترهای مخزن آب شامل طراحی کلی مخزن و انتخاب مصالح ساختمانی و روکش می‌باشد. مواد مختلفی برای ساخت تانکر آب استفاده می‌شود: پلاستیک ( پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌بوتیلن)، فایبرگلاس، بتن، سنگ، فولاد (جوش داده شده یا پیچ‌دارکربن یا ضدزنگ). از گلدان‌های خاکی مانند ماتکی که در جنوب آسیا استفاده می‌شود نیز می‌توان برای ذخیره آب استفاده کرد. مخازن آب روشی کارآمد برای کمک به کشورهای در حال توسعه برای ذخیره آب تمیز است.

تانکر آب پلاستیکی ( پلی اتیلن )

تانکر آب پلاستیکی یا همان پلی اتیلن همانطور که از نامش پیداست از پلی اتیلن تولید شده است و در حال حاضر یکی از متداولترین تانکر های تولید شده در ایران است. تانکر یا مخزن آب پلی اتیلن از نظر قیمت ازتانکر فلزی معمولاً ارزان تر است و در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز مقاوم است اما در برابر ضربات شدید و یا پارگی نسبت به مخازن فلزی مقاومت کمتری دارد.

مخزن آب پلی اتیلن در ایران عمدتاً با استفاده از روش قالب گیری دورانی تولید می شود و در مدل های تک لایه و سه لایه طراحی و ساخته می شوند. در مدل های سه لایه یک لایه مشکی رنگ با جلوگیری از ورود نور به داخل مخزن از رشد جلبک در داخل آب مخزن یا تانکر جلوگیری می نماید.

نحوه ساخت تانکرآب

امروزه تانکر های پلاستیکی به طور کلی با استفاده از فرآیندی به نام قالب گیری دورانی ساخته می شوند. در  کارخانه تانکر پلاستیکی یک ترکیب پلیمری پودری با مواد حفاظتی اشعه ماوراء بنفش یو وی ترکیب شده و درون یک قالب دو تکه می ریزند. مقدار ترکیبات حفاظت کننده از اشعه ماوراء بنفش استفاده شده در این مخلوط بستگی به هدف نهایی مخزن تولید شده خواهد داشت. در ادامه قالب بسته شده و در کوره داغ با دمای مناسب پخته می شود.

در طول فرایند حرارت، قالب در دو جهت ۳۶۰ درجه حرکت داده می شود. این حرکات باعث می شود با ذوب شدن ترکیب، مخلوط حاصل بر روی همه قسمت های قالب بنشیند. پس از تکمیل فرایند، قالب به یک اتاق خنک کننده منتقل می شود که در آن درجه حرارت به آرامی کاهش می یابد و با کاهش دما شکل گیری کامل مخزن از قالب خارج می کنیم.

یکی از مزایای مهم این فرآیند این است که مخازن پلی اتیلن را به صورت یک قطعه واحد تولید می شود. در اشکال سفارشی می توان از تکنولوژی جوش پلی اتیلن برای تولید مخزن استفاده کرد. در دید خارجی می توان یک خط تمایز بین دو تکه قالب مشاهده کرد که برخی تصور می کنند مخزن از دو تکه تشکیل شده که بهم پیوند داده شده اند.

 اشکال مختلف تانکر آب پلاستیکی

بسته به نیازی که به تانکر پلاستیکی داریم این نوع مخازن  به علت قابلیتی که پلی اتیلن در شکل پذیری دارد  در انواع و اشکال متفاوت طراحی شده اند. تانکر عمودی یا ایستاده ، تانکر افقی یا خوابیده ، انواع تانکر کتابی و مکعبی، تانکر زیرپله و مخازن قیفی یا زوک و کروی و مادولار و مخزن سم پاش که بیشتر برای ذخیره سازی و یا در مواردی حمل و نقل و برنامه های کاربردی استفاده می شوند.

تفاوت های طراحی قابل توجه بین مخازن عمودی و افقی، نحوه استفاده از آن ها را تعیین می کند. مخازن عمودی یا مخازن استوانه ای به صورت مسطح یا مخروطی طراحی شده و مخصوصا برای قرار دادن به صورت ثابت روی سطحی نسبتا صاف و سطحی طراحی شده اند. در این مخازن با پر شدن مخزن، فشار مایع باعث می شود دیواره ها به بیرون انعطاف پذیری نشان داده و مجددا با خالی شدن مخزن دیواره ها به حالت عادی باز می گردند.

همانطور که مخزن تخلیه می شود، دیوارها به شکل اصلی خود باز می گردند. حرکت دیواره های این مخازن به وسیله عمق و وزن مخصوص مایع تعیین می شود. به این صورت که سازندگان، تانک ها را با کنترل ضخامت آن در جایی که طرفین به پایین می رسد و جایی که فشاربیشتر توسط وزن سیال به مخزن وارد می شود را تقویت می کنند تا مخزن براحتی این فشار تحمل نماید.

از تانکر های پلاستیک افقی بیشتر در پشت بام ها استفاده می شود؛ زیرا سطح مقطع بیشتری دارند و به کف و سازه کمتر فشار وارد می کنند در واقع فشار ناشی از وزن سیال را در سطح بیشتری پخش می کنند. مخازن افقی به غیر از کاربری برای ذخیره آب و سیالات ، برای قرار دادن بر روی کامیون ها، مخزن مادولار، تریلرها ،مخزن تانکری و سم پاش ها (مخزن سم پاش) نیز طراحی می شوند، اما همچنین ممکن است به عنوان مخزن های ثابت استفاده شوند. مقادیر فشار در مخازن افقی مادولار پلی اتیلن بسیار متفاوت از مخزن های عمودی است.

با توجه به اینکه هنگامی که کامیون در حال حرکت است حین متوقف شدن و شتاب گرفتن های پی در پی مایعات از جلو به عقب حرکت می کنند و ایجاد یک اثر پر سر و صدا می کنند که فشار زیادی را به دیواره های جلو و عقب مخزن تحمیل می کند؛ بنابراین مخازن افقی برای تحمل چنین فشاری در این قسمت های دیواره مقاوم سازی شده اند. این مقاوم سازی به کمک دیواره های میانی مخازن مادولار ایجاد شده است تا این فشار که ناشی از تلاطم سیال می باشد را تحمل نماید.

هر مخزن با هر شکل و ساختاری می بایست به درستی نصب شده و سطح محل نصب آنها کاملا صاف و یکدست و تراز باشد اگر نقاطی از مخزن تحت فشار باشد و تمرکز تنش در آنها بیشتر باشد در محیطهای باز می توانند سریع تر تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش قرار گرفته و سریع تر تضعیف شود. اصولا پیشنهاد می کنیم برای عمر چند ده ساله مخازن پلی اتیلن تانکر پلاستیک از سایه بان استفاده کنید تا باعث کاهش رسیدن اشعه ماورا بنفش به سطح مخزن شوید.

جالب است بدانید حتی یک لایه نه چندان ضخیم از گرد و خاک و حتی گل مالی کردن سطح بیرونی مخزن می تواند به خوبی میزان نفوذ یو وی و اثر مخرب آن را کاهش دهد. البته تعبیه و نصب سایه بان مانع از گرم شدن آب داخل مخزن در روزهای گرم و داغ تابستان نیز می شود.

تانکر آب پلاستیکی

مزایای تانکر آب پلاستیکی

  1. با توجه به جنس و ترکیب ساختاری و سازگاری شان می توانند برای مقاصد و اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند.
  2. دارای وزن نسبتا کمی بوده که این امر خود باعث می شود از دیگر هم نوعان خود پیشه بگیرد و در سازه ها و مکان های محدود مورد استفاده قرار گیرد و به راحتی قابل حمل و جابجایی باشد.
  3. و به صورت آنلاین و اینتزنتی نیز به فروش می رسند( از سایت مخزن مارکت دات کام ) و مخازن پلی اتیلن به سادگی در دسترس و قابل خرید و حمل و نقل می باشند.
  4. قیمت این مخازن نسبت به سایر مخازن با جنس های مختلف بسیار مقرون صرفه تر می باشد.
  5. به علت قابلیتی که پلی اتیلن دارد، طراحی و از نقطه نظر شکل پذیری می توانند در شکل ها و مدل ها مختلف و مناسب برای فضاهای مختلف تولید و مورد استفاده قرار گیرند
  6. محصولات ما به دلیل داشتن مواد آنتی یووی در برابر اثر مخرب اشعه فرابنفش آفتاب بسیار مقاوم بوده و طول عمری بیشتری دارند و در برابر خوردگی بسیار مقاوم می باشند و طول عمر قابل توجهی از خود نشان می دهند.

میزان تحمل تانکر آب پلاستیکی در برابر نوسانات دما

یکی از مزایای تانکر های پلاستیکی ضریب انتقال حرارت بسیار پایین آن ها می باشد که نسبت به مخازن فلزی بسیار کمتر می باشد و خود پلی اتیلن مانند عایق عمل می کند. مخازن پلاستیکی به گونه ای طراحی شده اند تا از گسترش و انقباض ناشی از شدت سرما جلوگیری کنند.

 نتایج آزمایش قطعات سازنده مخازن تانکر پلاستیک در دمای منفی ۴۰ درجه سانتیگراد نشان می دهد که انجماد به مخازن پلی اتیلن آسیب نمی رساند.

البته اگر مخزن پر از آب باشد نیروی ناشی از انبساط آب هنگام یخ زدن می تواند به مخزن یا اتصالات آسیب بزند . اگر آب داخل مخزن پلی اتیلن تانکر پلاستیک دائما در حال استفاده است برای جلوگیری از این مسئله کافی است لوله های ورودی و خروجی به مخزن به خوبی عایق پیچی شوند تا از یخ زدگی اتصالات جلوگیری شود.آب شبکه آبرسانی شهری به خاطر عبور از عمق خاک به دمای حدود ده الی پانزده درجه سانتی گراد می رسد.

بنابراین در صورت عایق پیچی استاندارد لوله ها مرتبا آب بالای دمای صفر درجه به حجم آب مخزن افزوده می شود و مانع از یخ زدگی آن می شود. در کل آبی که در جریان باشد از تشکیل بلور های یخ جلوگیری می کند.

اگر آب برای مدت طولانی داخل مخزن بدون استفاده می ماند مانند ویلاها و خانه های ییلاقی که در زمستان خالی می مانند بهتر است قبل از ترک ساختمان آب داخل لوله ها و مخزن تخلیه گردد.

تانکرهای پلی اتیلنی در دمای بالا هم تحمل قابل قبولی را از خود نشان می دهند و تا دمای از ۵۵ درجه سانتیگراد براحتی تحمل می کنند، اما رسیدن به این دما برای مدت طولانی به ندرت اتفاق می افتد و در هنگام شب مخزن فرصت خنک شدن پیدا می کند، البته بهتر است در مناطق جنوبی و بسیار گرمسیر کشور برای مخزن پلی اتیلن سایه بان مناسب تهیه شود با این کارعلاوه بر کنترل دمای مخزن باعث کاهش چشمگیر رسیدن اشعه یووی آفتاب به سطح مخزن و افزایش عمر چند ده ساله آن می شوید.

قیمیت و خرید تانکر آب پلاستیکی

حال که با این محصول پر کاربرد آشنا شدید باید به دنبال یک فروشگاه معتبر برای خرید حضوری و یا آنلاین باشید، ما به شما فروشگاه مخزن مارکت دات کام را معرفی می کنیم، این فروشگاه اولین سامانه مقایسه، انتخاب و خرید محصولات پلی اتیلن در ایران می باشد.

مزیت این فروشگاه نسبت به سایر فروشگاه ها همکاری با چندین برند معتبر است، شما عزیزان می توانید محصول مورد نظر خود را از نظر کیفیت و قیمت در چندین برند باهم مقایسه و در آخر بهترین انتخاب را داشته باشید.

شما می توانید برای خرید تانکرآب ( مخزن آب ) و دیگر محصولات به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه فرمایید؛ همچنین برای اطلاع از آخرین قیمت محصولات با شماره تماس ۶۳ ۷۳ ۶۱ ۲۲-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. شما مشتریان عزیز می توانید صفحه ما رادر اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید