نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

به چه صورت مخزن زیرپله مناسب انتخاب کنیم؟ ( معرفی مخزن زیر پله ای )

مخزن زیر پله ای

مخزن زیر پله ای در شرایطی که محدودیت فضا وجود دارد به عنوان مخزن راه گشا مورد استفاده قرار میگیرد. این مخازن را می توان به راحتی از در و راهروهای باریک عبور داد و در مکان مورد نظر قرار داد.

به طور کلی در ساختمان ها و آپارتمان ها مکان مشخصی برای قرار دادن مخزن پلی اتیلن معمولی (مخزن پلی اتیلن عمودی و افقی) در نظر گرفته نشده است پس بهترین جایگزین با این محدودیت فضا مخزن پلاستیکی زیر پله ای است.

مخزن زیر پله ای یکی از انواع مخازن پلی اتیلن به حساب می آید در ابتدا به بررسی مخازن پلی اتیلن می پردازیم:

مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتلین مخزنی است که کاربرد آن ذخیره سازی آب و موادی است که با پلی اتیلن سازگاری دارند. از مخزن پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی برای ذخیره و حمل آب و دیگر مواد سازگار در صنایع کشاورزی، شیمیایی و ساختمانی استفاده می شود.

نام دیگر مخزن های پلی اتیلنی، پلیمری است که به دلیل کارایی بالا دارای طرفداران زیادی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد از مخزن پلی اتیلنی در صنایع مختلف استفاده می شود؛ همچنین از مخزن پلی اتیلنی برای حمل و جابجایی آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر استفاده می شود.

پلی اتیلن چیست؟

نام اختصاری پلی اتیلن PE می باشد و از دسته ی پلیمر های گرما نرم است. از پلی اتیلن در صنایع مختلفی استفاده می شود از جمله صنغت خودرو سازی و پلاستیک سازی. ساختار اتمی پلی اتیلن به شکلی است که کارایی بسیار بالایی دارد. پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک اشاره کرد.

لایه های مخزن پلی اتیلن

مخزن های پلی اتیلن معمولا به صورت سه لایه تولید می شوند ولی مخزن پلی اتیلن با لایه های کمتر هم وجود دارد. در مخزن پلی اتیلن سه لایه هر کدام از لایه ها با رنگ و کاربرد خاصی تولید می شوند که عبارتند از:

 1. لایه بیرونی: این لایه به رنگ سفید است دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی نامناسب و ضربه است.
 2. لایه میانی: این لایه به رنگ تیره است و مانع از تابش نورخوشید و همچنین مانع از فاسد شدن مایع درون مخزن می شود.
 3. لایه داخلی: این لایه در رنگ های سفید، آبی، سبز و غیره تولید می شود( مواد رنگی استفاده شده کاملا بهداشتی هستند.) و مانع از تبادلات دمایی بین محیط اطراف و مایع درون مخزن می شود.

اشکال مختلف مخزن پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن در اشکال مختلف متناسب با نیاز شما قابل سفارش می باشد. مخزن پلی اتیلن به صورت عمودی، افقی، مکعبی، زیر پله، قیفی، کروی، مادولا و مخزن سم پاش ارائه می شود.

ویژگی مخزن زیر پله ای مخزن مارکت

این مخزن پلاستیکی پر کاربرد دارای ویژگی های مهمی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. نصب سریع و آسانی دارند.
 2. سطح یک پارچه و بدون درز دارند.
 3. حمل و نقل آن ها به واسطه وزن کم بسیار راحت است.
 4. در برابر اسید، باز و مواد خورنده بسیار مقاوم هستند.
 5. از مواد کاملا بهداشتی تهیه شده است.
 6. عایق حرارتی هستند.
 7. حرارت را به میزان بسیار پایین به مواد داخل خود انتقال می دهند.
 8. طول عمر بالایی دارند.
 9. در دونوع تک لایه و سه لایه تولید می شوند.
 10. دارای ابعادی استاندارد که مناسب برای فضاهایی با محدودیت خاص هستند.
 11. یک لایه محافظ برای مقاومت در برابر اشعه UV آفتاب دارند.
 12. گارانتی تعمیر و تعوض به همراه خدمات پس از فروش دارند.
 13. امکان ارسال به سراسر کشور دارند.
 14. دارای نشان ملی استاندارد ایران هستند.
 15. پروانه بهداشتی از سازمان غذا و دارو دارند.

از این نوع مخزن به طور کلی برای ذخیره آب آشامیدنی استفاده می شود ولی چون پلی اتیلن در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است برای نگه داری مواد سازگار با پلی اتیلن هم از آن ها استفاده می شود.

بهتر است برای نگه داری آب آشامیدنی از مدل سه لایه که با داشتن لایه ی رنگی و فیلتر نور مرئی و UV ضد جلبک می باشد و جلوی تابش نور خورشید را که باعث رشد باکتری و جلبک می شود را می گیرد.

چگونه ابعاد مناسب مخزن را انتخاب کنیم؟

مخزن پلی اتیلن با ابعاد و اندازه های مختلفی وجود دارد هرچه اندازه و گنجایش یک مخزن بالاتر باشد در وقت، هزینه کار و حمل و نقل صرفه جویی می شود.

ولی با این حال مخزن با ابعاد بسیار بزرگ هم توصیه نمی شود چون مخزن بزرگ هم فضای بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم حمل و نقل آن مشکل است پس قبل از خرید مخزن ابتدا محل قرار گیری آن را مشخص کنید و بعد متناسب با شرایط خود خریداری کنید.

در ادامه به بررسی ابعاد مخزن زیر پله ای بر اساس حجم آن ها می پردازیم:

 

ابعاد مخزن زیر پله ای

مخزن زیر پله ای دارای دو ارتفاع مختلف می باشد قسمت بلندی آن ۱۰۵ سانتی متر و قسمت کوتاه آن ۴۵ سانتی متر است. عرض مخزن زیر پله ای ۹۰ سانتی متر می باشد و به واسطه ی همین عرض کم کاربردی ترین منبع آب برای جاهایی است که محدودیت فضا دارند.

مخزن پلی اتیلن زیرپله

انواع مخزن زیر پله ای

مخزن زیر پله ای را بر اساس حجمی که دارند نیز می توان تقسیم بندی کرد. این مخازن از حجم ۵۰۰ لیتر تا ۱۵۰۰ لیتر در فروشگاه مخزن مارکت قابل ارائه است.

 1. مخزن زیر پله ای ۱۵۰۰ لیتری: مخزن زیر پله ای ۱۵۰۰ لیتری دارای طول ۲۰۰ سانتی متر و عرض ۱۱۷ سانتی متر و ارتفاع ۱۱۰ سانتی متر است.

 باید دقت داشته باشید که فاصله ی نرده راه پله تا دیواره ی کناری به طور مفید باید بیشتر از ۱۱۷ سانتی متر باشد؛ همچنین برای نصب این مخزن در زیر پله باید حداقل ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر در دسترس باشد.

 1. مخزن زیر پله ای ۱۰۰۰ لیتری: مخزن زیر پله ای ۱۰۰۰ لیتری دارای طول ۱۷۰ سانتی متر و عرض ۹۰ سانتی متر و ارتفاع ۱۰۵ سانتی متر است.

ابعاد این نوع مخزن به گونه ای است که در بیشتر ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد ولی اگر این مخزن به دلیل وجود محدودیت عرض و به ویژه ارتفاع مورد نیاز شما نیست پیشنهاد مخزن مارکت به شما مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری است.

همچنین اگر مشکل شما محدودیت در قسمت طول است پیشنهاد ما به شما مخزن زیر پله ای ۵۰۰ لیتری است.

 1. مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری: مخزن مکعبی جزء مخازن زیر پله ای نمی باشد ولی به دلیل ابعاد مناسبی که دارد می توان از آن برای فضاهای محدود استفاده کرد.

مخزن مکعبی ۸۰۰ لیتری دارای طول ۱۷۰ سانتی متر و عرض ۹۰ سانتی متر و ارتفاع ۷۰ سانتی متر است.

 1. مخزن زیر پله ای ۵۰۰ لیتری: مخزن زیر پله ای ۵۰۰ لیتری دارای طول ۱۲۸ سانتی متر و عرض ۸۸ سانتی متر و ارتفاع ۹۵ سانتی متر است. این مخزن به واسطه ی ابعاد کوچکی که دارد مورد استفاده برای تمامی فضاها است.

در صورتی که مخزن کوچک تر از ۵۰۰ لیتر برای فضای زیر پله نیاز دارید بهتر است از بین انواع مخازن افقی و یا مکعبی که در فروشگاه مخزن مارکت عرضه می شوند استفاده کنید.

ویژگی محل نصب مخزن زیر پله ای

محل نصب مخزن پلاستیکی زیر پله ای دارای ویژگی هایی است که باید حتما قبل از نصب به آن ها توجه ویژه کرد. این ویژگی ها عبارت اند از:

 1. عرض درب منزل و هم چنین عرض راهروی کناری پله باید به گونه ای باشد که امکان عبور راحت منبع آب و چرخاندن آن وجود داشته باشد.

قبل از نصب مخزن باید به خوبی محل نصب را بررسی و اندازه گیری کرد تا از عبور راحت و جایگزاری صحیح مخزن اطمینان کامل حاصل شود.

 1. بالای مخزن باید حداقل ۱۰ سانتی متر فضای آزاد وجود داشته باشد که هم به راحتی بتوان درب آن را باز و بسته کرد و هم در مواقع بازرسی و تعویض فلوتر به مشکل بر نخوریم.
 2. سطحی که مخزن زیر پله ای روی آن قرار می گیرد باید کاملا صاف و یک دست باشد.

هر پستی و بلندی و ناهم صافی باعث ایجاد سوراخ در سطح مخزن آب می شود.

 1. بهتر است برای زیر پله یک راه خروج آب در نظر گرفته شود تا در زمانی که فلوتر از کار افتاد و آب سرریز شد محلی برای خروج آب وجود داشته باشد.

تعمیر مخزن زیر پله ای

اگر جنس مخزن پلی اتیلن از پلی اتیلن ۳۸۴۰ و خطی باشد و میزان آسیب رسیدن به دیواره آن کم باشد امکان تعمیر مخزن وجود دارد ولی دیگر کارایی قبل را ندارد و تنها برای ذخیره مایعات می توان از آن استفاده کرد ولی اگر میزان آسیب دیدگی زیاد باشد حتی اگر آن را ترمیم کنید هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از آن که از مایع پر شد دوباره دچار نشتی نشود.

خرید مخزن زیر پله ای

شما می توانید برای خرید این نوع مخزن در ابعاد متفاوت به سایت مخزن مارکت دات کام مراجعه کنید و متناسب با نیاز خود مخزن مورد نظر را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید