نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر ( سری کردن مخازن پلی اتیلن )

دو راهکار برای متصل کردن مخازن به یکدیگر

اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر به دو روش  (موازی و سری) انجام می شود.

  1. در روش موازی همه مخازن توسط انشعاباتی که از یک شاه لوله به ورودی مخازن متصل می شود پر می شوند. خروجی این مخازن نیز به همین صورت به یک شاه لوله منتهی خواهد شد. مزیت این روش این است که در صورت بستن شیر فلکه ورودی و خروجی هر مخزن، می توان برای کارهایی مثل سرویس و نگهداری به تناوب مخازن را از مدار خارج کرد. مزیت دیگر مربوط به فصولی است که نیاز به آب ذخیره کمتری داریم. مانند فصول سرد سال در این حالت برای تازه تر بودن آب مصرفی می توان تعدادی از مخازن را از مدار خارج کرد تا حجم دخیره متناسب با میزان مصرف آب باشد.
  2. در روش اتصال مخازن به صورت ” سری ” تنها یک مخزن دارای ورودی آب می باشد و خروجی آن مخزن و بقیه مخازن از طریق یک شاه لوله به هم متصل می شوند. با توجه به قانون ظروف مرتبط همه ی مخازن همیشه به یک اندازه از آب پر می شوند و هنگام باز کردن شیر آب از همه ی مخازن به صورت مساوی آب مصرف می شود. در این شیوه تیز می توانید در صورت نیاز تعدادی از مخازن را از مدار خارج کنید. طبعا سرع پر شدن آب در مخازنی که به صورت سری به هم متصل می شوند به مراتب کمتر از روش موازی می باشد.

اتصال مخازن ذخیره آب به صورت موازی و کنترل سطح آب

مخازن آب می توانند از طریق یک شاه لوله و انشعابات به هم متصل شوند. در این حالت می توان برای تک تک مخازن شیر کنترل سطح مکانیکی یا فلوتر گداشت و یا می توان با نصب یک شیر برقی در ابتدای شاه لوله و استفاده از فلوتر برقی در یکی از مخازن در صورت پر شذن آن مخزن ورود آب به لوله اصل تغدیه کننده مخازن بسته شود. در این حالت با توجه به اتصال همه مخازن از طریق لوله خروجی و طبق قانون ظروف مرتبظ همیشه آب در همه مخازن به یک اندازه خواهد بود.طبعا می بایست برای ورودی و خروجی هر مخزن یک شیر فلکه هم پیش بینی نمود.

اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر به صورت سری

   در اینجا منظور از اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر به صورت سری ، اتصال خروجی مخازن به یک لوله اصلی مشترک و یا شاه لوله است. این اتصال از طریق خروجی به شما این امکان را می دهد که همه ی مخازن را به صورت همزمان و یکسان از آب پر کنید. هنگامی که آب به مخزن اول می ریزد، همزمان از طریق خروجی و لوله اصلی به مخازن دیگر جریان پیدا می کند و این عمل در نهایت تا زمانی که همه ی مخازن به یک اندازه از آب پر شوند ادامه پیدا می کند. طبعا در این روش سرعت پر شدن مخازن به اندازی روش موازی نیست.

نکته آخر

این را به یاد داشته باشید که هدف از این مقاله تنها آموزش نحوه ی اتصال مخازن ذخیره آب به یکدیگر بود. لوله کشی مخازن مستلزم داشتن تجربه علمی و عملی در این کار می باشد،  پس ما به شما توصیه میکنیم که برای اتصال مخازن آب ساختمان ، حتما به دنبال یک تاسیساتی با تجربه باشید. امیدواریم این مقاله به شما در داشتن درک درستی از اتصال مخازن به هم کمک کرده باشد تا بتوانید انتظار خود در مورد نوع اتصال و فلکه بندی مخازن را به راحتی با لوله کش مورد نظرتان در میان بگذارید.
دیدگاهتان را بنویسید