نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آنچه درباره منبع آب آشامیدنی باید بدانیم

آنچه درباره منبع آب آشامیدنی باید بدانیم

در این مقاله به بررسی موضوع آنچه درباره منبع آب آشامیدنی باید بدانیم می پردازیم. در ابتدا به وضعین آب شرب و آب آشامیدنی در کره زمین می پردازیم.

وضعیت آب شرب و آب آشامیدنی در کره زمین

سطح سیاره ما بیشتر از آب پوشیده شده است تا خشکی، اما از کل آب های موجود در کره ی زمین تنها ۲٫۵ درصد آن آب شیرین(آب شرب) است.

بیش از ۷۹% از این میزان آب شیرین به صورت کلاهک یخی در قطبین زمین محبوس است و بیش از ۲۰ درصد باقی مانده نیز به صورت سفره های آب زیر زمینی در لایه های مختلف زمین وجود دارد.

کمتر از ۱.۵ درصد ( قریب به ۱%) به صورت آب شیرین در سطح زمین قرار دارد که البته بیشتر آن در دریاچه های آب شیرین قرار دارد؛ لازم به دکر است که تنها ۰٫۵% آب شیرین جهان در رودخانه ها وجود دارد.

با افزایش روز افزون جمعیت جهان، با محدودیتهای بیشتری برای منابع آب شیرین مواجه خواهیم شد. جمعیت ۷ میلیاردی جهان تا سال ۲۰۳۰ به ۹ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

 متاسفانه تخمین کلی از این ۷ میلیارد جمعیت مشخص کرده که بیش از ۱ میلیارد نفر از ساکنین کره زمین هم اکنون هیچ دسترسی مستقیمی به آب شرب پاکیزه و بهداشتی ندارند حتی بدتر، از این تعداد جمعیت، ۳ میلیارد نفر فاقد سیستم آب و فاضلاب و خدمات بهداشتی مناسب هستند.

 به علاوه شهرهای کوچک و یا متوسط در حال رشد سریعی هستند که در آینده بسیار نزدیک با بحران کم آبی مواجه خواهند شد.

 بسیاری از تصمیمات در این زمینه در کشورهای مختلف و کشورما، از کلانشهرها گرفته تا روستاها بر عهده سطوح مختلف مدیریتی در نهادهای دولتی است؛ اما دورنمای کلی مسایل مربوط به آب شیرین به ما نشان می دهد پیش بینی فضای مناسب در ساختمان ها هنگام طراحی و ساخت، برای در اختیاز داشتن مخازن با ذخیره کافی از آب بهداشتی به قطعا از راهکارهای حتمی برای مواجه با محدودیت ها پیش رو است.

مخزن آب آشامیدنی

همان طور که گفته شد با وجود این که زمین ما همانند یک مخزن آب بسیار بزرگ، حجم عظیمی از آب را در خود جای داده است ولی تنها قریب به ۰٫۵% درصد آن قابل استفاده برای ما می باشد.

این منابع آبی بسیار محدود از طریق حفر چاه های عمیق و یا احداث سدها و به کمک لوله کشی در مناظق شهری و روستایی توسعه یافته و یا در حال توسعه در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

با توجه به وجود زمانهای اوج مصرف و محدودیت آبدهی شبکه های شهری، پیش بینی برای در اختیار داشتن مخازن بهداشتی برای ذخیره سازی آب در زمانهای کمینه مصرف ( آب شهری فشار مناسبی دارد) از راهکارهای متداول شهروندان برای مقابله با این مشکلات است.

 در بسیاری از مناطق نیز این آبررسانی به کمک تانکرهای حمل آب و منبع آب شرب قابل حمل صورت می پذیرد. ماشین یا تانکر آب آشامیدنی هم اکنون ابزار آبرسانی به بسیاری از مناطق کم جمعیت و مناطقی است که آبررسانی به آنها از طریق لوله کشی هنوز امکانپذیر نمی باشد.

 در این روش کامیونی که مجهز به مخزن آب است در مراکز مجاز اداره آب و فاضلاب آبگیری کرده و سپس آب را در مناطق روستایی و یا مناطق دورافتاده در داخل منبع و مخزن آب عموما پلی اتیلنی تخلیه می کند. برداشت آب از این مخازن پلی اتیلنی به کمک ظرفهای آب قابل حمل ۱۰ یا ۲۰ لیتری توسط شهروندان صورت می گیرد.

مناسب ترین مخزن آب آشامیدنی

امروزه بهداشتی ترین مخازن که در عین حال از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار باشند انواع مخازن پلی اتیلنی (تولید شده از پلی اتیلن دست اول دارای گرید بهداشتی) هستند که به روش قالب گیری دورانی یا روتیشنال مولدینگ تولید می شوند.

 کاربرد وسیع این مخازن، قریب به نیم قرن در کشورهای توسعه یافته قدمت دارد و در کنار مخازن گران قیمت استیل ضد زنگ به عنوان بهداشتی ترین روش ذخیره سازی آب شرب در دنیا شناخته می شوند.

 اهمیت استفاده از پلاستیک فودگرید و یا همان پلی اتیلن ۳۸۴۰ فودگرید (دارای تاییدیه از سازمان غذا و دارو) غیر بازیافتی و دست اول فروشگاه اینترنتی مخزن مارکت را بر آن داشت تا با وسواس بسیار بالا صرفا محصولات تولیدکنندگانی را عرضه کند که تمامی استانداردهای بهداشتی را دارا باشند.

انتخاب مخزن آب آشامیدنی

مخازن پلی اتیلن عرضه شده در فروشگاه مخزن مارکت در انواع مخازن افقی ، مخازن عمودی ، مخازن کتابی ، مخازن مکعبی ، مخازن زیرپله ، مخازن قیفی به همراه انواع وان های شیلاتی ، صنعتی و وان حمام می باشند. برای انتخاب مخزن مناسب باید گزینه های ذیل را چک و کنترل کنیم:

۱-چه میزان آب برای ذخیره نیاز داریم و بالطبع به چه حجم مخزنی نیاز داریم؟

 ۲-بررسی محدودیتهای فضاهای در دسترس برای جانمایی مخزن با حجم مورد نیاز به عبارت دیگر اندازه گیری طول ، عرض و ارتفاع و عرض درب و راه روها و مسیرهای انتقال مخزن

 ۳-انتخاب آب آشامیدنی پلی اتیلنی با ابعاد سازگار با فضای ساختمان (لینک به ابعاد و قیمتها)

 ۴-ثبت سفارش تلفنی و یا اینترنتی در فروشگاه مخزن مارکت

۵-نصب و راه اندازی مخزن ذخیره و پمپ و سایر تجهیزات و دستیابی به یک سیستم عالی آبررسانی در ساختمان 

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از منبع پلاستیکی(تانکر پلاستیکی) یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار با تانکر آب در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

مزایا و معایب مخزن پلی اتیلن:

مخزن پلی اتیلن و یا همان پلی مری از مزایا و معایبی برخوردار هستند که در ابتدا به بررسی مزایای آن میپردازیم.مخزن پلی اتیلنی از مزایای زیادی برخوردار است که عبارتند از:

 1. به راحتی در دسترس هستند و هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین قابل سفارش هستند (شما می توانید مخزن پلی اتیلی مورد نظر خود را از سایت مخزن مارکت خریداری بفرمایید.)
 2. از لحاظ قیمتی نسبت به مخازن دیگر مقرون به صرفه هستند.
 3. به علت وزن پایینی که دارند به راحتی قابل حمل و نقل هستند.
 4. قابلیت سفارش در مدل ها و شکل های مختلف متناسب با محل نصب و قرار گیری آن ها را دارد.
 5. با توجه به ترکیب و جنسی که دارند برای نگهداری و حمل مواد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.
 6. به واسطه موادی که در ترکیباتشان به کار رفته است مقاومت بالایی دارند همچنین در برابر نور خورشید هم مقاوم هستند در نتیجه طول عمر بالایی دارند.

حال به بررسی معایب و مشکلات مخزن پلی اتیلن می پردازیم. معایب این مخزن نسبت به مزایای آن بسیار کمتر است و دلیل اینکه طرفداران زیادی دارد وجود مزایای آن است ولی هیچ محصولی کامل و بدون نقص نیست در ادامه به بررسی دو مورد از معایب مخزن پلی اتیلن میپردازیم.

معایب مخزن پلی اتیلن عبارتند از:

 1. اگر به مخزن پلی اتیلن در یک نقطه آسیب شدید مکانیکی وارد شود موجب آسیب پذیر شدن آن می شود.
 2. اگر مخزن پلی اتیلن فاقد لایه محافظ در برابر یووی باشد و یا دچار کمبود آنتی یووی در لایه بیرونی باشد و بیش از ۱۰ سال در محیط باز در معرض مستقیم نور خورشید باشد باعث آسیب دیدگی و در نتیجه کاهش طول عمر آن می شود.

حال شاید این سوال به ذهنتان برسد که چگونه نقص لایه محافظ باعث کاهش طول عمر مخزن پلی اتیلن می شود؟ پاسخ بسیار ساده است در صورت نبود و یا نقص لایه محافظ نور خوشید باعث از بین رفتن ترکیبات پلی اتیلن شده و باعث می شود از یک ماده سخت و انعطاف پذیر به یک ماده سخت و شکننده تبدیل شود و باعث بالا رفتن احتمال شکنندگی مخزن پلی اتیلنی شود.

انواع و اشکال مخزن پلی اتیلن:

مخزن پلی اتیلن در اشکال مختلف متناسب با نیاز شما قابل سفارش می باشد. مخزن پلی اتیلن به صورت عمودی، افقی، مکعبی(عمودی و افقی)، زیر پله ای، پشت نیسانی، بیضی و مخزن قیفی ارائه می شود.

 1. مخزن پلی اتیلن افقی: مخزن پلی اتیلن که به صورت افقی طراحی شده است هم برای نصب مخزن ثابت و هم متحرک مورد استفاده قرار می گیرد. این مخزن علاوه بر ذخیره و نگهداری مایعات برای قرار گرفتن و حمل مواد توسط کامیون(مخزن مادولار) ، تریلر ها( مخزن تانکری) و سم پاش ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. مخزن پلی اتیلن عمودی: مخزن عمودی که به شکل مخروطی و یا مسطح طراحی می شود که صرفا برای قرار گرفتن روی سطح صاف طراحی شده است.

 در مخزن پلی اتیلن از نوع عمودی وقتی مخزن از مواد پر می شود فشار مایعات وارد شده باعث می شود دیواره ی مخزن به سمت بیرون حالت انعطاف پذیر پیدا کند و بعد از تخلیه مواد به حالت اولیه خود باز میگردد.

 1. مخزن پلی اتیلن مکعبی عمودی و افقی : ویژگی بسیار مهم این مخزن ارتفاع و عرض مناسب آن است که باعث می شود در مکان هایی با ارتفاع زیاد و سطح کم(عمودی) و مکان هایی با ارتفاع کم و سطح زیاد(افقی) قرار گیرند.

مخزن آب مکعبی افقی و عمودی مناسب برای نگهداری انواع مایعات شیمیایی با چگالی های متفاوت و همچنین مشتقات نفتی و اسیدی-بازی می باشند.

 1. مخزن پلی اتیلن بیضی: مخزن پلی اتیلن بیضی مناسب برای ذخیره و حمل آب، مواد لبنی، مایعات خوراکی، مایعات شیمیایی و مشتقات نفتی می باشد
 2. مخزن پلی اتیلن پشت نیسانی-وانتی: مخزن پشت نیسانی، مناسب برای وانت بارهای نیسانی(تک سوز و دوگانه سوز) در انواع مختلف و با بهترین مواد اولیه تولید شده است.

 مخزن پلی اتیلن نیسانی از عقب وانت به آسانی سوار و پیاده می شود و می توان درون آن انواع مایعات، مواد سوختی، اسید و مواد شیمیایی ذخیره و جابه جا کرد.

تانکر پشت نیسانی به گونه ای طراحی شده است که قابلیت حمل ماهی زنده و دیگر آبزیان را نیز دارد و در برابر فشارهای حاکی از جابجایی مایعات در زمان حرکت وانت مقاومت بالایی دارد به همین علت نمی توان از تانکر پلاستیکی معمولی برای حمل مایعات و غیره با وانت استفاده کرد.

 1. مخزن پلی اتیلن زیر پله ای: این نوع مخزن برای جانمایی در زیر پله ها و سایر نقاط شیب دار تولید و به بازار عرضه شده است. در زمان گذشته این مشکل وجود داشت که بعد از آبگیری مخزن زیر پله ای آن دچار تغییر شکل و فرم می شود ولی امروزه با قرار دادن لوله ی تقویت کننده داخلی به همراه شکل هندسی خاص مانع از تغییر شکل و باد کردن منبع می شود.
 2. مخزن پلی اتیلن قیفی: مخزن پلی اتیلن قیفی با نام های دیگر نیز شناخته می شود از جمله زوک و مخزن مخزوطی. شکل این نوع مخزن که به صورت قیف می باشد باعث آسانی در تخلیه ی مواد داخل آن می شود. از مخزن قیفی برای نگهداری انواع مواد شیمیایی، مشتقات نفتی، پتروشیمی، آب آشامیدنی، لبنیات، شیلات و در کارخانجات صنعتی مثل روی و مس مورد استفاده قرار می گیرد.
صفحه ما را در اینستاگرام، تلگرام و توییتر دنبال کنید.
دیدگاهتان را بنویسید